Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6231/ksiazki-ktore-poleca-mark-zuckerberg

Książki, które poleca Mark Zuckerberg

4 wartościowy tekst

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, serwisu, który zrewolucjonizował pojęcie „media społecznościowe” i bez którego wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić życia towarzyskiego, znany jest z dość śmiałych postanowień noworocznych oraz zacięcia filantropijnego.

Skoro już stworzył system, dzięki któremu ludzie chętnie i dobrowolnie będą dzielić się szczegółami ze swojego życia osobistego, a następnie zaczął te dane sprzedawać wielkim korporacjom w celach marketingowych, to może, dla równowagi, postarać się uczynić świat lepszym, a rzesze zgromadzone na Facebooku jeśli nie oświecić, to może skłonić do myślenia.

W styczniu tego roku stworzył więc na Facebooku grupę A Year of Books  i ogłosił rok 2015 rokiem książek. A Year of Books to w zasadzie coś w rodzaju facebookowego klubu książkowego. Co dwa tygodnie Zuckerberg ogłasza na stronie klubu nową książkę, którą poleca przeczytać, potem autor danej publikacji i czytelnicy zaproszeni są do dyskusji. Książki poruszają rozmaite tematy dotyczące natury ludzkiej, ekologii, polityki, medycyny czy nauki. Mają skłonić nas do myślenia, uświadamiać, poszerzać horyzonty.

Do końca roku może nie pozostało wiele czasu, ale jeśli ktoś nie zetknął się z A Year of Books, oto mała ściąga z tego, jakie książki Mark Zuckerberg polecił nam do tej pory. Tytuły na niej są dość ambitne i intrygujące, część z nich niestety nie ukazała się dotychczas w Polsce, ale sporo z nich można już u nas zdobyć w formacie papierowym lub elektronicznym.

Poniżej lista poleconych książek i krótkie uzasadnienie, dlaczego Mark właśnie tą konkretną pozycję rekomenduje.

1. Dlaczego narody przegrywają Daren Acemoğlu i James Robinson 

Książka oparta jest na trwających 15 lat badaniach Darena Acemoglu, ekonomisty z MIT i Jamesa Robinsona, specjalisty nauk politycznych z Uniwersytetu Harvarda. Autorzy przekonują, że ani położenie geograficzne, ani kulturowe, ani klimat nie decydują o zamożności czy biedzie danego kraju, a jedynie instytucje polityczne i gospodarcze stworzone przez ludzi. Zuckerberg, który coraz bardziej interesuje się filantropią, poleca książkę, aby lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania biedy na świecie.

2. The rational Optimist Matt Ridley

Jest to chyba najpopularniejsza książka Matta Ridleya. Przedstawia w niej tezę, że kluczem do postępu i rozwoju ludzkości jest rynek. Im mniejsza ingerencja w wymianę dóbr, idei i towarów na nim występuje, tym szybszy i stabilniejszy wzrost jakości życia danej populacji.
Mark Zuckerberg wybrał tę książkę, ponieważ jest ona antytezą „Jak narody przegrywają”.
Mam nadzieję wyrobić sobie własną opinię po zgłębieniu tematu z obu punktów widzenia, napisał.

3. „Portfolios of the Poor”  Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford i Orlanda Ruthven

Autorzy spędzili 10 lat na badaniu warunków ekonomicznych i inwestycji finansowych najniższych klas społecznych Bangladeszu, Indii i RPA. Ich najważniejsza konkluzja brzmi: bieda pojawia się tam, gdzie ludność nie ma dostępu do instytucji bankowych, które umożliwiają przechowywanie środków finansowych oraz ich inwestowanie. To porażające, że ponad połowa ludzkości żyje za 2,5 dolara lub mniej dziennie, a ponad miliard ludzi żyje za mniej niż dolara, napisał Zuckerberg. Mam nadzieję, że lektura pomoże mi zrozumieć, jak pomóc najbiedniejszym.

4. The three-body problem Liu Cixin

Książka wydana została w Chinach w 2008 roku, a jej angielski przekład, który ukazał się w tym roku w USA, zdobył prestiżową nagrodę Hugo dla najlepszej powieści science-fiction.
Akcja osadzona jest podczas trwania rewolucji kulturalnej Mao Tze i rozpoczyna się od inwazji na Ziemię obcej rasy, po tym, jak rząd chiński w tajemnicy wysyła sygnał w przestrzeń kosmiczną. Założyciel Facebooka wybrał ją jako urozmaicenie listy swojego klubu książkowego.

5. Genom Matt Ridley

Matt Ridley jako jedyny pojawia się na liście Zuckerberga dwukrotnie. Wydany w 1990 roku „Genom” to historia ewolucji genów oraz genetyki jako nauki. Ta książka opowiada historię ludzkości z perspektywy biologii i genetyki, a nie zachowań społecznych, argumentuje swój wybór Mark Zuckerberg.

6. „The Muqaddimah” Ibn Khaldun

Muqaddimah" po arabsku znaczy „wstęp”. Książka powstała w 1377 roku, napisana została przez arabskiego historyka Ibn Khalduna. Jest próbą niestereotypowego przedstawienia rasy czy uprzedzeń religijnych, elementów potrzebnych do rozwoju państwowości i idei. Wiele wierzeń i przekonań zawartych w niej obalono, ale trzeba pamiętać, że powstała ona ponad 700 lat temu. Wciąż jednak jest to niezwykle interesująca lektura, która pozwala zanurzyć się w ówczesny światopogląd, zapewnia nas Mark.

7. „Sapiens” Yuval Noah Harari

Książka ukazała się po raz pierwszy w 2014 roku i została światowym bestsellerem. Harrari, historyk z Uniwersytetu z Jerozolimie, śledzi ewolucję homo sapiens aż do ich obecnej pozycji w świecie innych istot żywych, kiedy to ludzkość uważa się za „bóstwa” i panów przyszłości. Książka podejmuje podobną tematykę jak „Muqqadimah”, ale tym razem z punktu widzenia współczesnej nauki, pisze Mark Zuckerberg.

8. Doświadczenia religijne William James

William James uważany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów amerykańskich. „Doświadczenia religijne” to zbiór jego wykładów na temat dynamiki i mechaniki wierzeń oraz rytuałów religijnych, a także sposobu, w jaki grupy społeczne czerpią z nich siłę i motywację do rozwoju. W książce „Sapiens” najbardziej zafascynował mnie rozdział o historii religii, ponieważ chciałem pogłębić moja wiedzę na ten temat, pisze Zuckerberg.

9. „The New Jim Crow” Michelle Alexander

Alexander piastuje stanowisko profesora prawa na Uniwersytecie w Ohio. Przekonuje, że legislacyjna „wojna z narkotykami” w USA doprowadziła do sytuacji, w której czarnoskórzy mężczyźni, skazywani za drobne przestępstwa narkotykowe lub samo posiadanie narkotyków na użytek własny, stanowią większość osadzonych w tamtejszych więzieniach. Stygmat społeczny po opuszczeniu zakładu karnego powoduje, że chociaż jednostki te są dobrze resocjalizowane, nie mogą w pełni zintegrować się w społeczeństwie. Kilkoro bardzo zaufanych osób poleciło mi tę książkę jako dobry dokument o reformie legislacyjnej w USA, uzasadnia Mark.

10. Koniec władzy Moises Naim

Ta książka znalazła się na liście Zuckerberga jako pierwsza. Autor był kiedyś dyrektorem Banku Światowego i w swojej książce zgłębia temat władzy w rządach autorytarnych, wojskowych, a wreszcie w wielkich korporacjach. Wierzę, że ludziom należy się coraz więcej władzy i proces jej decentralizacji uważam za jedyny słuszny, argumentuje Zuckerberg.

11. Droga do prawdziwej inspiracji Ed Catmull

Książka przedstawia historię studia Pixar i napisana została przez jednego z jego założycieli.
Oprócz historii studia, Catmull przedstawia też swoje stanowisko na temat kierowania firmą i przekonuje, że żaden pracodawca nie powinien nigdy próbować ograniczać kreatywności swoich pracowników. Uwielbiam historie o tym, jak powstały tak gigantyczne i inspirujące firmy jak Pixar, napisał krótko Mark Zuckerberg.

12. Zmierzch przemocy, lepsza strona naszej natury Steven Pinker

Zuckerberg przyznaje, że ten 800-stronicowy traktat amerykańskiego psychologa na początku jest nieco przytłaczający, ale zadziwiająco łatwo i przyjemnie się go czyta. Pinker przekonuje, że przemoc i zachowania agresywne są tendencją zanikającą w ludzkiej naturze i to pomimo faktu, że bombardowani nią jesteśmy codziennie przez telewizję i inne media. Bill Gates uważa ją za jedną z najważniejszych książek, jakie czytał.

13. „On Immunity” Eula Biss

Książka podejmuje kontrowersyjny w USA i wielu krajach Europy temat szczepień.
Nauka stawia sprawę jasno – szczepionki nie tylko są skuteczne, ale też wpływają korzystnie na zdrowie jednostek i całych społeczeństw, pisze Zuckerberg. Autor tej książki bardzo zrozumiale i logicznie wyjaśnia wszelkie wątpliwości co do konieczności szczepień.

14. Gracz Iain M. Banks

Książka ukazała się w 1988 roku i osadzona jest w świecie, w którym stworzona została hiperzaawansowana technologia, służąca ludzkim potrzebom, a która w dość szybkim tempie przewyższa ludzkość swoją inteligencją. Zuckerberg wybrał tę książkę, ponieważ jest to ulubiona pozycja science fiction Elona Muska, prezesa firmy Tesla, i to on polecił ją Zuckerbergowi.

15. „Gang Leader for a Day” Sudhir Venkatesh
Venkatesh jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Columbia w USA, który w ramach odważnego eksperymentu wszedł w struktury jednego z chicagowskich gangów w latach 90.
Zuckerberg zapewnia, że jest to inspirująca historia o komunikacji międzyludzkiej, szacunku i respektowaniu ludzkich praw.

16. Struktura rewolucji naukowych Tomas Kuhn

Gdyby fizyk napisał traktat filozoficzny, najprawdopodobniej tak właśnie by on wyglądał.
Wydana w 1962 roku książka jest  jedną z najczęściej cytowanych pozycji w historii.
Zuckerberg poleca ją, ponieważ wyjaśnia, w jaki sposób odkrycia naukowe są katalizatorem rozwoju społecznego.

17. Orwell's Revenge” Peter Huber

Jest to nieoficjalna kontynuacja „Roku 1984” Orwella. W książce ludzkość przejmuje kontrolę nad technologiami, które wcześniej ja niewoliły i rozpoczyna proces wyzwalania się spod jej wpływu.
Widzieliśmy, jak niebezpiecznie blisko prawdy była wizja przyszłości Orwella, ta książka pozwala zrozumieć, jak takie wynalazki jak Internet przyczyniają się dobru ludzkości, argumentuje Zuckerberg.

18. „Energy: A Beginner's Guide” Vaclav Smil
Autor książki wyjaśnia, czym jest energia oraz potrzebę produkowania jej w coraz bardziej ekologicznie świadomy sposób. Smil, pracownik Uniwersytetu w Manitobie, jest jednym z ulubionych autorów Billa Gatesa.

19. „Dealing with China” Henry M. Paulson Jr.

Zuckerberg od lat zafascynowany jest Chinami, uczy się mandaryńskiego i zamierza przekonać chiński rząd do pozwolenia obywatelom na używanie Facebooka. Książka napisana została przed byłego Ministra Skarbu USA, który podejmuje w niej tematykę ekspansji ekonomicznej Chin i jej wpływu na inne światowe rynki.

20. „Rational Ritual” Michael Suk-Young Chwe

Zuckerberg uważa, że ta książka pomoże każdemu lepiej zrozumieć naturę mediów społecznościowych oraz to, jak użyć ich potencjału do pomocy ludziom. Książka opowiada o „wiedzy uniwersalnej”, o tym, czym jest, w jaki sposób ludzie zyskują do niej dostęp oraz jak nasz światopogląd ewoluuje w miarę nie tylko powiększania się naszej wiedzy, ale także tego, o czym i jak mówią inni, zachwyca się Zuckerberg.

Czytaliście którąś z polecanych przez Marka Zuckerberga książek? Macie zamiar sięgnąć po jedną z nich? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2104
LubimyCzytać
28-10-2015 14:37
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1008
Zuba
30-10-2015 15:48
Przy założeniu, że Zuckerberg jest osoba podziwianą (nie wiem, czy słuszne jest to założenie), takie powinny być promocje czytelnictwa - znany człowiek, nowe medium, żadnych 'leśnych dziadków'.

I bardzo, ale to bardzo, podoba mi się, że na tej liście jest literatura non-fiction - przynajmniej nazwiska Matta Ridleya i Stevena Pinkera i Thomasa Kuhna dają nadzieję, że lista ma być strawą dla...
Przy założeniu, że Zuckerberg jest osoba podziwianą (nie wiem, czy słuszne jest to założenie), takie powinny być promocje czytelnictwa - znany człowiek, nowe medium, żadnych 'leśnych dziadków'.

I bardzo, ale to bardzo, podoba mi się, że na tej liście jest literatura non-fiction - przynajmniej nazwiska Matta Ridleya i Stevena Pinkera i Thomasa Kuhna dają nadzieję, że lista ma być strawą dla umysłu a nie papką dla samego zabicia czasu.
Jestem pod wrażeniem :)
pokaż więcej
książek: 1326
BookBasset
30-10-2015 22:28
Choć postać samego Zuckerberga nigdy mi nie imponowała to muszę powiedzieć, że jego listę mógłbym niemal jeden do jednego przenieść do swojej biblioteczki :)
książek: 2486
Arashi
31-10-2015 19:34
Chętnie bym się wzięła za Banksa, ale skoro póki co są tylko 3 książki z serii to raczej jeszcze sobie poczekam :/
Obym tylko się doczekała...
książek: 1293
5000lib
09-06-2017 15:36
Jestem ciekawa, czy to poleca sam Mark, czy może spece od marketingu...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Bardzo brzydki dziennik

"Bardzo brzydki dziennik", to kalendarz w dość nietypowej formie. Na początku każdego miesiąca jest miejsce do zapisywania celu miesiąca, wy...

zgłoś błąd zgłoś błąd