Festiwal Poznań Poetów

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.03.2015

Organizowany po raz 7. „Poznań Poetów” (18-23 maja 2015), którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Festiwal daje możliwość zapoznania się z najbardziej wartościowymi zjawiskami we współczesnej polskiej i światowej poezji, stwarza unikatowe forum dla spotkania środowiska literackiego. 

Festiwal Poznań Poetów

Różnorodność programowa (spotkania autorskie, czytania, dyskusje, seanse filmowe, lekcje poetyckie, interwencje artystyczne w przestrzeni miasta, konkursy, a także mecz poeci vs. krytycy) sprawia, że festiwal ma szansę zdjąć z liryki klątwę ekskluzywności i trafić zarówno do sprofilowanego uczestnika kultury, jak i do osób, które na co dzień nie interesują się literaturą.

Festiwal Poznań Poetów posiada już dość długą tradycję (sześć edycji co dwa lata, począwszy od 2003 roku). Przez ten czas stał się wyrazistym i ważnym wydarzeniem w polskim życiu literackim. Za każdym razem cechuje się dużym rozmachem (dziesiątki gości i wydarzeń, działania w przestrzeni miasta, programy towarzyszące; koncerty, pokazy filmowe, zaangażowanie pracowników CK Zamek, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, studentów, uczniów, dzieci, woluntariuszy). Obok prezentacji uznanych poetów polskich (gośćmi byli bodaj wszyscy najwybitniejsi twórcy naszych czasów) i z zagranicy (swój dorobek prezentowali m.in. Tomaž Šalamun, Yusef Komunyakaa, Mary Jo Bang, Denise Duhamel, HS Shivaprakash, Rainer Kunze, Marie Lundquist, Jurij Andruchowycz), systematycznie poszukuje zjawisk nowych, młodych, słabo rozpoznanych, lecz dobrze rokujących na przyszłość; łączy poezję z refleksją o poezji, filozofii, antropologii i życiu literackim (służą temu seminaria, sesje, wykłady, panele krytyczne). Poznań Poetów usilnie rozwija działalność edukacyjną i popularyzatorską na rzecz literatury i humanistyki – z tego też powodu sam festiwal jest raczej kulminacją i zwieńczeniem działań rozciągniętych w czasie, niż wydarzeniem osobnym i szybko przemijającym.

Podczas 6 festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 różnych wydarzeń: spotkań, dyskusji, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych, wykładów, koncertów i działań per formatywnych. Naszymi gośćmi będą wybitni twórcy europejscy: Valerio Magrelli z Włoch, Renate Schimdgall, Jan Wagner i Ron Winkler z Niemiec, Pablo Garcia Casado z Hiszpanii, Ostap Slywynski i Lubow Jakymczuk z Ukrainy oraz Tom Healy z USA. Do Poznania przyjada także Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Sosnowski oraz poeci związkami z dwoma wydawnictwami: wrocławskimi Tajnymi Kompletami (Bierut, Kłos, Niewiadomski, Maliszewski, Nowakowska, Foks) oraz krakowską Rozdzielczością Chleba (Kamil Brewiński, Łukasz Podgórni, Maciej Taranek). Glos oddamy młodym poetkom z Poznania (Magdalena Gałkowska, Paulina Korzeniewska, Joanna Żabnicka) oraz „wywrotowcom”– poetom zaangażowanym (Konrad Góra, Kira Pietrek). Podczas PP rozstrzygniemy dwa konkursy (konkurs na książkę poetycką oraz konkurs jednego wiersza), o nagrody powalczą też slamerzy. W paśmie filmowym festiwalu ciekawie zapowiada się przedpremierowy pokaz filmu- interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel” (reż. Maria Wróż-Prusiewicz).

Serwis lubimyczytać.pl objął Poznań Poetów swoim patronatem medialnym.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
przemozwierz 26.03.2015 11:04
Czytelnik

Świetny plakat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.03.2015 10:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post