Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2917/festiwal-conrada-coraz-blizej

Festiwal Conrada coraz bliżej

8 wartościowy tekst

Już po raz piąty tysiące miłośników literatury będzie miało okazję do bezpośredniego kontaktu z najciekawszymi pisarzami z Polski i ze świata. Festiwal Conrada już w październiku, tymczasem zapraszamy do zapoznania się z jego bogatym programem. 

Medium doskonałe – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu, który rozpocznie się 21 października i potrwa tydzień (do 27 października). Jak co roku, na festiwalową publiczność czekają liczne spotkania autorskie, lekcje czytania, wystawy, pasmo filmowe, bezpłatne wymiany książek a przede wszystkim ponad stu znakomitych gości. Będą wśród nich m.in.: Åsa Larsson - jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun - laureat m.in. Nagrody Goncourtów, W.J.T. Mitchell – jedna z najważniejszych postaci współczesnej amerykańskiej humanistyki, Bracia Quay – wybitni twórcy filmowych animacji, reżyserzy i scenografowie, Claudio Magris - triesteński eseista i prozaik, podróżnik i kronikarz duchowej historii Europy środkowej czy Anne Applebaum - amerykańska pisarka i dziennikarka, która w swych książkach portretuje historyczne oblicze Europy Wschodniej.

Prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu, tak wyjaśnia hasło przewodnie tegorocznej edycji:

Każdej jesieni wybieramy inne konteksty dla czytania literatury. W tym roku pilnie przypatrujemy się medialności literatury. Oczywiście nie rozumiemy tego pojęcia płytko. Nie chodzi nam o obecność literatury w mediach, choć robimy wszystko, żeby była ona jak najbardziej intensywna. Literatura jest medium doskonałym dlatego, że pośredniczy miedzy światem a ludźmi, między różnymi światami i między ludźmi z innych światów. Pokazuje, że sztuka nie polega na uchwytywaniu rzeczywistości wprost, lecz jest filtrem, przez który każdy z nas inaczej przepuszcza to, co najważniejsze. Literatura jest ciągle ponawianą próbą budowania świata, w którym chcielibyśmy, choćby przez chwilę, zamieszkać. 

Organizatorzy zapraszają na wiele inspirujących rozmów m.in. z jednym z najbardziej medialnych filozofów świata, Peterem Sloterdijkiem, o trudnościach życia w epoce globalizacji; kandydat do Nobla, Cees Nooteboom, opowie o swoich przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi, „najpiękniejsza kobieta światowej literatury”, jak mówią o Kiran Desai, zwierzy się ze swojego życia rozdartego między kulturami a Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła. 

Przez cały tydzień trwania krakowskiego wydarzenia publiczność i organizatorzy będą stawiać pytania o to, co tak bardzo fascynuje w niejasnej, choć nieusuwalnej sferze „pomiędzy” - pomiędzy literaturą a rzeczywistością, pomiędzy uczestnikami odmiennych obiegów kulturowych, pomiędzy słowami i obrazami, pomiędzy komiksem i opasłą powieścią, pomiędzy życiem i sztuką, pomiędzy Polską i światem. Na tym polega najprostsze przesłanie Festiwalu Conrada – zaprasza prof. Michał Paweł Markowski.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzenia.

Tradycyjnie już równolegle z festiwalem odbywać się będą Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.

Lubimyczytać.pl objęło zarówno Festiwal Conrada, jak i Targi Książki w Krakowie swoim patronatem medialnym.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
25-09-2013 15:18
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo: Życie i cuda

Zacznę nietypowo, bo od słów adresowanych do autorki... Pani Joanno dziękuję, dziękuję, że napisała Pani tę książkę, bo dzięki temu dowiedziałam się o...

zgłoś błąd zgłoś błąd