Wyniki naboru do ministerialnego programu „Literatura“

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.03.2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniku naboru do programu „Literatura”. Wśród pozycji dotowanych z ministerialnej puli znajduje się m.in. wydanie książki „Portrety” Marii Iwaszkiewicz, publikacja opowiadania Marka Hłaski „Diabły w deszczu” oraz publikacja i promocja książki Stefana Chwina

Wyniki naboru do ministerialnego programu „Literatura“

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru do programu „Literatura” oraz rozpatrzyło złożone w jego ramach odwołania. Jak możemy przeczytać na stronach ministerstwa:

„Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych.”

Oprócz publikacji z zakresu literatury polskiej (w tym debiutów literackich), a także dzieł literatury światowej tłumaczonych na język polski, nacisk położony został na publikacje z zakresu wiedzy o kulturze, a w szczególności twórczości artystycznej i dyscyplin artystycznych (z wyłączeniem książek z zakresu muzyki i kultury muzycznej). Dopuszczalnymi formami wydawnictw były zarówno wydania papierowe, jak i e-booki i audiobooki oraz książki przystosowane dla niewidomych i słabowidzących. Z programu zostały wyłączone wydawnictwa albumowe, dodruki i kolejne wydania już istniejących na rynku pozycji, a także czasopisma.

Zgłoszonym książkom przyznawano punkty – maksymalnie 100. Trzydzieści punktów można było zdobyć, jeśli oceniający uznali daną pozycję za ważny wkład w rozwój kultury literackiej i refleksji historycznej w Polsce lub jeśli poszerza ona wiedzę na temat danej dziedziny twórczości. Punktowane były również między innymi poszerzenie oferty wydawniczej na polskim rynku książki, a także publikacje będące debiutem literackim danego autora. Liczbę zdobytych punktów można było również podnieść, jeśli książka została zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb osób gorzej widzących.

Aż trzykrotnie najwyższe dofinansowanie (w wysokości 40 tysięcy złotych) zostalo przyznane Wydawnictwu Test, które planuje opublikować trzy tomy wierszy i przekładów Józefa Łobodowskiego. Wśród innych pozycji, które mogą liczyć na najwyższą dotację, znajdziemy między innymi „Dramaty” Antoniego Czechowa, a także książki wydawane przez wydawnictwo Biały Kruk: czwarty tom biografii papieskiej „Hetman Chrystusa” oraz „Gniazdo na Przedmurzu” Bohdana Urbankowskiego. Wsparte z publicznych pieniędzy zostaną również wspomnienia z łagrów sowieckich zdobywcy Monte Cassino Władysława Stefanika czy publikacja książki Stefana Chwina. Częściowo sfinansowane przez ministerstwo będą także tomiki poetyckie Michała Zabłockiego i Urszuli Zajączkowskiej, skierowane do słabowidzących wydania Dziejów Polski Andrzeja Nowaka oraz platońska „Uczta” w wersji do słuchania.

Wśród autorów, których publikacje nie otrzymały wystarczająco wysokiej oceny, są między innymi Margaret Atwood, Marcel Proust i Anne Carson. Wnioski o dofinansowanie zostały odrzucone również w przypadku „Wierszy hybrydowych” Zbigniewa Macheja oraz publikacji pt. „Pismo święte w komiksie”. Publikacja wyboru poezji Agnieszki Wolny-Hamkało „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na inne okazje” oraz drugi tom leksykonu „Książka obrazkowa” także nie zdobyły wymaganej liczby punktów, aby uzyskać publiczne wsparcie.

Z wynikami naboru można zapoznać się na stronach ministerstwa

Fotografia otwierająca: Woman 1907 / Pixabay

#czytamwdomu #kupujeksiazki


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.03.2020 14:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post