Wojciech Albiński odkrywany na nowo!

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2019

Pośmiertnie wydana antologia nie musi być elegią. Nakładem Rozpisani.pl ukazał się dwutomowy zbiór opowiadań, wierszy oraz wywiad z Wojciechem Albińskim, który należał do najciekawszych prozaików w powojennej Polsce. „Kalahari i inne opowiadania” to prozatorski hołd złożony Afryce, tak bliskiej Autorowi i jego rodzinie.

Wojciech Albiński odkrywany na nowo!

Jego stosunkowo późny debiut (w wieku 63 lat) nie przeszkodził mu być pełnoprawnym członkiem polskiego środowiska literackiego po 1945 roku. Był współzałożycielem czasopisma „Współczesność”. Publikował wiersze w paryskiej „Kulturze”. W okresie gomułkowskim wyjechał na Czarny Kontynent, gdzie jako geodeta pracował przez kolejne dekady. Obserwował losy kontynentu przez pryzmat ulicy i trudnej codzienności Botswany czy RPA.

„Kalahari i inne opowiadania” jest antologią tekstów Wojciecha Albińskiego wydanych nakładem Wydawnictwa „Rozpisani.pl”. Dorobek Albińskiego obejmuje ponad tysiąc stron, które ukazały się w dwóch tomach. Dla tych, którzy nie zetknęli się dotychczas z twórczością autora Kalahari, warto wspomnieć, że nagrodzony na festiwalu w Karlowych Warach oraz Gdyni film „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, jest oparty na opowiadaniu „Kto z państwa popełnił ludobójstwo?” zawartym w pierwszym tomie.

Albiński potrafił uchwycić to co nieprzeniknione, pęknięcia i rysy w społeczeństwie. Opisywał proces przechodzenia przez traumę, która spotkała jedno plemię z rąk ich sąsiadów z dużą wrażliwością, daleką jednak od wpadania w ton elegii.

Poniżej fragment dialogu małżeńskiego. Ona Afrykanka. On Europejczyk, obydwoje byli świadkami tragedii w sercu Czarnego Kontynentu:

- Patrzysz na mnie, jakbyś chciał wyczytać, ile jest we mnie afrykańskiej krwi.
- Wiem, ile jej masz.
- Więc nie zdziwisz się, jeśli kupię żywego barana i zarżnę go na środku pokoju?
- Nie zdziwię się.
- Nie zdziwisz się, kiedy odsunę dywan i na środku rozpalę ognisko?
- Nie zdziwię się.
- A kiedy wezmę nóż i zrobię ci na policzku plemienną bliznę?
- Wytrę krew.
- Tyle we mnie czujności i obcości?
- To nie jest obcość. To tajemnica.
- I nie chcesz tej tajemnicy poznać?
- To niemożliwe.
- To znaczy, że zadowalasz się tylko połową mnie.

(fragment „Kto z Państwa popełnił ludobójstwo?” z „Kalahari i inne opowiadania”, s. 342.)

Afryka Wojciecha Albińskiego jest nieobojętna, trudna i przede wszystkim wciągająca. Autor porusza w opowiadaniach kontrowersyjne tematy – apartheidu, konfliktów i uprzedzeń rasowych, zderzenia kultur. Pisał rzeczowo, zwięzłym stylem z domieszką ironii i czarnego humoru, bez politycznej poprawności.

Po pierwszej publikacji „Kalahari” głos o twórczości Albińskiego zabrali dwaj wybitni pisarze:

Wojciech Albiński dzieli sie w tych opowiadaniach swoim długoletnim doświadczeniem afrykańskim. To, o czym nam mówi, czerpie z własnego pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy. Wartość tej książki podnosi jeszcze jej barwny styl i piękny, żywy język. – Ryszard Kapuściński


Wojciech Albiński zadebiutował późno, ale jakże zaskakującą i dojrzałą prozą. Kalahari to książka finezyjna w formie i bogata w treści. Zarazem pożyteczna poznawczo, wciągająca w osobliwości świata na antypodach, tam, gdzie z oceanu wynurza sie Przylądek Dobrej Nadziei i Góra Stołowa. – Marek Nowakowski, Ze „Wstępu” do książki

Jego zdyscyplinowana, oszczędna polszczyzna sprawia wrażenie tłumaczenia z angielskiego. Opowiadania pokazują pełnie pisarskich możliwości prozaika. Historie zostały osadzone w afrykańskich realiach, ale ich wymowa jest uniwersalna. Pod każdą szerokością geograficzną ludzie żyją nadzieja, że wyższa siła dopomoże wtedy, gdy sytuacja staje się beznadziejna. – „Jest wiele niepotrzebnych krajów”, „Nowe Książki”, 8/2006

Więcej nt. antologii można przeczytać na stronach poświęconych tomowi pierwszemu i tomowi drugiemu oraz na stronie wydawcy rozpisani.pl.

Wydawcą „Kalahari i inne opowiadania” jest należący do Grupy PWN portal Rozpisani.pl, dostawca kompleksowych usług wydawniczo-dystrybucyjnych, lider na rynku self-publishingu w Polsce.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Legeriusz 14.10.2019 17:49
Czytelnik

Swego czasu zachwycałem się prozą Albińskiego. Właśnie się dowiedziałem, że od kilku lat nie żyje... Boli.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 14.10.2019 16:34
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post