Książki rozszerzające rzeczywistość [video]

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.08.2012

Chcielibyście podczas lektury zobaczyć przechadzające się po stronach książki trójwymiarowe dinozaury, pływające ryby lub pojawiające się tuż przed Waszymi oczami słowa ułożone
w ciekawe kształty? Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości
(AR – augmented reality) to możliwe!

Książki rozszerzające rzeczywistość [video]

Poetka Amaranth Borsuk i programista Brad Bouse w projekcie „Between screen and pages” stworzyli książkę, która podczas „tradycyjnego” przeglądania zawiera jedynie geometryczne kształty. Jednak gdy czytelnik ustawi książkę pod odpowiednim kątem względem komputera, jego oczom ukazują się słowa umieszczone
w przestrzeni. Figury w książce funkcjonują bowiem jako kody odczytywane przez kamerę internetową. To pierwsza tego typu książka skierowana do dorosłych czytelników. Przedstawiona jest w niej historia miłości dwojga ludzi opowiedziana poprzez pisane przez nich listy.

Technika rozszerzonej rzeczywistości, polegająca na nakładaniu wirtualnych informacji na rzeczywiste obiekty, stosowana jest między innymi w prognozach pogody, mapach, przewodnikach i muzeach. Na rynku czytelniczym wykorzystywano ją dotychczas w książeczkach dla dzieci oraz w książkach edukacyjnych. To właśnie edukację wymienia się jako główny obszar zastosowania techniki AR. Możliwość zwizualizowania trudnych wzorów matematycznych czy chemicznych, układów planetarnych, modeli anatomicznych ma pomagać w zrozumieniu ich zawiłości oraz zachęcać oryginalną formą do nauki. Ponadto jest to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej.

Entuzjaści techniki rozszerzonej rzeczywistości już planują wydawanie bestsellerów. Już niedługo będziemy mogli przeczytać (obejrzeć?) Harry'ego Pottera.

Co sądzicie o tworzonych w ten sposób książkach? Jest to technologiczna ciekawostka, nowinka, który na dłuższą metę się nie przyjmie? Czy raczej w dobie książek elektronicznych jest to po prostu kolejny krok na drodze przemian na rynku wydawniczym?


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Riboq  - awatar
Riboq 03.09.2012 00:42
Czytelniczka

To zależy....
A gdyby tak właśnie mieć okularki, które będą śledzić prace oka, można by zaimplementować choćby oprawę dźwiękową do czytanego tekstu. 3D dają nam w łapki teraz, a to oznacza, że jest już w użytkowych planach 5D. (Matki Psorka na wykładach im mówiła, że miała okazję przetestować 5D na sobie w jakimś instytucie).
A jak oprawę dźwiękową, to można od razu na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ramzel  - awatar
Ramzel 02.09.2012 22:40
Czytelnik

Fajny bajer. Szkoda tylko, że zupełnie niepotrzebny. Po co program, którego nie da się wykorzystać bez książki oraz książka, która bez programu jest "niekompletna"?
Jako ciekawostka - fajne, jako alternatywa - bez sensu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hubert Lewiński - awatar
Hubert Lewiński 01.09.2012 19:03
Czytelnik

Riboq: Jestem wielbicielką gadżetów, mam nadzieję dożyć tych wszystkich ślicznych paneli hologramowych sterowanych rąsią przestrzennie


Rozszerzona rzeczywistość jest już wdrażana w nowych aplikacjach, smartfonach i tabletach. Zdaje się, że nawet na polskim rynku już są dostępne okularki z HUD, który można sobie dopasować do własnych upodobań.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
GłowaKsiążek  - awatar
GłowaKsiążek 01.09.2012 16:35
Czytelniczka

A gdzie miejsce na wyobraźnię?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Boogna  - awatar
Boogna 01.09.2012 11:09
Czytelniczka

Oto w jakich ciekawych czasach żyjemy :).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Riboq  - awatar
Riboq 01.09.2012 10:36
Czytelniczka

Jestem wielbicielką gadżetów, mam nadzieję dożyć tych wszystkich ślicznych paneli hologramowych sterowanych rąsią przestrzennie, ale...
No ja tam już łkam za zapachem papieru, a on wciąż odpływa i odpływa w dal...
...
Niefortunnie zbudowane zdanie. :|

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
white_swan  - awatar
white_swan 01.09.2012 10:01
Czytelniczka

Jako nowinka techniczna to bardzo ciekawe, szczególnie przy książkach/albumach dotyczących nauk ścisłych, ale nie wyobrażam sobie, żeby to miało zrewolucjonizować rynek "zwykłych" książek. Nie chciałabym być zdana na komputer i kamerkę, a litery układające się w dziwne kształty raczej rozpraszałyby podczas czytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Michał Tatuliński - awatar
Michał Tatuliński 31.08.2012 21:49
Moderator globalny

Jak na razie to tylko ciekawostka i dobrze.
Przydatna rzecz jeśli chodzi o podręczniki i przedstawienie wyglądu cząsteczki, wzoru chemicznego czy wyglądu wszechświata. Jednak w normalnej książce to przerost formy nad treścią.
W dodatku okazuje się, że książkę moglibyśmy tylko czytać przy komputerze, albo z tabletem/smartfonem w ręku. I to nie pierwszym lepszym, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 31.08.2012 17:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post