Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11627/czy-wkrotce-e-booki-beda-tansze

Czy wkrótce e-booki będą tańsze?

9 wartościowy tekst

O obniżeniu ceny e-książek mówi się w Polsce od jakiegoś czasu. Niedługo może się to stać realne – ujawiono już termin przyjęcia ustawy, która ma obniżyć VAT na wydania elektroniczne.

Na cenę książki składa się wiele czynników, ale niezależnie od tego, czy jest to e-wydanie, czy tradycyjna, papierowa wersja, czytelnik płaci podatek. Częścią projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja Podatkowa jest właśnie zmiana stawek VAT. Ma ona objąć nie tylko e-booki, lecz także e-prasę.

Lato z tańszą e-książką?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy i obecnie trafił on do Sejmu. Zapisano w nim, że nowe stawki mają obowiązywać od 1 czerwca.

Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-proc. stawką VAT). (…) Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8-proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23-proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

Jaką stawką VAT mają zostać objęte audiobooki? Tego ustawa nie precyzuje wprost, choć jeśli traktować je jako książki „na dyskach, taśmach i innych nośnikach”, to jako takie również powinny zostać objęte niższym podatkiem VAT.

Ustawa obniża podatki na niektóre towary, ale na inne podnosi – np. czasopisma specjalistyczne mają zostać objęte 8-proc. stawką VAT (obecnie 5-proc.). Można więc przewidywać, że posłowie będą mieć zastrzeżenia do niektórych zapisów. Trudno też określić, jak obniżenie stawek – jeśli faktycznie do tego dojdzie – wpłynie na detaliczne ceny wydań elektronicznych. Możliwe jednak, że będzie to istotne dla przyszłego rozwoju e-publikacji i wejścia na rynek mniejszych wydawców.

Projekt ustawy jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 55  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 164
matteusz
14-03-2019 11:29
Przykład pierwszy z brzegu.
"Umorzenie" Remigiusza Mroza - w dniu premiery: (13.03.19)
Cena okładkowa: 39,90zł
Cena ebooka (Nexto Premium): 13,74 zł

Tak, ebooki stanowczo są zbyt drogie.
książek: 164
matteusz
14-03-2019 21:39
Celowo wstawiłem "Umorzenie" jako przykład, gdyż ta książka wczoraj miała swoją premierę, a już mogłem ją kupi po ok. 1/3 ceny okładkowej, pod warunkiem, że wybrałem ebook.

Zgadza się, jeśli otworzysz pierwszą z brzegu/ulubioną księgarnię z ebookami, może się okazać, że dana pozycja kosztuje tyle, co papierowa wersja.

Jednak takie zachowanie przypomina sytuację, gdy książkę papierową...
Celowo wstawiłem "Umorzenie" jako przykład, gdyż ta książka wczoraj miała swoją premierę, a już mogłem ją kupi po ok. 1/3 ceny okładkowej, pod warunkiem, że wybrałem ebook.

Zgadza się, jeśli otworzysz pierwszą z brzegu/ulubioną księgarnię z ebookami, może się okazać, że dana pozycja kosztuje tyle, co papierowa wersja.

Jednak takie zachowanie przypomina sytuację, gdy książkę papierową kupiłbym pod wpływem chwili - byle gdzie i po cenie okładkowej (ostatnio zdarzyło mi się to raz - gdy musiałem na ostatnią chwilę zdobyć prezent i nie chciałem kupować byle czego).

Może jestem w mniejszości, ale z uwagi na częste zakupy książek, czy to papierowych, czy elektronicznych, po prostu staram się znaleźć dobrą cenę.

Nie szukając daleko: wspomniane "Umorzenie", które wczoraj miało premierę, kosztuje w najtańszej księgarni, która wyświetliła mi się w porównywarce LC, 22,62zł (przypominam - cena okładkowa 39,90 zł). Jeśli ktoś, tak jak ja, bierze pod uwagę cenę książki, raczej znajdzie okazję.

Wróćmy do ebooków.
Skoro zwracam uwagę na cenę, to nie kupię go w losowo wybranej księgarni, za kwotę, którą zaproponuje mi dany sprzedawca. W tej chwili LC pokazuje mi, źe cen ebooka waha się pomiędzy 19,92zł a 27,12 zł (z innych źródeł - między 13,74 zł a 31,90 zł). Różnica 7,20zł/18,16 zł za ten sam produkt.

Tak, to prawda, że nie wszystkie ebooki są w ten sposób promowane. Ale to nieprawda, że jesteśmy skazani na kupowanie ich w cenie książek papierowych.
Po pierwsze, większość ebooków prędzej czy później będzie w jakiejś promocji - nie wszystkie zjadą do magicznej ceny 9,90zł, ale też nie będą to symboliczne obniżki.
Po drugie, nie kupuje się ebooka w pierwszej lepszej księgarni.
W tej chwili działają prężnie dwie wielkie porównywarki cen ebooków, poza tym LC ma własną i pewnie są inne... Obie wspomniane porównywarki mają już funkcję wysyłania alertów, kiedy cena danej pozycji spadnie do interesującego nas poziomu (czyt. będzie akurat promocja). Ba, jedna z nich pozwala nawet prześledzić cenę książki w poszczególnych księgarniach oraz na osi czasu (stąd możemy się dowiedzieć, jaka była największa historycznie obniżka ceny - a jeśli już raz jakaś pozycja poszła za 9,90 zł, to możemy się spodziewać, ze w przyszłości też znajdziemy ją w atrakcyjnej cenie).
Po trzecie, niektóre księgarnie mają opcję pozwalającą bez żadnych promocji już na starcie obniżyć cenę nieprzecenionej książki. Woblink ma "Bumerang" (-10 zł na nieprzecenione pozycje), Nexto ma "Nexto Premium" (-40% na wszystko i łączy się z większością promocji), Publio ma kod -25% dla prenumeratorów GW (kiedyś łączył się z promocjami, teraz nie).
Osobnym tematem abonament Legimi - fajna opcja, jeśli dużo czytamy.
Podsumowując - naprawdę nie jesteśmy skazani na kupowanie ebooków po cenie okładkowej i nie wymaga to zaawansowanej wiedzy, a najczęściej jedynie poświęcenie kilku chwil na odpalenie porównywarki, a czasem trochę cierpliwości.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 234
Ela91
15-03-2019 11:13
Ostatnio zwróciło to moją uwagę: Patrzę na książkę naukową, myślę ale droga, patrzę na jej cenę w formie ebooka - różnica 10zł = nie opłaca się brać ebooka, skoro książka kosztuje tyle samo, a przynajmniej można ją fizycznie zobaczyć i poczuć... A skoro naukowa - to znaczy, że będzie jeszcze droższa - te 8% a nie 5%...
książek: 1599
Wiedenka
16-03-2019 19:34
Rzadko czytam e-booki, ale zdarza się. Niestety o ile w przypadku książek w wersji papierowej do szału doprowadza mnie wybrakowana korekta (albo jej brak), o tyle w przypadku e-booków czasem brakuje całych rozdziałów, a często mam wrażenie, że tekst jest okrojony, jakby czegoś brakowało. Dlatego nie mam (jeszcze) zaufania do e-booków. Wolę kupić książkę papierową, promocje w wydawnictwach... Rzadko czytam e-booki, ale zdarza się. Niestety o ile w przypadku książek w wersji papierowej do szału doprowadza mnie wybrakowana korekta (albo jej brak), o tyle w przypadku e-booków czasem brakuje całych rozdziałów, a często mam wrażenie, że tekst jest okrojony, jakby czegoś brakowało. Dlatego nie mam (jeszcze) zaufania do e-booków. Wolę kupić książkę papierową, promocje w wydawnictwach sięgają 70%, więc można trochę poczekać i mieć taką książkę za bezcen. A w międzyczasie kupuję stare, wartościowe pozycje na allegro za 1-3 PLN :) I nie ma znaczenia, czy ceny e-booków będą niższe, czy nie. Ich jakość nie jest zadowalająca.
pokaż więcej
książek: 998
Zuba
16-03-2019 22:44
Podaj przykłady, bo aż trudno mi uwierzyć w tak rażące błędy. Przecież to zupełnie inny produkt, jeśli książka jest okrojona o całe rozdziały. Ja bym zrobiła raban w wydawnictwie. Serio.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 5
zochna1234
16-03-2019 21:41
hej. mam pytanie. jak zacząć czytac? ja umiem dodać do biblioteki ale niewiem jak zacząć czytać. prosze odpowiedz.
książek: 1352
Monika
16-03-2019 22:33
LubimyCzytać NIE JEST serwisem służącym czytaniu "zgromadzonych" tu "książek". To NIE JEST wirtualna biblioteka. To miejsce wymiany opinii o książkach przeczytanych w dowolny sposób i gdziekolwiek, ale serwis o tyle tylko ułatwia do nich dostęp, że podpowiada gdzie kupić, czasem w przypadku pozycji darmowych podpowiada gdzie można je pobrać lub przeczytać, chętnym wymieniać się książkami... LubimyCzytać NIE JEST serwisem służącym czytaniu "zgromadzonych" tu "książek". To NIE JEST wirtualna biblioteka. To miejsce wymiany opinii o książkach przeczytanych w dowolny sposób i gdziekolwiek, ale serwis o tyle tylko ułatwia do nich dostęp, że podpowiada gdzie kupić, czasem w przypadku pozycji darmowych podpowiada gdzie można je pobrać lub przeczytać, chętnym wymieniać się książkami używanymi udostępnia miejsce, w którym możemy publikować oferty wymiany/sprzedaży. Koniec. Książek tu nie ma. Są opisy książek, informacje o nich, recenzje, opinie, oceny. Nasze wirtualne biblioteczki nie służą gromadzeniu książek dostępnych do przeczytania, ale tylko odnotowywaniu tego, co przeczytaliśmy i dzieleniu się opiniami o tym z innymi użytkownikami.

Jeśli chcesz czytać za darmo w sieci, to szukaj darmowych lektur z domeny publicznej lub mniej legalnych u gryzonia, jeśli poza siecią, to przejdź się do stacjonarnej biblioteki. A mniej darmo możesz po prostu książki kupować lub korzystać z jakichś usług abonamentowych. Na LC nie ma czytania, jest tylko chwalenie się tym, co przeczytało się w innych miejscach.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1477
Rudzielec
17-03-2019 07:43
https://swiatczytnikow.pl/nizszej-stawki-vat-na-e-booki-moze-jednak-nie-bedzie-od-1-czerwca-a-wszystko-przez-soki/
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
A nie mówiłem?

Szukałem dłuższą chwilę podsumowania i chyba najtrafniejszym określeniem będzie zdrowy rozsądek w pigułce. Uwaga na skutki uboczne bo może wystąpić bó...

zgłoś błąd zgłoś błąd