Najpierw książka, później film – zapowiedzi

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.10.2018

Ręka do góry, kto przeczytał liczącą ponad tysiąc stron książkę „Wszystko, co lśni”? Jeśli jeszcze się za to nie zabraliście, to czas zacząć lekturę, by zdążyć przed serialem. We wtorkowych newsach zdradzamy, kto wcieli się w bohaterów powieści Eleanor Catton, z jakimi oskarżeniami spotkała się Rowling, a także które opowiadanie Murakamiego zostanie zekranizowane.

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

Zniknięcie słoniaHaruki Murakami

Ekranizacja jednego z opowiadań japońskiego mistrza trafi na polskie ekrany 28 grudnia. Film został również wystawiony przez Koreę Południową jako kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy film nienaglojęzyczny”.

W tym zbiorze opowiadań, podobnie jak w „Przygodzie z owcą” i „Końcu Świata”, Haruki Murakami, powodowany geniuszem i odrobiną szaleństwa, przypuszcza frontalny atak na normalność, zmieniając i całkowicie dowolnie kształtując rzeczywistość. Ptak nakręcacz każdego dnia nakręca sprężynę świata. Pracownik działu kontroli jakości doznaje olśnienia, patrząc na kangury, i dowiaduje się, czym jest wielka niekompletność. W ciało robotnika z fabryki słoni wnika od dawna poszukiwany przez policję tańczący karzeł. Atak irracjonalnego głodu powoduje, że młode małżeństwo dokonuje nocnego napadu na bar McDonalda. Dziewczyna odkrywa, że budzący grozę zielony zwierz, który rozkopuje ogródek, jest w niej zakochany, a ona nie potrafi mu się oprzeć. 

Zabawne, niezwykłe, wyjątkowe – wszystkie opowiadania zebrane w antologii „Zniknięcie słonia” są dowodem na to, że Haruki Murakami, mistrz formy, z całkowitą swobodą potrafi przekraczać wszelkie granice między światem powieściowym a realnym.

Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennymGrażyna Jagielska

Do kin trafi również film inspirowany książką Grażyny Jagielskiej. W rolach głównych będzie można zobaczyć Magdalenę Popławską i Michała Żurawskiego. Reżyserem jest Ewa Bukowska, a film pojawi się w kinach już 19 października.

Grażyna musi się poddać terapii. Leczy się w klinice stresu bojowego. Nie była na wojnie. Nie jest żołnierzem. Jest tylko żoną korespondenta wojennego. 

Książka odsłania wszystkie obsesje dręczące Grażynę Jagielską. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa opowieść, o której trudno zapomnieć, nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę? 

Bez takiego reportera, jakim jest Wojciech Jagielski, nie zrozumielibyśmy przyczyn wybuchu wielu afrykańskich wojen czy antyrosyjskich powstań i nie poznalibyśmy mechanizmów uruchamiających społeczne przemiany. Jako czytelnicy i widzowie programów informacyjnych nie zastanawiamy się, jaką cenę za news płaci rodzina korespondenta wojennego.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Oryginalny scenariuszJ.K. Rowling

W sieci ukazał się również finalny zwiastun nowego filmu ze świata Harry'ego Pottera. Szczególne wzburzenie fanów wywołał wybór aktorki, która ma zagrać Nagini – węża, którego znamy z poprzednich filmów. W tej części mamy poznać całe origin story związane właśnie z tą postacią. Jednak wielu stwierdziło, że wybranie do tej roli Azjatki to przejaw rasizmu. Argumentują to tym, że w uniwersum jest bardzo mała reprezentacja Azjatów, więc przydzielanie im ról sług bądź zwierzątek białych ludzi jest niepoprawne politycznie.

Sama Rowling odniosła się do tego na swoim koncie na Twitterze. Autorka wyjaśniła, że wybór ten został podyktowany tym, że Nagini inspirowana jest mitologią Indonezji, czyli de facto Azji Południowo-Wschodniej. Film pojawi się w Polsce 16 listopada.

Aby pokrzyżować plany Grindelwalda, Albus Dumbledore poprosi o pomoc byłego ucznia, Newta, który podejmie się schwytania czarnoksiężnika nieświadom niebezpieczeństw, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Misja stanie się sprawdzianem miłości i lojalności w coraz bardziej podzielonym świecie czarodziejów.

Wszystko, co lśniEleanor Catton

Powiększa się obsada serialu na podstawie powieści Eleanor Catton. Do Eve Hewson (Anna Wetherell) i Martona Csokasa (Francis Carver) dołączyła Eva Green, która wcieli się w rolę Lydii Wells. Serial ma składać się z 6 odcinków. Książka została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Bookera.

Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody!

Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie panuje gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować serię niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu zaginął młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Na drodze prowadzącej do Hokitiki znaleziono nieprzytomną prostytutkę, która próbowała odebrać sobie życie. A w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie znaleziono wielką fortunę...

Wkrótce okaże się, że losy wszystkich mężczyzn biorących udział w sekretnej naradzie są ze sobą w dziwny sposób powiązane. Każdy z nich ma swoją opowieść, swoje grzechy i sekrety. Każdy z nich przybył do Nowej Zelandii z innego zakątka globu, aby zdobyć fortunę. Złoto jednak ma to do siebie, że zawsze jest go za mało.

„Wszystko, co lśni” to epicka opowieść z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii – o poszukiwaniu szczęścia, marzeniach i przeznaczeniu zapisanym w gwiazdach. Jest to także popis ogromnego talentu Eleanor Catton. Młoda pisarka niczym zegarmistrz stworzyła ze swej książki doskonale działający mechanizm, w którym każda z kilkudziesięciu postaci ma swoje miejsce i zadanie do wykonania. Mistrzowsko połączyła wątki historyczne i sensacyjne, przygodę rodem z Dzikiego Zachodu i kryminalną zagadkę. Takie książki zdarzają się niezwykle rzadko! Wszelkie laury i pochwały, jakie spływają na pisarkę, są w pełni zasłużone, a porównania choćby do „Imienia róży” nie są przesadzone.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ambrose 02.10.2018 22:51
Bibliotekarz

W kwestii uściślenia zapowiedzi na temat ekranizacji jednego z opowiadań Harukiego Murakamiego, należy dodać, że chodzi o utwór "Spalenie stodoły".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz Cioch 02.10.2018 15:25
Czytelnik

Cieszy wiadomość o Evie Green we "Wszystko, co lśni". Książka była świetna i ciekaw jestem ekranizaji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lexie 02.10.2018 11:28
Bibliotekarka

W przypadku Zbrodni Grindelwalda to jednak najpierw film!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 01.10.2018 15:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post