Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10860/pisarze-mowia-dosc

Pisarze mówią: dość!

3 wartościowy tekst

Do krakowskich Targów Książki pozostał miesiąc. To jesienne święto literatury co roku przyciąga do stolicy Małopolski nieprzebrane tłumy czytelników, łaknących nie tylko książek w promocyjnych cenach, a także – a może przede wszystkim – spotkania ze swoim ulubionym autorem. A tych w tym roku może zabraknąć...

O tym, że krakowskie Targi Książki to intensywny czas, nie trzeba nikogo przekonywać. Kto choć raz tam był, wie, o czym mowa. Dziesiątki tysięcy odwiedzających, setki wystawców i zaproszonych gości, spotkania autorskie, kolejki po autografy, panele, dyskusje. I ogromne korki na dojeździe do hal targowych, długie kolejki do wejścia, walka o przejście między stoiskami.

19 września Stowarzyszenie Unia Literacka, w skład którego wchodzą m.in. Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski i Jakub Żulczyk, wystosowało list otwarty do prezes Targów Grażyny Grabowskiej oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, żadając zmian w organizacji przestrzeni targowej. Martwi ich nie tylko utrudniony dojazd do hal targowych, ale także straszny ścisk panujący we wnętrzu. 

Z przykrością stwierdzamy, że rosnącej popularności targów wśród wydawców, autorów i zwiedzajacych nie towarzyszą zmiany w sposobie zarządzania imprezą, co najpierw było zabawne, potem uciążliwe, a po ubiegłorocznych targach uznaliśmy zgodnie, że stało się niebezpieczne. To, co uchodziło na początku, przy pięciu, ośmiu, piętnastu tysiącach zwiedzających, jest niedopuszczalne przy osiemdziesięciu tysiącach.

Członkowie Stowarzyszenia apelują do innych pisarzy, aby zrezygnowali z udziału w imprezie lub przenieśli swoje spotkania do centrum Krakowa, jeśli organizatorzy Targów nie zdecydują się na poprawę warunków: zapanowanie nad liczbą zwiedzających przebywających jednocześnie w halach, uregulowanie ruchu samochodowego oraz przeniesienie części spotkań do wydzielonych pomieszczeń. 

Całość listu można przeczytać w internecie.

Prezes Targów zdecydowała się odpowiedzieć pisarzom i pisarkom, zapewniając o tym, że dołożą wszelkich starań, aby poprawić sytuację na imprezie. Prezes Grabowska napisała, że już rok temu, po zakończeniu poprzedniej edycji, zdecydowali się podjąć działania zmierzające do usprawnienia przepływu uczestników Targów: zwiększono przestrzeń targową, bez dodawania nowych wystawców, zaplanowano dodatkowe przejścia między stoiskami, poszerzono o 30% niektóre korytarze, zmieniono lokalizację stoisk wystawców cieszących się dużą popularnością.

Grabowska podkreśla także, że rozwiązanie trudności komunikacyjnych wykracza poza ich możliwości. Na przepustowość ulicy Galicyjskiej nie mają żadnego wpływu – nawet policja sterująca co roku ruchem nie jest w stanie tego usprawnić. Pozostaje tylko apelować do odwiedzających, aby korzystali ze środków komunikacji miejskiej lub pozostawiali samochody w innym miejscu, a ostatni odcinek pokonywali darmowymi busami. 

Na koniec odpowiedzi prezes Targów wyraża żal do Stowarzyszenia, że przed wysłaniem listu do mediów nie pofatygowali się do nich bezpośrednio i nie zapytali, jakie zmiany są planowane, jak będzie w tym roku. 

Podczas targów książki spotykają się trzy strony: twórcy – wydawcy – czytelnicy. Żeby wszystkim dogodzić, organizator musi się nieźle natrudzić. A wystarczy czasami, żeby autor zechciał przyjechać na targi w piątek, a nie w sobotę, żeby wydawca spotkanie zorganizował w sali, a nie przy stoisku. I w tym roku będziemy się tego bardziej stanowczo domagać!

Całą odpowiedź można przeczytać na stronie http://ksiazka.krakow.pl.

Czy taka odpowiedź usatysfakcjonuje pisarzy?

Powiązane treści:
Targi Książki w Krakowie już za dwa miesiące!

Książki są bramą przez którą wychodzisz na ulicę. To właśnie słowa Arturo Pereza Reverte z książki „Królowa Południa” są hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Już po raz 22. na miłośników literatury czeka czterodniowe święto (25-28 października), obfitujące w spotkania z ulubionymi pisarzami, ofertę setek wydawnictw z Polski i zagranicy oraz możliwość zakupu książkowych nowości.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2043
LubimyCzytać
21-09-2018 11:40
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1030
madzia93
21-09-2018 12:36
Przyznaję, że w zeszłym roku było dość tłoczno. Na pewno lepiej niż za czasów targów przy ul. Centralnej. Impreza nabiera popularności i z tego trzeba się cieszyć. Do Krakowa ściągają ludzie z całej Polski. Komunikacja tutaj jest problemem na co dzień, a cóż dopiero przy większych imprezach masowych. Na szczęście teraz mieszkam bardzo blisko, więc prawdopodobnie wybiorę się na nie pieszo :)
książek: 503
Miyako
22-09-2018 08:01
Kwestii komunikacji i drogi dojazdowej prawdopodobnie nie zrozumie nikt, kto nie mieszka tu na co dzień.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 571
Maciek
21-09-2018 15:54
Myślałem, że mówią dość, bo książki za drogie, za głupie, że wydawnictwa i dystrybutorzy oszukują, a oni mówią dość, bo parking za mały :)
książek: 503
Miyako
22-09-2018 08:04
Też mnie to nieco rozbawiło :D
Samej mi szczerze wisi, czy autorzy będą czy nie, bo na odwiedzenie Targow wybieram zazwyczaj czwartek lub piątek przedpołudniem, gdy jest ich najmniej, ale też jest najmniejszy tłok. Kilometrowe kolejki do autorów, ich fani, którzy czasem zachowują się jak bydło i fakt, że to zazwyczaj taśmowe produkowanie podpisów na książkach, skutecznie mnie zniechęcają ;)...
Też mnie to nieco rozbawiło :D
Samej mi szczerze wisi, czy autorzy będą czy nie, bo na odwiedzenie Targow wybieram zazwyczaj czwartek lub piątek przedpołudniem, gdy jest ich najmniej, ale też jest najmniejszy tłok. Kilometrowe kolejki do autorów, ich fani, którzy czasem zachowują się jak bydło i fakt, że to zazwyczaj taśmowe produkowanie podpisów na książkach, skutecznie mnie zniechęcają ;) Większa hala, więcej miejsca i tak tego nie zmienią.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Hashtag

"Hashtag" to kolejny thriller Remigiusza Mroza. Tajemnicza przesyłka w paczkomacie, niepokojące wpisy na twitterze i zagadkowe zaginięcia. G...

zgłoś błąd zgłoś błąd