Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10697/wielki-dzien-pszczol

Wielki Dzień Pszczół

8 wartościowy tekst

Czy wiedzieliście, że pszczoły nie rozpoznają czerwieni? Albo że miód jest jednym z tych produktów, które nigdy się nie psują? Albo że po tym jak pszczoła użądliła Stanisławę Gierek, zdenerwowany sekretarz kazał usunąć wszystkie owady z warszawskich Łazienek? Jeśli ta garść ciekawostek przyciągnęła Waszą uwagę, to zapraszamy na nasze pachnące miodem zestawienie 8 książek o pszczołach na 8 sierpnia – czyli na Wielki Dzień Pszczół.

Wielki Dzień Pszczół to inicjatywa Akademii Przyjaciół Pszczół, która ma na celu ochronę tych owadów i zwiększenie świadomości społeczeństwa o ich znaczeniu w życiu człowieka. Zasługi tych owadów są nie do przecenienia, o czym możecie przeczytać w prezentowanych poniżej książkąch. Kto wie, może rozkochacie się w pszczołach i miodzie niczym pewien miś o bardzo małym rozumku?

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecieJoachim Petterson, Tłumaczenie: Witold Biliński

Pszczoły = życie.

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś tej pasji poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.

Pszczoły w zimieJoanna Waliszewska

Powieść „Pszczoły w zimie” Joanny Waliszewskiej – podobnie jak jej debiutancka „Sowa w kominie” – wyrasta z codzienności lat 80. znaczonej buntem i bezsilnością, nadzieją i rozczarowaniami.

Główna bohaterka, związana emocjami z solidarnościową konspirą, próbuje żyć w dotkniętym „normalizacją” kraju na własny rachunek. Za szarością, którą wybrała, skrywają się jednak dramaty.
 

 

Życie pszczółMaurice Maeterlinck, Tłumaczenie: Franciszek Mirandola

Z pszczołami sprawa ma się podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Dostrzegamy różne fakty, śledzimy obyczaje, powiadamy: robią to a to, pracują w ten a ten sposób, królowa tak przychodzi na świat, robotnice są dziewicami, rój następuje w tym a tym czasie. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko, i nie pytamy o więcej. Widzimy, jak śpieszą z kwiatu na kwiat, obserwujemy rozgwar i ruch ula, a egzystencję tę uważamy za bardzo prostą, wyznaczając jej granice od instynktownego szukania karmy do również instynktownego rozmnażania się. Ale gdy tylko zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, by sobie zeń zdać sprawę, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn. I obezwładnia nas ta niepoznawalna organizacja najdrobniejszego przejawu życia.

Historia pszczółMaja Lunde, Tłumaczenie: Anna Marciniakówna

Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły.

Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…

Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów.

Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia – życia nadzorcy…

Historia pszczół to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy, snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

PszczołyPiotr SochaWojciech Grajkowski

Wszystko o pszczołach w wielkoformatowym albumie.

Daj się zaprosić do magicznego królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Tylko uważaj: nie daj się użądlić!

Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Lecznicza moc pszczółFriedrich Hainbuch

Miód jest jednym z najstarszych leków znanych ludzkości. Jednak pszczoły wytwarzają nie tylko miód, ale również pyłek kwiatowy, pierzgę, kit, mleczko, jad i wosk. Dzięki tej książce poznasz ich zastosowanie lecznicze i w każdej chwili będziesz mógł z nich skorzystać. Ich działanie często jest silniejsze od leków, a ogromną zaletę stanowi brak skutków ubocznych. Najnowsze badania wykazują, że w przypadkach autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, marskości wątroby, wola, chłoniaka, tocznia rumieniowatego i sklerodermii skuteczny okazał się także propolis. Znajdziesz również przepisy, które pomogą wzmocnić serce, uspokoić nerwy, poprawić pracę mózgu czy wspomóc gojenie się ran. Poznasz też naturalny antybiotyk. Najskuteczniejsze terapie prosto z ula.

Strażniczka miodu i pszczółCristina Caboni, Tłumaczenie: Karolina Stańczyk

Angelica nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni. Nie chciała się z nikim wiązać. Po tym, co spotkało ją w przeszłości, jest nieufna, pełna strachu i zawsze gotowa do ucieczki. Jedynie wśród pszczół czuje się dobrze. Jest wędrowną pszczelarką, odwiedza hodowle i pomaga usprawnić pracę uli oraz produkcję miodu. Zna się na tym jak mało kto. Całą wiedzę zdobyła jako dziecko, na Sardynii, która była kiedyś jej domem. Teraz dostała od losu swoją szansę. Na malowniczej wyspie, na której była szczęśliwa, czeka na nią miejsce, w którym rozpocznie wszystko od nowa…

 

Wszystko o pszczołachJack GuichardXenard Carole

Czy wiesz, że pszczoły widzą świat na niebiesko? Czy wiesz, że cały dzień schodzi im na przekazywaniu sobie nektaru z ust do ust? Czy wiesz, że królowa pszczół może mieć 2 miliony córek? Czy wiesz, że pszczoły porozumiewają się, tańcząc? Czy wiesz, że niektóre roje pszczół mogą zmagazynować nawet do 3 kg nektaru dziennie? Tego i wielu innych rzeczy o pszczołach dowiesz się z tej książki. Wspaniały i zabawny album edukacyjny.

 

 

Ale to nie koniec przyjemności! Razem z księgarnią internetową  znak.com.pl przygotowaliśmy specjalnie dla Was rabaty na książki o pszczołach. Wystarczy, że klikniecie tutaj i już możecie rozpoczynać zakupy. Wesołych zakupów mole książkowe!


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2023
LubimyCzytać
07-08-2018 17:04
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 418
Agi
08-08-2018 13:42
Przyznam szczerze, ze nie wiedzialam, ze dzis swieto pszczołek.Ale chyba podswiadomosc dziala bo kilka dni temu wypozyczylam Córka pszczelarza Córka pszczelarza i Historia pszczół Historia pszczół. A Sekretne życie pszczół Przyznam szczerze, ze nie wiedzialam, ze dzis swieto pszczołek.Ale chyba podswiadomosc dziala bo kilka dni temu wypozyczylam Córka pszczelarza Córka pszczelarza i Historia pszczół Historia pszczół. A Sekretne życie pszczół Sekretne życie pszczół przeczylam juz dawno.Dosc popularne zwierzatka w literaturze.
pokaż więcej
książek: 3175
filozof
08-08-2018 14:25
Czytałem,tę książki.Wiem,już co zjem na kolację ,hi.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 310
Fallenangelv
08-08-2018 22:25
Można poczytać i owszem książki, ale czy nie lepiej poobserwować naturę na żywo. Pszczoły to bardzo interesujące owady. Ja z racji uczulenia na żądła sam nie mam uli, ale umożliwiam w swoim otoczeniu przyjazne warunki dla tych owadów. Oprócz kwiatów i krzewów m.in pęcherznica, wiciokrzewy , berberys, róża / rosa rugosa/ drzew, posiadam trzy lipy w tym jedną potężną i zamierzam przytargać na... Można poczytać i owszem książki, ale czy nie lepiej poobserwować naturę na żywo. Pszczoły to bardzo interesujące owady. Ja z racji uczulenia na żądła sam nie mam uli, ale umożliwiam w swoim otoczeniu przyjazne warunki dla tych owadów. Oprócz kwiatów i krzewów m.in pęcherznica, wiciokrzewy , berberys, róża / rosa rugosa/ drzew, posiadam trzy lipy w tym jedną potężną i zamierzam przytargać na jesieni czwartą i posadzić .To znów sieję na rabatach niepozorne kwiatki jakim jest facelia błękitna prawdziwy raj dla pszczół. Zdałem dawno sobie z tego sprawę, po co są pszczoły i muszą mieć dobre warunki do rozwoju. Człowiek w całym swoim jestestwie myśli, że rządzi tym światem, a prawda jest taka, żeby Pan Bóg chciał to człowiek były wielki jak góra, a jest niewiele większy od tej pszczoły. Pszczoły którą niszczy, truje , udaje, że nic się nie stało i jeszcze wredne ludziska oszukują na miodzie. Prawdziwy miód powinien się skrystalizować. Miód moi kochani czytelnicy pachnie ! Pachnie kwiatami, pachnie jak najlepsza naturalna perfuma. Nie może pachnieć czymś nieodgadnionym, chemiczny, czymś sztucznym, nienaturalnym. Pachnie lasem, pachnie polską łąką. Pachnie polską lipą. Pachnie wszystkimi kwiatami , które kwitną na naszej kochanej polskiej ziemi. Miód wzięty na łyżkę w stanie płynnym nie powinien się przerywać tylko lecieć jednolitym , stałym ciurkiem.
Sprzedajecie oszuści cukier zamiast miodu.Dlaczego pod polską marką pisze miody spoza UE. Może made in China albo Ukraina ? To jest polski miód ? To jest kpina. To jest podróba. Stoją miody na półkach w stanie ciekłym całymi latami i wszystko w porządku. Oszustwo na każdym kroku. W słoikach powinni sprzedawać prawdę, a do pszczół powinno podchodzić się z szacunkiem.
Ps. Ktoś kto nie ma chęci, sił czy z innych względów nie może zajmować się pszczołami , polecam zainteresowanie się pszczołą murarką. / Osmia Rufa/ Nie ma żądła, a zapyla :D W sieci jest pełno instrukcji jak skonstruować dla niej domek :)
pokaż więcej
książek: 401
LetMeRead
09-08-2018 08:43
"Można poczytać i owszem książki, ale czy nie lepiej poobserwować naturę na żywo" - można i czytać książki, i obserwować naturę na żywo. W czym problem? A te książki o pszczołach to niby z czego powstały, jak nie z obserwacji natury?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1353
MayKasahara
08-08-2018 23:31
Skomentuję to cytatem:

"Pszczoły to rodzaj choroby powietrza"

(Honet)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historia przemocy

Mistrzostwo krótkiej formy, narracyjne i konstrukcyjne. Książka jest krótka, nie ma nawet 200 stron, a porusza niesamowicie. Opowiada historię Edua...

zgłoś błąd zgłoś błąd