Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10347/porazajacy-obraz-kilkudziesieciu-ostatnich-lat-historii-kraju-baskow

Porażający obraz kilkudziesięciu ostatnich lat historii Kraju Basków

  wartościowy tekst

Porażający obraz kilkudziesięciu ostatnich lat historii Kraju Basków – od połowy lat 80. do 2011 roku – stworzony z  opowieści o losach członków dwóch baskijskich rodzin. Książka o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, bezsilności wobec niekontrolowanej spirali terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu. Jedna z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii
 
Mario Vargas Llosa powiedział, że to wnikliwy opis upadku moralne go wywołanego przemocą.
 
Jeśli „Chata wuja Toma" stała się ostatecznym impulsem dla abolicjonizmu... Jeśli „Jeden dzień" Iwana Denisowicza uświadomił to, co się działo w ZSRR… To z „Patrią" powinno być podobnie, bo wstrząsa naszymi sumieniami. Nie możemy zapomnieć, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę. I miało miejsce tutaj. Fernando Hernández, „Diario de Navarra”
 
Nasi użytkownicy również podzielają zachwyt Llosy i Hernándeza:

Rozpoczynając lekturę nie wiedziałam czego się spodziewać. Tzn. opis na okładce to jedno, a zawartość, wymowa książki, jej przesłanie to zupełnie co innego. (...) 
Nie jestem fanką Hiszpanii, Hiszpanów. Jest wiele powodów. Barbarzyństwo corridy to jeden z nich. W związku z tym skoro twierdzę, że w moim odczuciu to genialna powieść, to tak jest.
Tytuł książki oznacza ojczyznę. I o tym, o ojczyźnie, o Hiszpanii, o tym co się działo w tym kraju na przestrzeni kilku dekad XX wieku, o mieszkających, działających tam ludziach, jest ta opowieść.
Fernando Aramburu kreśli trudny fragment losów Hiszpanii i Hiszpanów (okres działalności ETA) na przykładzie dwóch, najzwyczajniejszych rodzin, takich hiszpańskich Kowalskich i Nowaków. Ludzie ci żyją w niewielkim miasteczku, prowadzą normalne życie, którego udziałem są smutki i radości, wzloty i upadki.  (...) Zwyczajni, niewplątujący się dotychczas w nic złego, nic zakazanego, nic dyskusyjnego bohaterowie, nagle stają zarówno przed wyborem, jak i koniecznością opowiedzenia się (choćby mimochodem) po którejś ze stron. - anetapzn

Sięgnąłem po tę książkę impulsywnie, nie znałem recenzji, zapoznałem się tylko ze streszczeniem z tylnej okładki. Nos mnie nie zawiódł, szeroko zakrojona epicka historia kilku dekad konfliktu osadzona w kraju basków. W zasadzie egzotyczna dla polskich czytelników historia, no bo dzięki Bogu u nas ze świeczką szukać takiego konfliktu. 
Nie wchodząc w szczegóły by nie psuć przyjemności z czytania, włos się jeży na głowie gdy człowiek szuka tu racjonalnego wyjaśnienia. I znów mamy do czynienia z lewackimi bojówkami, podszyte niepodległościowymi hasłami zagrania terrorystyczne. Z drugiej strony dramaty ludzkie, lata nienawiści. Po sąsiedzku, w rodzinie. Wśród swoich. Woda na młyn dla wszystkich miłośników literatury konfliktowej - kocioł robiący ludziom wodę z mózgu. Szukać tego możesz w Afryce, Jugosławii... i Hiszpanii. Na razie przeczytaj i za głowę się złap. I trzymaj. 
Polecam, dobrze napisana rodzinna historia.- Gajusz

Patria Fernando Aramburu ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga w przekładzie Karoliny Jaszeckiej.

Z Fernando Aramburu będzie można spotkać się podczas Warszawskich Targów Książki na stoisku wydawnictwa Sonia Draga w sobotę w godzinach 16:30-17:30.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
08-05-2018 14:47
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 699
Bosy_Antek
08-05-2018 18:43
Jejku! Myślałem, że to Pratchett!
książek: 239
Maciek
08-05-2018 21:13
Też myślałem, że to sir Terry ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 32
Zbyszek
08-05-2018 19:15
Może być ciekawe. Wędrowałem przez kraj Basków w 2015 roku. Rozmawiałem po angielsku z jedną kobietą.
- Skąd jesteś? - zapytałem.
- Stąd.
- Jesteś Hiszpanką?
- Nie - gwałtowanie zaprzeczyła. - Jestem Baskijką.

Jakby ktoś chciał i o tym przeczytać to polecam "Drogę". Kraj Basków obecnie, to wyjątkowo zadbany region Hiszpanii i Europy o infrastrukturze porównywalnej z bogatymi landami Niemiec.
...
Może być ciekawe. Wędrowałem przez kraj Basków w 2015 roku. Rozmawiałem po angielsku z jedną kobietą.
- Skąd jesteś? - zapytałem.
- Stąd.
- Jesteś Hiszpanką?
- Nie - gwałtowanie zaprzeczyła. - Jestem Baskijką.

Jakby ktoś chciał i o tym przeczytać to polecam "Drogę". Kraj Basków obecnie, to wyjątkowo zadbany region Hiszpanii i Europy o infrastrukturze porównywalnej z bogatymi landami Niemiec.

A "Droga" te jakby relacja z mojej pielgrzymki. Szedłem z Polski do Santiago. Cztery miesiące :)


Droga Droga
http://camino.zbyszeks.pl/droga/
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Niezwyciężony

Trudno nie napisać czegoś o książce od ,której zaczęła się moja trwająca do dziś przygoda z Science Fiction obecnie zresztą nie koniecznie Science :-)...

zgłoś błąd zgłoś błąd