Zemsta jest kobietą… „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg

LubimyCzytać
17.09.2020

Przynosi ulgę. Satysfakcję. Czasami sprawia przyjemność – choć zwykle jednostronną. Jej słodki smak potrafi skutecznie przyćmić gorycz wcześniejszej porażki i wynagrodzić nam doznane krzywdy. Zemsta – to właśnie ona stanowi motyw przewodni „Srebrnych skrzydeł”, najnowszej powieści szwedzkiej królowej kryminału.

Zemsta jest kobietą… „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg

W zemście i w miłości kobieta jest większym barbarzyńcą niż mężczyzna.

– Fryderyk Nietzsche

Reklama

Camilli Läckberg z pewnością nie trzeba przedstawiać zapalonym czytelnikom kryminałów i fanom historii z dreszczykiem. Szwedzka autorka zadebiutowała w 2003 roku powieścią „Księżniczka z lodu”. To pierwszy spośród 10 tomów „Sagi o Fjällbace” – serii książek o przygodach pisarki Eriki Falck i policjanta Patrika Hedströma, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. W ubiegłym roku szwedzka królowa kryminału powróciła z nową propozycją wydawniczą. „Złota klatka”, która – podobnie jak pozostałe powieści autorki – ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca, mocno różni się od dotychczasowych kryminałów Läckberg. W dodatku ten trzymający w napięciu thriller psychologiczny otworzył zupełnie nowy cykl, opowiadający historię inteligentnej i pięknej Faye. Wydawałoby się, że ta kobieta ma wszystko: wspaniałego męża, cudowną córeczkę, pieniądze i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak jej z pozoru idealne życie to w rzeczywistości pasmo desperackich prób zadowolenia męża. W dodatku dręczą ją mroczne wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w rodzinnej Fjällbace... Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. W dodatku nie może oprzeć się wrażeniu, że swoje życie podporządkowała mężczyźnie, który coraz bardziej się od niej oddala. Kiedy Jack i ich córka nie wracają ze wspólnego rejsu, a policja znajduje w ich mieszkaniu ślady krwi, staje się jasne, że nic w życiu Faye nie będzie już takie, jak do tej pory...

Słodki smak zemsty

Srebrne Skrzydła Camilla Läckberg„Srebrne skrzydła” to trzymająca w napięciu, dramatyczna historia o zemście, zdradzie i kobiecej przyjaźni, będąca kontynuacją historii Faye. Po zakończeniu toksycznego związku i odegraniu się na niewiernym małżonku, kobieta wreszcie układa sobie życie za granicą. Teraz może skupić się na wychowywaniu ukochanej córeczki, Julienne, a także rozwoju swojej firmy kosmetycznej. Revenge jest jak drugie dziecko Faye i – ku uciesze założycielki – prosperuje coraz lepiej; już niedługo jej produkty mają zostać wprowadzone na rynek amerykański. Kobieta jest przekonana, że najgorsze ma już za sobą. Błogi spokój nie trwa jednak długo... Faye przypadkiem odkrywa, że ktoś usiłuje przejąć jej firmę. By chronić swoje przedsiębiorstwo, majątek i pozycję biznesową, zmuszona jest powrócić do Sztokholmu. Tam staje do walki nie tylko o Revenge, ale także o swoje życie… Na szczęście z pomocą przychodzą jej inne silne kobiety, które – podobnie jak ona – zostały kiedyś dotkliwie skrzywdzone przez mężczyzn.

Kobiety, które chowają urazę

Reklama

W wielu kulturach panuje przekonanie, że zemsta jest domeną kobiet. Choć pogląd ten brzmi dość stereotypowo, jest w nim ziarno prawdy. Latem 2000 roku grupa badaczy z Narodowego Centrum Kontroli Zdrowia w Atlancie, pod wodzą Barbary Lopes-Cardozo, badała uczucia nienawiści i chęci zemsty wśród Albańczyków z Kosowa tuż po zakończeniu wojny z Serbami (tu źródło badania). Naukowcy zgromadzili grupę niemal 1400 respondentów. Okazało się, że tuż po wojnie o Kosowo, o zemście marzyła ponad połowa mężczyzn i 42 proc. kobiet. Co ciekawe – choć z upływem czasu chęć ta nieco przechodzi mężczyznom – kobiety chowają urazę o wiele dłużej i niejako pielęgnują w sobie potrzebę odwetu za doznane krzywdy. Gdy rok później grupie badanych zadano te same pytania, deklarację powtórzyło 45 proc. mężczyzn – o 20 proc. mniej niż wcześniej. W wypadku kobiet natomiast odsetek chętnych do zemsty wzrósł i wynosił 50 proc.

Reklama

Na podstawie badania naukowców z Atlanty można zatem wysnuć wniosek, że w przypadku tak silnych uczuć jak nienawiść, chęć zemsty jest u kobiet znacznie trwalsza. Noszą w sobie te emocje znacznie dłużej – czasem nawet przez całe życie – niezależnie od warunków kulturowych.

Nie inaczej jest w przypadku Faye, która nie ma litości dla mężczyzn krzywdzących kobiety. Nie waha się, by wziąć wet za wet. Jest niczym Czarna Mamba, główna bohaterka kultowej produkcji Quentina Tarantino „Kill Bill”. Jej życie nie było usłane różami, a z rąk mężczyzn spotkało ją wiele krzywd. Jest przekonana o swojej wartości i sile, jaką w sobie nosi. Po tym, co przeszła, nie boi się przeciwstawiać się mężczyznom – i wielu z nich jej za to nienawidzi.

Co dalej z Faye?

Historia Faye z pewnością nie zakończy się na „Srebrnych skrzydłach”. Camilla Läckberg zadbała o to,  by niejednoznaczne zakończenie pozostawiło w czytelniku głód wiedzy i nieodparte pragnienie, by poznać dalsze losy bohaterki. Jak potoczy się życie tej nieznoszącej sprzeciwu kobiety i jej przyjaciółek? Szwedzka królowa kryminału raczej nie pozwoli na to, by fani jej twórczości zbyt długo głowili się nad odpowiedziami na nurtujące ich pytania.

Książka „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg jest już do kupienia tutaj.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarna Owca publikujemy fragment najnowszej powieści:

 

„Srebrne skrzydła" Camilla Läckberg

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Tekst na podstawie książki „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg we współpracy z wydawnictwem 

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
196
181
20.09.2020 10:36

Uwielbiam książki tej autorki


4046
3806
17.09.2020 12:57

Znam kilka wrednych kobiet .Co ciekawe,te bardzo mnie lubią.


2791
4
16.09.2020 11:52

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd