J.K. Rowling znów krytykowana. Tym razem za postać z najnowszej książki „Troubled Blood”

LubimyCzytać
15.09.2020

Anglojęzyczna wersja najnowszej książki J.K. Rowling „Troubled Blood”, z serii o śledczym Cormoranie Strike’u, ma dzisiaj swoją premierę, a już wywołała burzę medialną i sporo kontrowersji. Autorka jest ponownie oskarżana o transfobię. Uwaga - treść artykułu zdradza szczegóły książki.

J.K. Rowling znów krytykowana. Tym razem za postać z najnowszej książki „Troubled Blood”

Burza medialna rozpoczęła się w niedzielę 13 września, gdy w brytyjskim „The Telegraph” ukazała się recenzja najnowszej książki Roberta Galbraitha (czyli J.K. Rowling, piszącej pod pseudonimem), powieści zatytułowanej „Troubled Blood”. „Piąty występ Strike’a i Robin jest dobry w charakteryzacji, słaby we wszystkim innym i zawiera wątek, który rozwścieczy krytyków Rowling” – czytamy na początku recenzji.

Morderca w przebraniu… kobiety

W recenzji autorstwa Jake’a Kerridge pojawiła się informacja, której nie zdradzili inni dziennikarze, opisujący najnowszą książkę z cyklu o Cormoranie Strike’u. Chodzi o fakt, że podejrzany o popełnianie seryjnych morderstw jest mężczyzna, który przebiera się za kobietę. W recenzji czytamy:

„W centrum książki znajduje się śledztwo w sprawie niewyjaśnionego przypadku zniknięcia lekarki Margot Bamborough z 1974 roku, którą uważa się za ofiarę Dannisa Creeda, seryjnego mordercy-transwestyty”. Dziennikarz konkluduje: „Można się zastanawiać, co krytycy stanowiska Rowling w kwestiach transseksualnych zrobią z książki, której morał wydaje się brzmieć: nigdy nie ufaj mężczyźnie w sukience”.

Ujawnienie tego wątku spowodowało, że o książce napisały prasa i media internetowe – „The Los Angeles Times”, „Forbes”, „The Independent” i wiele innych. W mediach społecznościowych zawrzało. Czytelnicy zaczęli wzywać do bojkotu jej książek, a na Twitterze popularność zyskał hasztag #RIPJKRowling (RIP to skrót od „Rest In Peace”, czyli „spoczywaj w pokoju”). Inni nie kryją zdziwienia, pisząc, że fabuła książki powinna być rozpatrywana w oderwaniu od poglądów autora. 

Wykorzystanie takiego zabiegu w książce może być kontrowersyjne w czasach, gdy społeczność LGBTQ+ walczy ze stereotypami na swój temat, lecz oliwy do ognia dolewają również wcześniejsze wypowiedzi pisarki, przez które oskarżono ją o transfobię.

Reklama

J.K. Rowling i kontrowersje

O tweetach autorki „Harry’ego Pottera” pisaliśmy już na lubimyczytać.pl, przypomnijmy jednak, że najwięcej krytyki zebrała ona za posty uznane za dyskryminujące osoby transpłciowe i niebinarne (tj. takie, które nie identyfikują się z żadną z płci). Rowling na swoim Twitterze broniła osoby zwolnionej z pracy za transfobiczne komentarze, ironicznie komentowała artykuł, w którym użyto sformułowania „osoby z menstruacją” zamiast „kobiety” i krytycznie komentowała „wymazywanie koncepcji płci”. Negatywnie jej słowa odebrało wielu czytelników „Harry’ego Pottera”, a także aktorzy zaangażowani w filmy na podstawie jej książek, tacy jak Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint (filmowi Harry, Hermiona i Ron) oraz Eddie Redmayne (gwiazda adaptacji „Fantastycznych zwierząt”). Sprawę skomentował także Stephen King, publikując krótki tweet: „Tak, trans-kobiety są kobietami”.

7 lipca J.K. Rowling wraz z innymi twórcami, wśród których znaleźli się Salman Rushdie, Anne Applebaum, Margaret Atwood, Noam Chomsky, Gloria Stainem, podpisali list otwarty, w którym apelowali apel o wolność słowa, wymiany informacji, pomysłów i idei. Wskazywali oni na „osłabienie norm otwartej debaty i tolerancji na odmienność na rzecz ideologicznego konformizmu”.

Reklama

Billboard pełen nienawiści?

Postać Rowling wzbudza emocje nawet wtedy, gdy głosu nie zabiera sama pisarka. W ostatnich dniach w mediach głośno było także o sprawie billboardu w Vancouver w Kanadzie. Na czarnym tle umieszczono na nim napis „I [serce] J. K. Rowling" („Kocham J. K. Rowling"). Stwierdzenie to powiązano z wypowiedziami pisarki i uznano za ich poparcie. Do jego postawienia przyznał się jeden z mieszkańców miasta, który na Twitterze napisał, że dziękuje pisarce za „wstawienie się za kobietami i dziećmi”. Zaledwie kilka godzin po zawieszeniu billboardu został on zniszczony farbami, po czym usunięty. Sprawę skomentowała na Twitterze radna miasta Vancouver Sarah Kirby-Yung: „Potępiam ten celowy przekaz mający na celu podsycenie nienawiści, wykluczenia i podziałów. Ten rodzaj nienawiści cofa nas wszystkich, a nie popycha do przodu”.

„Niespokojna krew” w Polsce

Angielskojęzyczna wersja „Troubled Blood”, piąta część cyklu o Cormoranie Strike’u, ma swoją premierę 15 września 2020 roku. W Polsce powieść ukaże się 25 listopada 2020 roku pod tytułem „Niespokojna krew”. Książki z serii o Cormoranie Strike'u ukazują się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

[ec]

Fot. otwierająca: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

Reklama

komentarze [74]

Sortuj:
3473
188
17.09.2020 22:42

Jeśli morderca przebierał by się za strażaka to protestowali by strażacy. Za policjanta - policjanci. Byłby Murzynem - BLM. Rozumiem, że takie same oburzenie wywołała by kobieta przebierająca się za mężczyzne i mordująca? Nie?

Już chyba nie sposób powiedzieć/napisać czegokolwiek by coś kogoś nie oburzyło i bujał kałszkwał w sieci.

A jakoś komiks "Szminka" przeszedł bez...

więcej

83
81
17.09.2020 21:14

Kochać każdy ma prawo. Faceta, kobietę, psa, mrówkę. Co kto robi w swej alkowie obchodzi mnie mało. Nie razi mnie widok dwóch panów idących za rękę, pań takowoż. Razi mnie za to nadmierne epatowanie swoją seksualnością, rażą zdjęcia osoby publicznej (polityka) z łóżka ze swoim partnerem - zostaw to facet dla siebie, piastujesz urząd, godności trochę.

A książka Pani...

więcej

310
42
17.09.2020 17:08

Mnie tam nowa powieść z serii Cormoran Strike bardzo cieszy. Na pewno ją kupię i przeczytam. I nie bardzo mnie interesuje opinia kogoś innego. Sama ocenie. Niestety żyjemy w czasach gdzie pasuje cytat "uczepiło się guano(wstawić polski odpowiednik) statku i krzyczy płyniemy". A mamy niby wolność poglądów i gdzie ona jest? Bo chyba nie jest dla wszystkich. Jeśli walczysz o...

więcej

219
168
17.09.2020 20:48

Dotąd nie czytałem tych kryminałów Rowling, ale widzę, że trzeba kupić:) Kolejny sukces lewicowych wrzaskunów - znowu napędzają popularność czemuś, co niby zwalczają :D


248
10
17.09.2020 16:14

Gownoburza o nic. Tolerancja i szacunek dla osob LGBT jak najbardziej. Irytuje mnie jednak przesadna poprawnosc polityczna, gdzie czyjs komentarz ocierajacy sie o homofobie, rasizm, czy tez jakakolwiek nietolerancje w stosunku do ludzi nie jedzacych makaronu tylko na podstawie tego, jak jest interpretowany, wywoluje fale agresji.


219
168
17.09.2020 20:47

A mnie interesuje dlaczego normalni LGBT milczą, kiedy całe środowisko ośmieszają oszołomy pokroju Margot, Dehnela czy Barta Staszewskiego. Skoro normalna większość (bo chyba taka jest) milczy, to niech się nie dziwi, że są postrzegani przez pryzmat wrzaskliwego, zaburzonego marginesu.


40
40
17.09.2020 22:17

@PawelM: zawsze najgłośniej o tych, którzy są... no właśnie, głośni i kontrowersyjni. Nikt nie napisze newsa o tym, że ktoś ze społeczeństwa LGBT ma w głębokim poważaniu, kim jest morderca w nowej ksiązce Rowling - bo skąd by się wtedy wzięły komentarze pod artykułem?
I nikt nie musi się tłumaczyć, że jest "normalny" (jakkolwiek to słowo, zwłaszcza w tym kontekście,...

więcej

219
168
17.09.2020 22:52

Ixina
Wybacz, ale dla mnie skrajniaki (naziole, faszole, komuchy, progresywne lewaki itd.) to nie są ludzie normalni.

I nie, oczywiście, że LGBT nie muszą się tłumaczyć za Margot, Dehnela i Staszewskiego. Nic nie muszą. Tylko niech potem się nie dziwią, że są postrzegani jako część rewolucyjnego lewactwa, a ich postulaty są traktowane jako część tejże rewolucji - skutkiem...

więcej

248
10
18.09.2020 12:36

PawelM - akcja wywoluje reakcje. Jesli rzad stroi sie w piorka obrony tradycyjnej polskiej rodziny, cokolwiek to znaczy i zaczyna w idiotyczny i homofobiczny sposob porownywac srodowiska LBGT do ideologii, lumpenproletariatu, wmawiac obywatelom, ze to nie sa ludzie itd itd, to jaka moze byc reakcja LGBT jesli takze nie radykalizacja czesci ich srodowisk. I stad sie biora...

więcej

658
489
17.09.2020 15:30

Zapewne tylko to jej przysłuży :)


369
112
17.09.2020 12:56

Wszędzie trzeba doszukać się sensacji. A może to świetny sposób na promocję książki :) Nieważne co mówią, ważne że mówią...


18
5
17.09.2020 00:53

Jestem gejem, należę do LGBT i nie mam żadnego problemu z Rowling. Żadna z niej transfobka. A w temacie LGBT nadmienię, że Rowling:
*Stworzyła postać homoseksualnego Dumbledore'a;
*Ochoczo przyłączyła się do wesela pary gejów, które zobaczyła;
*Przekazuje datki na organizacje LGBT.


189
0
17.09.2020 12:32

Gdzie w serii jest napisane, że Dumbledore jest gejem? Nie ma, są tylko jakieś domysły, samą kwestię orientacji napisała sobie na twitterze. Piękna reprezentacja XD


219
168
17.09.2020 20:42

ag0701
Chodzi o to, że rewolucja pozera swoje dzieci. Wysokie Obcasy (feministyczny dodatek Gazety Wyborczej) to awangarda owej rewolucji. A dziś rzucają artykuł (linkowany na facebooku) o rozdawaniu w szkołach uczennicom podpasek itp., bo dziewczyny mając okres, nieraz nie mają odpowiedniego zaopatrzenia.

Zgłosiłem ich do facebooka za mowę nienawiści - transfobię, bo jak...

więcej

219
168
17.09.2020 20:44

shadow_symphony

Rowling w wywiadzie dla "Vanity Fair" stwierdziła, że Dumbledore był gejem, a w młodości łączył go "niezwykle intensywny związek" z Grindelwaldem.

- Ich relacja była pełna pasji. Stała się relacją miłosną. Ale jak w każdym związku, heteroseksualnym, czy homoseksualnym, jedna osoba może nie znać prawdziwych uczuć drugiej - powiedziała autorka "Harry'ego...

więcej

18
5
18.09.2020 14:21

Tak, i już dawno to powiedziała, w 2007 roku - nie na Twitterze. Ja biorę wszystko, co mówi JK Rowling za kanon, nawet jeśli mi się nie podoba, jak w przypadku "Przeklętego dziecka" - autorka powiedziała, że to kanon, więc kanon. Koniec, kropka.


128
81
16.09.2020 23:44

Teraz wiem, że na pewno kupię jej nową książkę. Ze 2 sztuki. Albo i 3.


948
335
16.09.2020 19:49

"podpisali list otwarty, w którym apelowali apel o wolność słowa, ..." - apelowali apel? 🤷‍♀️


219
168
16.09.2020 18:31

Kolejny przykład lewackich prób wprowadzenia cenzury. I po raz kolejny - patrz komudagate:
https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html

jest to akcja pt. osoba LGBT musi być przedstawiana jako pozytywna. Właściwie to dobrze, jak za czarne charaktery robią biali mężczyźni hetero - byle nie muzułmanie.

Za czasów jednego z największych...

więcej

zgłoś błąd