Seriale o detektywach, przestępcach i elfach już niedługo na małych ekranach

Anna Sierant Anna Sierant
27.09.2022

W ostatnim tygodniu pojawiło się wiele filmowych i serialowych zapowiedzi, w tym długo oczekiwane kontynuacje przygód Enoli Holmes i Assane’a Diopa. W artykule przypominamy również o trwającym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci.

Seriale o detektywach, przestępcach i elfach już niedługo na małych ekranach Materiały prasowe Netflix

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, Martin Widmark

Od 24 września do 2 października trwa w dwudziestu polskich miastach Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Potem, gdy jego edycja kinowa się zakończy, część filmów będzie dostępna również online – od 6 do 23 października 2022 roku. Wśród filmów na podstawie książek, które można zobaczyć na Festiwalu, znajduje się m.in. najnowsza kinowa odsłona przygód Mai i Lassego, „Tajemnica Skorpiona”. Tym razem będziemy obserwować przygotowania do obchodów 500. rocznicy powstania Valleby. Niestety w tym czasie miejscowością wstrząsa seria kradzieży, a tajemniczy sprawca pozostawia na miejscach przestępstw zodiakalne symbole. Aby rozwiązać tę zagadkę, młodzi detektywi nawiążą współpracę z Lillie Ragnarsson – emerytowaną złodziejką. Po wyjściu z więzienia kobieta chce zapracować na dobre imię i szacunek córki, dlatego pomaga Lassemu i Mai. Co ciekawe, w ramach Festiwalu Kino Dzieci dostępne będą również niektóre z wcześniejszych filmów z tej serii, a także inne obrazy inspirowane książkami. Szczegóły znajdziecie na stronie kinodzieci.pl. Lubimyczytać.pl objęło patronat nad wydarzeniem.

Seria o Enoli Holmes, Nancy Springer

W ubiegły weekend pojawiło się bardzo wiele zapowiedzi kolejnych produkcji Netflixa, wśród nich również ta z filmem o Enoli Holmes. Jego pierwsza odsłona była dość swobodną adaptacją powieści „Sprawa zaginionego markiza”. W drugiej, jak wynika z zapowiedzi obrazu, Enola będzie musiała rozwiązać sprawę o historycznym znaczeniu, połączy więc siły z Sherlockiem (co również nie zgadza się z fabułą stworzoną przez Nancy Springer). W filmie, tak jak poprzednio, w roli głównej zobaczymy Millie Bobby Brown, pojawią się także Henry Cavill grający Sherlocka Holmesa oraz Helena Bonham Carter w roli matki Enoli. Co ciekawe, jak donosił amerykański magazyn „Variety”, Millie Bobby Brown miała otrzymać za występ w tym filmie 10 milionów dolarów, co oznaczałoby, że jest pierwszą aktorką/aktorem poniżej 20. roku życia z tak wysokim wynagrodzeniem za jeden film.

Reżyserem obrazu jest Harry Bradbeer. „Enolę Holmes 2” będzie można oglądać na Netflixie od 4 listopada.

Seria o Arsènie Lupinie, Maurice Leblanc

Skoro o swobodnych adaptacjach książek mowa, wraca również serial o Arsènie Lupinie. W trzeciej już odsłonie obrazu Assane Diop wyjdzie z cienia, w który sam się usunął, chcąc zadbać o bezpieczeństwo rodziny po tym, jak udało mu się pomścić ojca. Po tych wydarzeniach o Diopie mówiła cała Francja: jedni widzieli w nim wyłącznie przestępcę, inni również bohatera. Gdzie ukrywał się Assane i dlaczego postanowił wrócić? Tego dowiemy się właśnie z trzeciej części serialu, jednak nie podano jeszcze dokładnej daty premiery.

Wiadomo natomiast, że w rolę główną wcieli się ponownie Omar Sy. Inspiracją dla twórców serialu, jak i poczynań głównego bohatera były przygody Arsèna Lupina, opisane przez Maurice’a Leblanca, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Główny bohater produkcji Netflixa, Assane Diop, jest wielkim miłośnikiem tych książek – pierwszą z nich przeczytał właśnie dzięki swojemu ojcu. Lektura stanowi jednak dla niego inspirację dla czynów niezgodnych z prawem.

Saga o Wiedźminie, Andrzej Sapkowski

Zbliża się również premiera, która zapewne zachwyci miłośników twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Do tej pory Netflix zrealizował dwa sezony „Wiedźmina”, tym razem – 25 grudnia 2022 roku – na platformie pojawi się serial „Wiedźmin: Rodowód krwi”. Produkcja tylko w pewnym stopniu nawiązuje do twórczości polskiego pisarza, ponieważ przedstawia wydarzenia rozgrywające się na około 1200 lat przed tymi opisanymi w książkach. Serial opisuje dzieje Kontynentu, którym władały wówczas elfy. Widzowie dowiedzą się, jak powstał pierwszy wiedźmin i w jaki sposób doszło do Koniunkcji Sfer, gdy światy ludzi, elfów i potworów połączyły się w jeden.

Producentami wykonawczymi serialu są Lauren Schmidt Hissrich i Declan de Barra, pełniący też funkcję showrunnera. Z twórcami, jako konsultant kreatywny, współpracował Andrzej Sapkowski. W jednej z głównych ról, elfki Scian, wystąpi Michelle Yeoh, znana m.in. z filmów „Przyczajony tygrys, ukryty smok” i „Supercop”, w którym w 1992 roku zagrała z Jackiem Chanem. Serial „Wiedźmin: Rodowód krwi” będzie się składał z 6 odcinków.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film

[as]

.


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna_and_her_books Anna - awatar
Anna_and_her_books 28.11.2022 15:01
Czytelniczka

Enole lubią wszyscy, ale w filmie serce kradnie młody lord Tewkesbury 😍 😉. Razem to duet idealny (on spokojny, odpowiedzialny i rozważny, ale drzemię w nim duch wojownika i ona kompletnie szalona z nieprzeciętną dedukcją), dlatego aż trudno mi uwierzyć, że nie pojawia się w kolejnych częściach książek. Czytać książek o Enoli nie będę, ale już nie mogę się doczekać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niuchacz  - awatar
Niuchacz 27.09.2022 17:24
Czytelniczka

Świetnie, że będzie druga część Enoli  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LiterackiPrzeszpieg  - awatar
LiterackiPrzeszpieg 27.09.2022 14:10
Czytelniczka

Enola ❤ 
Już się nie mogę doczekać 😉 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 27.09.2022 12:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post