Rozmowa na żywo o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału w piątek, 21 maja

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.05.2021

Już za niecały tydzień — 26 maja rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021. Wydarzenie potrwa do 30 maja. Co przewidziano w programie MFK? Obejrzyjcie zapis naszej rozmowy z organizatorką wydarzenia, Ewą Dąbrowską.

Rozmowa na żywo o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału w piątek, 21 maja

18. Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021. Co znajdzie się w jego programie?

Alkohol (literackim) motywem przewodnim

W tym roku Festiwal obchodzi swoje osiemnaste urodziny. A to oznacza, że nie może na nim zabraknąć alkoholu! Rzecz jasna – jako merytorycznego motywu przewodniego. Odbędą się zatem rozmowy o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy (no dobrze, prawie wszyscy) bohaterowie kryminałów piją. Zastanowimy się nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania. Wśród gości powieściopisarze –  m.in. Robert Małecki, Bartosz Szczygielski, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, reportażyści (Ewa Winnicka), naukowcy (m.in. Bernadetta Darska), psycholog śledczy Bogdan Lach.

Zwierzęta na pierwszy plan

Ale alkohol nie jest jedynym tematem, który zostanie poruszony w czasie tegorocznej edycji MFK. Zaproszeni też zostaną drugoplanowi bohaterowie – książek i życia. Ci, o których często zapominamy, a przecież są dla nas tak ważni. O kim mowa? O zwierzakach! Dlatego Festiwal zamknie Kryminalny Dzień Dziecka i Zwierząt, którego organizację wesprze Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów” – pierwsze miejsce w Polsce, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych po przejściu w stan spoczynku znajdują prawdziwy dom.

Tego dnia będziecie mogli posłuchać wykładów o psie na służbie oraz psie w domu, spotkać się z pisarkami, w których twórczości zwierzaki grają ważne role, a także obejrzeć pokaz psów tropiących. Najmłodsi uczestnicy będą zaś mogli zamienić się w detektywów na tropie zwierząt!

Nagroda Wielkiego Kalibru

W programie nie zabraknie oczywiście stałych elementów: warsztatów literackich, wykładów i punktu kulminacyjnego, czyli wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści wydanej w 2020 roku. 

Niemal wszystkie festiwalowe wydarzenia (poza opisanymi jako zamknięte) będą transmitowane ze studia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury, i znacząca większość gości festiwalu przyjedzie do Wrocławia. Niestety ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne nie będzie można zaprosić publiczności do Prozy. Jednak nie martwcie się: jeśli chcecie obejrzeć spotkania na dużym ekranie, zdobyć autograf ulubionego autora lub ulubionej autorki i odetchnąć atmosferą festiwalu, zapraszamy do ogródka i dolnego baru w Prozie, w Przejściu Garncarskim 2! Będą książki, będą autorzy i nieformalne spotkania oraz rozmowy na świeżym powietrzu! 

Czego nie można przegapić na festiwalu? Obejrzyjcie nagranie ze spotkania online!

Anna Sierant, redaktorka lubimyczytać.pl rozmawiała z Ewą Dąbrowską, organizatorką MFK, o najważniejszych punktach programu wydarzenia, a także o nominacjach do tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru.

Więcej informacji o 18. Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2021 oraz jego szczegółowy program można znaleźć na stronie Festiwalu. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.05.2021 15:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post