Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Kiedy wikingowie używali hełmów z rogami? Skąd wziął się napis "Allach" na pierścieniu z grobowca w Birce? Które ozdoby nosili skandynawscy mężczyźni, a które – kobiety? Jaką funkcję miały umieszczane na dziobach łodzi głowy smoków?

Moce wikingów Władysława Duczki przynoszą odpowiedzi na te i inne pytania, jak i przedstawiają szereg informacji na temat wierzeń oraz tradycji ludów skandynawskich, opierając się o materiał archeologiczny. Analizując kolejne znaleziska przedstawia ich znaczenie i wyjaśnia ich możliwe funkcje. Opisuje wpływy, jakie na kulturę wikingów miały kontakty z innymi cywilizacjami, a także jakie elementy zostały w większym lub mniejszym stopniu zapożyczone.

Cała recenzja: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/wladyslaw_duczko/moce-wikingow/recenzja

Kiedy wikingowie używali hełmów z rogami? Skąd wziął się napis "Allach" na pierścieniu z grobowca w Birce? Które ozdoby nosili skandynawscy mężczyźni, a które – kobiety? Jaką funkcję miały umieszczane na dziobach łodzi głowy smoków?

Moce wikingów Władysława Duczki przynoszą odpowiedzi na te i inne pytania, jak i przedstawiają szereg informacji na temat wierzeń oraz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sigurd, Sigmund, Helgi i wielu innych – bohaterowie z rodu Wölsungów przez wieki rozpalali wyobraźnię pokoleń Germanów. Ich legendarne czyny były inspiracją dla wodzów i wojowników, a opowieści o nich – głównymi tematami wielu skaldów. Wolsungowie to mistrzowie sztuki wojennej i władcy, zdobywcy i mściciele. Cieszyli się przychylnością bogów, utrzymywali bliskie (czasami bardzo bliskie) stosunki z olbrzymami. Dysponowali nadludzkimi zdolnościami, a w ich posiadaniu znajdował się magiczny oręż. Gromili wrogów setkami – nieważne, czy za przeciwników mieli zwykłych śmiertelników, czy okrutne bestie.

Artur Szrejter, znany z licznych publikacji na temat mitów germańskich i historii ludów północy (Wielka wyprawa księcia Racibora, Bestiariusz germański i inne) podjął się tematu opisania tego rodu i wyjaśnienia, dlaczego ich dzieje przedstawiane były tak, a nie inaczej.

Cała recenzja znajduje się tutaj: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/artur_szrejter/herosi-mitow-germanskich/recenzja

Sigurd, Sigmund, Helgi i wielu innych – bohaterowie z rodu Wölsungów przez wieki rozpalali wyobraźnię pokoleń Germanów. Ich legendarne czyny były inspiracją dla wodzów i wojowników, a opowieści o nich – głównymi tematami wielu skaldów. Wolsungowie to mistrzowie sztuki wojennej i władcy, zdobywcy i mściciele. Cieszyli się przychylnością bogów, utrzymywali bliskie (czasami...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Obodrzyce, Wieleci, Serbowie połabscy - nazwy tych plemion gdzieś się tam zawsze przewijały - w szkole, w powieściach historycznych, jednak na lekcjach nie poświęcano im zbyt dużo czasu (jeśli w ogóle), a opracowań podejmujących ten temat również nie ma wiele – zwłaszcza tych przeznaczonych dla laików. Lukę stara się wypełnić Artur Szrejter. Po Wielkiej wyprawie księcia Racibora drugą książką z cyklu Wojny Wikingów i Słowian jest pozycja Pod pogańskim sztandarem, opisująca losy Słowian połabskich i sytuację w zajmowanym przez nich regionie pomiędzy Odrą i Łabą. Autor skupił się na okresie od pierwszych wzmianek o tych ludach na danych terenach aż do wchłonięcia ich przez silniejsze organizmy państwowe, przedstawiając też pobieżnie, co stało się z nimi w późniejszych okresach i wspominając, które z nich zachowały swoją tożsamość do dzisiaj.

Więcej: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/artur_szrejter/pod-poganskim-sztandarem/recenzja

Obodrzyce, Wieleci, Serbowie połabscy - nazwy tych plemion gdzieś się tam zawsze przewijały - w szkole, w powieściach historycznych, jednak na lekcjach nie poświęcano im zbyt dużo czasu (jeśli w ogóle), a opracowań podejmujących ten temat również nie ma wiele – zwłaszcza tych przeznaczonych dla laików. Lukę stara się wypełnić Artur Szrejter. Po Wielkiej wyprawie księcia...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jedna z pięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie.

Jedna z pięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Postać Bolesława Krzywoustego kojarzona jest głównie z rozbiciem dzielnicowym państwa Piastów. Niewiele uwagi poświęca się jego innym dokonaniom politycznym i wojskowym. Artur Szrejter w książce "Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku" opisuje olbrzymią operację militarną, zainicjowaną przez polskiego księcia, a której dowódcą był władca Pomorza. W najeździe wzięły udział wojska pomorskie, polskie, a także (prawdopodobnie) obodrzyckie. Autor pokazuje, że atak na to ważne centrum religijne i handlowe nie był jedynie pirackim rajdem (jakich wiele się zdarzało w tamtych czasach), ale posunięciem mającym umocnić pozycję Bolesława i Racibora na politycznej scenie Europy.

Źródeł opisujących to wydarzenie jest niewiele, autor opiera się głównie na fragmentach z "Sagi o Magnusie Ślepym i Haraldzie Słudze Bożym", napisanej przez islandzkiego historiografa Snorriego Sturlusona (1179 – 1241), gdzie całe wydarzenie zostało szczegółowo przedstawione. Badacz podchodzi do tematu interdyscyplinarnie i przy badaniu opisu sagnamada (twórcy sag) wykorzystuje prace z zakresu etnologii, lingwistyki historycznej, literaturoznawstwa, archeologii i religioznawstwa. Analizuje kolejne fragmenty tekstu, wyjaśniając poszczególne kwestie i odnosząc je do znanych faktów z historii, kultury i religii Skandynawii. Mała liczba źródeł sprawia też, iż wywody autora składają się w dużej części z teorii – odnośnie poszczególnych zdarzeń i faktów formułuje ich kilka, oceniając, która z nich jest najbardziej prawdopodobna.

Pełny tekst recenzji: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/artur_szrejter/wielka-wyprawa-ksieca-racibora/recenzja

Postać Bolesława Krzywoustego kojarzona jest głównie z rozbiciem dzielnicowym państwa Piastów. Niewiele uwagi poświęca się jego innym dokonaniom politycznym i wojskowym. Artur Szrejter w książce "Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku" opisuje olbrzymią operację militarną, zainicjowaną przez polskiego księcia, a której dowódcą...

więcej Pokaż mimo to