rozwiń zwiń

Podróże w nieznane

Arnika Arnika
17.10.2022
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska

SQN stworzyło kolejną antologię opowiadań inspirowanych fantastycznymi grafikami Jakuba Różalskiego – tym razem do współpracy zaprosiło dwanaście pisarek Hardej Hordy. Przyznaję, że to ich nazwiska jak magnes przyciągnęły mnie do tomu. Jako że autorki znam już z ich wcześniejszej twórczości, lektura obyła się bez zaskoczeń. No, prawie, ale o tym za chwilę.

Światy przedstawione w zebranych opowiadaniach są przeróżne. Dostajemy m.in. kosmiczną podróż na nową planetę, szamańskie rytuały i składanie ofiary tajemniczemu stworowi z lasu, przyszłość wojny w Ukrainie, labirynt rodem z mitu o Ariadnie i Tezeuszu, leśne wiedźmy, więź kobiety i wilczycy… Klimaty baśniowe, folkowe, steampunkowe – każdy znajdzie coś dla siebie.

Wrócę teraz do wspomnianych na wstępie zaskoczeń. Opowiadanie „Ulinka” to zupełnie nowa odsłona Mileny Wójtowicz – brak w nim ironii i komizmu, jest za to całkiem na serio i bardzo obrazowo przedstawione znane z historii polowanie na czarownice. Ciarki mi pełzały po kręgosłupie od pierwszego zdania. Swój charakterystyczny humor porzuciła również Martyna Raduchowska i zaserwowała nam mroczny retelling baśni o małej syrence z elementami legendy o nimfie Lorelei.

Z całego tomu szczególnie przypadła mi do gustu alternatywna historia wojny w Ukrainie utrzymana w klimacie SF. Tytułowa dezerterka Aleksandry Janusz to SI, która uciekła z rosyjskiego wojska. Pierwotnie cywilna, produkcji amerykańskiej, została skradziona przez rosyjski rząd i wysłana na wojnę. Uszkodzona trafia do ukraińskiej mechaniczki, która po zwolnieniu ze służby wróciła do rodzinnej wsi. Między SI a mieszkańcami, początkowo bardzo nieufnymi, powoli zawiązuje się swego rodzaju nić porozumienia. Autorka miała ciekawy pomysł na rozwinięcie tematu nie tylko toczącej się wojny, ale także zagadnienia analizowanego od czasów Philipa K. Dicka – na ile sztuczna inteligencja może być ludzka.

„Inne nieba” to dwanaście podróży do dwunastu różnych światów. Pozwalają one odkryć pisarki po raz pierwszy lub w niektórych przypadkach na nowo. Piękne wizualnie wydanie tylko te podróże uprzyjemnia, a zamieszczone na początku grafiki pozwalają bardziej wczuć się w przedstawione światy. Ten zbiór to bez dwóch zdań uczta dla oka i dla wyobraźni.

Ewa Jemioł