Przyśpieszony kurs mowy bogów

Inegrette Inegrette
11.05.2022
Okładka książki Hieroglify egipskie. Mowa bogów Andrzej Ćwiek

Można na pęczki znaleźć fanów starożytnej Grecji (sama do nich zresztą należę) i tych, co własną piersią będą bronić pozycji starożytnego Rzymu, a jednak wydaje się, że za Egiptem zawsze stała mniejsza reprezentacja. A szkoda, bo przecież ten świat był czasem chyba nawet bardziej fascynujący niż europejskie cywilizacje starożytne. Andrzej Ćwiek bierze na tapet pismo egipskie i zabiera nas na przyśpieszony kurs. Nie tylko hieroglifów, ale i miłości do starożytnego Egiptu.

Przyśpieszony, ale bardzo dokładny. To nie są zajęcia dla leniwych studentów, którzy przyszli podpisać się na liście obecności. Autor od swojego czytelnika wymaga maksymalnego skupienia, by ten nie został za nim daleko w tyle. To lektura dla tych, którzy nie boją się wyzwań i są gotowi na nieco cięższą lekturę w zamian za wiedzę i ogromny zasób ciekawostek. Polecam zostawić sobie tę książkę na jakiś luźniejszy dzień, gdy głowa jest bardziej wypoczęta.

A jest o czym czytać. Bo choć Andrzej Ćwiek zgodnie z tytułem skupia się w dużej mierze na piśmie obrazkowym, prezentując czytelnikowi pojedyncze słowa, zapraszając go do tajemniczego świata, to opowiada również o religijności ówczesnych mieszkańców Egiptu, jego władcach i zwyczajach. Dlaczego ten symbol, a nie inny, dlaczego część hieroglifów została uszkodzona, a jeszcze inne zniszczone? „Hieroglify” to książka, która zdecydowanie bardziej podchodzi pod publikację naukową – język nie jest najłatwiejszy, ale mimo to ta pozycja dalej potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika. Pomysł, żeby za pomocą języka opisać całą cywilizację, jest genialny i wymagający – nie tylko dla czytelnika, ale również autora, a tu Ćwiek zdecydowanie wychodzi z tej utarczki obronną ręką.

Mimo wysokiego progu wejścia to bardzo dobra książka i to nie tylko dla zapalonych fanów starożytnego Egiptu. Każdy laik na spokojnie może sięgnąć po tę pozycję. Bo można ją traktować jako obszerną, naukową publikację historyczną, a także jako współczesny słownik i zacząć bawić się tematem. Andrzej Ćwiek daje swoim czytelnikom wszelkie narzędzia do tego, żeby zacząć swoją przygodę nie tylko z hieroglifami, ale również ze starożytnym Egiptem, a to może być naprawdę niezwykła wycieczka do dawnych czasów.

Kinga Kolenda