Ukraina to nie tylko kraj w stanie ciągłego kryzysu

Inegrette Inegrette
11.04.2022
Okładka książki Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy Katarzyna Łoza Logo Patronat

Sytuacja na świecie zmieniła również czytelnicze życie. Na rynku ogromnie wzrosło zainteresowanie Rosją i Ukrainą. I nie chodzi o liczbę pozycji, które zaczęły pojawiać się na rynku, ale o czytelników, którzy postanowili dowiedzieć się jak najwięcej o genezie konfliktu, który wybuchł pod koniec lutego. Genezie i głównych postaciach. „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” nie jest reportażem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie jest też przewodnikiem. To opowieść o tym kraju z perspektywy osoby, która się w nim zakochała i związała z nim swoje życie. To opowieść o tradycjach, ludziach i zwyczajach. I może poza czytaniem reportaży, które wyjaśniają, dlaczego Donbas ma takie, a nie inne znaczenie i skąd potrzeba zajęcia przez Rosję tego kraju, powinniśmy się też bliżej przyjrzeć Ukrainie jako takiej – niepogrążonej w wojnie, ale takiej, jaka była wcześniej.

Jak doświadczenie Majdanu zmieniło to społeczeństwo, zawsze rozdarte między Wschodem a Zachodem? Jak wygląda ślub i zwyczaje z nim związane? W jaki sposób Ukraina próbowała radzić sobie z pandemią? I jakie problemy napotkała, o których nawet przez chwilę byście nie pomyśleli? Ta książka jest jedną wielką ciekawostką, bo choć są to nasi sąsiedzi, to okazuje się, że oprócz suchych faktów historycznych, które wyczytałam w podręcznikach do historii, wiedziałam naprawdę niewiele. Może dlatego chłonęłam tę książkę z wypiekami na twarzy. Dosłownie nie mogłam się od niej oderwać.

Katarzyna Łoza w niezwykle lekki sposób przedstawia nie tylko historię Ukrainy, ale także swoją relację z tym krajem, i to nadaje tej pozycji taki przyjemny poziom intymności, który jednocześnie nie wzbudza w czytelniku poczucia, że wtyka on nos tam, gdzie nie powinien. Jest w tej książce tyle czułości, że aż tęskni się za miejscami, w których się nigdy nie było, i za ludźmi, których się nigdy nie poznało. I może właśnie dlatego ta pozycja jest po prostu nieodkładalna.

Pewnie nie jestem jedyna, ale moje myśli cały czas zajmuje Ukraina. Sprawdzam informacje ze świata, przeglądam zbiórki, sprawdzam, jak mogę pomóc. A jednocześnie mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać, do wolnej Ukrainy, która w końcu zazna spokoju, i spróbować kiszonych arbuzów.

Kinga Kolenda