rozwiń zwiń

O filozofii rosyjskiej

ermanism ermanism
15.11.2012
Okładka książki Historia filozofii rosyjskiej Wilhelm Goerdt

Lenin, Stalin... Och, nie! To zupełnie nie ta droga, poza tym niesprawiedliwa, gdyby komuś przyszło na myśl wyliczać wspaniałości rosyjskiej filozofii. Zaprawdę, w nadzwyczaj zasobnej skarbnicy rosyjskiej kultury znajdujemy nie tylko Mihaiła Bułhakowa i Fiodora Dostojewskiego czy Dymitra Szostakowicza i Siergieja Prokofiewa. Nigdy dość podkreślania, że odkrywamy tam również, by wymienić "tylko" trzy nazwiska, Mikołaja Bierdiajewa, Mikołaja Łosski czy Lwa Szestowa, czyli wielkie znakomitości z kart dwudziestowiecznej historii filozofii. Zarówno dla tych, którzy o tych i innych mistrzach nie słyszeli, jak i dla, którzy o nich wiedzą całkiem wiele adresowane jest dzieło Wilhelma Goerdta o - powtórzmy, że bardzo pojemnym - tytule "Historia filozofii rosyjskiej".

Chciałoby się powiedzieć: porządna niemiecka robota, jeśli zważyć, że autor jest właśnie Niemcem, wielkiej sławy specjalistą od myśli wschodnioeuropejskiej. Istotnie, jego dzieło tutaj omawiane jest właściwie monumentalne: czytelnik "Historii filozofii rosyjskiej" wyczuwa godziny, dni, tygodnie, miesiące, lata, dziesięciolecia oczytania i pasji profesora Goerdta – jakże inaczej pojąć jak udało mu się przekonująco objąć dzieje refleksji rosyjskiej od czasów Średniowiecza po wiek dwudziesty, jednocześnie nie tracąc sprzed oczu i nieustannie dowodząc, że nie traci sprzed oczu, obszerny kontekst historyczny, społeczny, politycznym, w ogóle kulturowy? Jest to godny najwyższego podziwu protest przeciwko powiedzonku poety Fiodora Tiutczewa, przywoływanego przez samego Goerdta, wedle którego "rozumem Rosji nie pojmiesz".

Czego zatem dowiadujemy się z tego dzieła? Przede wszystkim: czym jest w ogóle filozofia rosyjska, poznajemy jej właściwą chronologię od czasów petersburskiego imperium (1689-1917) przez okres następujący po Rewolucji Październikowej (1917-1953) do okresu po II wojnie światowej (wedle ujęcia Goerdta od 1953), poznajemy postaci i dzieła założycielskie, a więc filozofię przyrody Łomonosowa, przebóstwieniu Skoworoda, refleksję wypływającą z cierpienia Ridiszczewa, dowiadujemy się, że należy być ostrożnym z pojęciami "okcydentalności" czy "słowianofilstwo", porządkujemy wszelką terminologie, dowiadujemy się czym esencjalnie jest Stara Ruś, poznajemy filozofię religijną XIX i XX-wieczną, dowiadujemy się boleśnie cóż to jest rosyjski nihilizm, by ostatecznie poznać najważniejsze figury Sołowjowa, Franka, Bierdiajewa, Bakunina i dziesiątki innych (również intelektualistów marksistowskich), poznajemy drogi ich filozoficznego rozwoju. Dowiadujemy się wreszcie tysiąca innych rzeczy - znakomicie i przejrzyście napisanych.

Tomasz Wiśniewski