Detektywi trzeciego wieku

corbeau corbeau
04.11.2020
Okładka książki Morderców tropimy w czwartki Richard Osman

Ekskluzywne Osiedle dla Seniorów Coopers Chase oferuje swoim mieszkańcom wiele atrakcji, między innymi basen, zumbę, pilates i możliwość rozwijania swoich zainteresowań w licznych klubach. Jeden z nich to Czwartkowy Klub Zbrodni, gdzie czwórka przyjaciół próbuje rozwiązać sprawy kryminalne sprzed lat. Jaka jest ich radość, kiedy tuż obok pojawia się nowy trup, co daje im możliwość sprawdzenia swoich sił w praktyce! Zwłaszcza kiedy zwłoki zaczynają się mnożyć, a podejrzanych przybywa. Na szczęście pozornie niegroźne urocze staruszki i sympatyczni starsi panowie potrafią wycisnąć zeznania z największych twardzieli i okręcić sobie wokół palca miejscową policję.

„Morderców tropimy w czwartki” Richarda Osmana od pierwszych stron tchnie brytyjskim humorem w najlepszym wydaniu. Pokazuje osoby w podeszłym wieku zupełnie inaczej, niż zwykliśmy je postrzegać. Coopers Chase daleko do stereotypowego domu starców, a jego mieszkańcy nie są jeszcze gotowi złożyć broni i czekać na śmierć szydełkując i układając puzzle. Joyce jest emerytowaną pielęgniarką, która dopiero teraz odkrywa, czym jest prawdziwa przygoda. Ibrahim to osiemdziesięcioletni psychiatra z całkiem pokaźnym zasobem lekkich natręctw. Ron to „weteran pikiet, aresztów policyjnych, czarnych list oraz wszelkiej maści strajków”. Jest jeszcze Elizabeth, ale o niej akurat niewiele można powiedzieć, bo wszystko w jej przeszłości wydaje się ściśle tajne. Razem tworzą niezwykle sprawny i przezabawny zespół detektywów trzeciego wieku.

Mocną stroną powieści Osmana jest bez wątpienia humor, ale nie tylko. Sama zagadka kryminalna jest bardzo złożona i dobrze przemyślana: mamy wielu podejrzanych, wiele możliwych motywów, liczne fałszywe tropy i zaskakujące rozwiązania. Książka przedstawia wydarzenia nie tylko z punktu widzenia głównych bohaterów, ale też z perspektywy szeregu pobocznych postaci, dzięki czemu fabuła staje się wielowymiarowa i naprawdę wciągająca. Znajdujemy tu też wyraźne polskie akcenty. Połączenie morderstw i problemów podeszłego wieku z żywym humorem było odważną decyzją, która przyniosła zaskakujące rezultaty. To wyróżnia powieść Osmana spośród setek drętwych, śmiertelnie poważnych i schematycznych kryminałów.

„Morderców tropimy w czwartki” porusza też poważniejsze kwestie, takie jak radzenie sobie ze stopniowym lub nagłym odchodzeniem najbliższych, z rodzinnymi konfliktami i z własną słabością. Dotyka problemu winy i jej moralnych konsekwencji. Powieść Osmana bawi, ale też wzrusza i skłania do refleksji. Czego chcieć więcej? Może tylko kolejnych części.

Agnieszka Kruk