Książka o podróżach, których piękno przesłania niebezpieczeństwo

malineczka74 malineczka74
04.09.2020
Okładka książki Miraż. Trzy lata w Azji Andrzej Meller Logo Patronat

Podróżuje, choć nie jest typowym podróżnikiem. Odwiedza kolejne kraje, choć nie skupia się głównie na pięknie ich przyrody, obyczajach, klimacie, kulturze, tradycji czy atrakcjach turystycznych. Przemierza kolejne kilometry, choć odkrywanie świata nie relaksuje go i nie odpręża. Gości w różnych zakątkach Azji, a celem jego podróży są miejsca, gdzie jest niespokojnie. Gdzie ludzie sięgają po broń, gdzie mają miejsce zamachy terrorystyczne, gdzie pokój jest czymś pozornym lub czymś, o czym marzy wielu. Na co dzień styka się ze śmiercią i zagrożeniem zdrowia. Robi to świadomie i nie ukrywa, że się boi, wręcz otwarcie się do tego przyznaje. Mimo to zabiera nas w długą podróż po kontynencie, na którym jest wiele punktów zapalnych. One zamierają, by co jakiś czas wybuchnąć. Gasną, ale niestety na ich miejsce pojawiają się nowe.

Autor książki Andrzej Meller jest z wykształcenia antropologiem kultury, z zawodu reporterem i mistrzem w swoim fachu. Kocha podróże i ma błyskotliwe spojrzenie na otaczający go świat i rzeczywistość. Jest korespondentem wojennym, który pokazuje światu zupełnie inną rzeczywistość. Jej grozę, jej tragizm, jej brutalne oblicze, które pojawia się z pierwszym oddanym strzałem i z pierwszą ofiarą, której życie zostało nagle odebrane.

Napisana w dojrzały i mistrzowski sposób książka pokazuje, że praca reportera relacjonującego niebezpieczne wydarzenia jest nie tylko ryzykowna, groźna czy szaleńcza. Bywa także nieprzewidywalna, ale i obfitująca w groteskowe sytuacje i zabawne zdarzenia. Wymaga odwagi, opanowania, stalowych nerwów, cierpliwości, a także odporności na stres.

Niektórzy ludzie, myśląc o Azji, widzą rajskie plaże, wysokie góry, odmienne kultury i religie. Andrzej Meller widzi punkty na mapie, w których wrze. W nich ludzie nie mogą żyć w pokoju i spokoju. Punktem zapalnym konfliktów bywają wpływy polityczne, granice, religie, walki pomiędzy łamiącymi prawo frakcjami. Pozornie tylko spokojne miejsca mają swoje drugie oblicza. Andrzej Meller je odkrywa i odsłania. Pokazuje i przybliża. Pomaga mu adrenalina i miłość do tego, co robi. Nakręca go pasja i życie na petardzie. W Jego towarzystwie odwiedzamy szereg krajów. Są wśród nich skonfliktowane byłe republiki radzieckiego imperium, ale i Afganistan czy równie niebezpieczny Pakistan. Są urocze Indie i magiczna Sri Lanka, jest Laos i Tajlandia. Oczami autora widzimy Himalaje oglądane z paralotni, śledzimy wybory prezydencie w Afganistanie, odwiedzamy bazę Bagram. Przyglądamy się prostytutkom w Mumbaju i docieramy tam, gdzie przeciętny zjadacz chleba czy nawet najciekawszy turysta, nigdy by nie dotarł. Te drzwi otwiera nam prasowa akredytacja i śmiałość Andrzeja Mellera.

Zawarte w książce reportaże są napisane wyjątkowo wymownie i genialnie. Czytając tę publikację czułam się jak podczas jazdy na wyjątkowo szybko kręcącej się karuzeli z której nie można wysiąść na życzenie. Maszyna poszła w ruch, a przed moimi oczami przewijały się niekiedy bardzo smutne i drastyczne sceny. Mimo to moja dusza otworzyła się szeroko na to, jaki tak naprawdę jest ten świat. Jestem pod wrażeniem tej lektury i jej przekazu. Jej treść smuci dowodząc, że ludzkość nie wyciągnęła wniosków z kolejnych wojen i nadal jest zaślepiona nienawiścią.

Wytrawnych miłośników reportaży ten tytuł nie rozczaruje. Mogą śmiało się w nim zagłębić. Jest w nim sporo polityki i historii, która dzieje się tu i teraz na naszych oczach. Na pochwałę zasługuje błyskotliwość relacji, trafne konkluzje, warsztat pisarski autora, wyrazisty przekaz i ujęcie w treści tego, co najbardziej istotne. Warto sięgnąć po tę książkę, by wyraźniej spojrzeć na świat, który nas otacza. Polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik