Ścieżka za domem

Wojtek Wojtek
25.07.2019
Okładka książki Smętarz dla zwierzaków Stephen King Logo Patronat

– Tak to już jest w życiu, Ellie. Póki jesteś na ścieżce, nie dzieje się nic złego. Jeśli z niej zboczysz i nie dopisze ci szczęście, zgubisz się, a wtedy ktoś będzie musiał cię szukać.

Są pisarze dobrzy, bardzo dobrzy i wybitni. Do tych ostatnich zalicza się z pewnością Stephen King. Myślę, że nie trzeba go specjalnie przedstawiać. Napisał ponad pięćdziesiąt światowych bestsellerów. Otrzymał liczne nagrody, m.in. medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Właściwie każdy miał styczność z Kingiem. Nawet jeśli nie czytał żadnej z jego książek, to z pewnością obejrzał jakiś film będący ich ekranizacją. Do takich tytułów, jak „Lśnienie”, „Zielona mila” czy „Skazani na Shawshank”, z całą pewnością pasuje przymiotnik „kultowe”.

Stephen King to marka sama w sobie. Właściwie to nazwisko jest gwarancją dobrej literatury i wydaje mi się, że jego książki nie potrzebują recenzji.

Jednak spróbuję. Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazało się właśnie nowe wydanie powieści „Smętarz dla zwierzaków”. Po skończeniu czytania mogę powiedzieć tylko jedno: jestem pod ogromnym wrażeniem. To jest King w najlepszej formie. Książka jest fantastyczna, fabuła – z początku wolno się rozwijająca – przykuwa naszą uwagę od pierwszej strony. Zakończenie zaś w niejednym czytelniku spowoduje silne wzburzenie. Historia wręcz domaga się kontynuacji i myślę, że gdyby autor dopisał kolejne czterysta stron, czytałbym je z równą przyjemnością.

W klimat powieści wprowadza nas już okładka. Mroczna, niepokojąca, wzbudzająca podświadomy lęk. Taka właśnie jest ta książka. King ciągle podsyca napięcie, niezwykle umiejętnie prowadzi narrację, kreuje świetnych bohaterów. Chociaż niektóre fragmenty są pozornie spokojne i zwyczajne, to jednak podświadomie czujemy, że coś się musi wydarzyć. Coś niekoniecznie dobrego.

Do Ludlow przeprowadza się młody lekarz. Wraz z rodziną zajmuje piękny dom i szybko się aklimatyzuje. Zaprzyjaźnia się z sąsiadami, z którymi wzajemnie się odwiedzają. Praca również wydaje się spokojna. Wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Niestety z czasem okazuje się, że Ludlow nie jest idyllicznym miejscem do życia. W miejscowości znajduje się tajemniczy „cmętarz” dla domowych zwierząt. Louis nie przypuszcza, że ta przeprowadzka całkowicie zmieni jego życie. Nie przypuszcza, z czym przyjdzie mu się zmierzyć. Czy będzie umiał stawić czoła zjawiskom, o których istnieniu do niedawna nie miał najmniejszego pojęcia? Czy przekroczy granicę, której absolutnie przekraczać nie wolno?

„Smętarz dla zwierzaków” to naprawdę świetna książka. Stephen King po raz kolejny pokazuje się z najlepszej strony – jako mistrz słowa i mistrz opowiadania historii. Finał powieści pewnie nie przypadnie do gustu tym, którzy lubią tzw. zakończenia zamknięte. Również we mnie pozostawił mały niedosyt – chętnie poznałbym ciąg dalszy tej niesamowitej historii.

Reasumując, jest to po prostu fantastyczna powieść. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników dobrych książek.

Wojciech Sobański