Najważniejsze jest, aby po prostu być sobą

sweeciak sweeciak
17.05.2019

Pewność siebie, wiara w swoje możliwości, dążenie do celu, walka z przeciwnościami czy niepoddawanie się to tylko nieliczne cechy, które chcielibyśmy, aby nasze dzieci posiadały. W świecie, w którym inność i wyjątkowość są z góry atakowane, ciężko wyrosnąć ponad przeciętność, nie mówiąc już o walce o swoje racje i przekonania. Być unikalną jednostką wśród grupy jest bardzo trudno. Często to my, rodzice, jesteśmy cichymi stróżami, którzy dodają otuchy i przekonują, że warto podążać za marzeniami. W przekonywaniu młodych umysłów, że im się uda, może przyjść z pomocą książka autorstwa Bena Brooksa „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe”, zawierająca 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność.

Brytyjski autor Ben Brooks nie tak dawno oddał w ręce małych czytelników książkę o tytule „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”, dzięki której mogliśmy poznać 100 męskich sylwetek. Tym razem postanowił stworzyć dzieło dedykowane wszystkim dzieciom. Znajdziemy w nim sto życiorysów męskich i damskich bohaterów. Każdej postaci poświęcone są dwie strony. Na jednej z nich znajdziemy krótką biografię danego bohatera, zawierającą kwintesencję tego, co chce nam przekazać autor. Na drugiej zaś zobaczymy ilustracje autorstwa Quintona Wintera, utrzymane w klimacie komiksu z nutą karykatury. To one dodają uroku owej pozycji i sprawiają, że staje się ona o wiele ciekawsza dla młodego czytelnika.

W „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” skrywają się historie różnych osób, nie tylko pod względem płci, ale także rasy, pochodzenia czy orientacji seksualnej. Zanurzając się w lekturę, przeskakujemy z teraźniejszości do przeszłości, poznając coraz ciekawsze jednostki. Wszystkie je charakteryzuje niepodważalna odwaga i wytrwałość w dążeniu do celu. Wśród wymienionych bohaterów znajdziemy znane nazwiska, jak choćby Andrea Bocelli, który pomimo problemów ze wzrokiem nie zaprzepaścił swoich marzeń związanych ze śpiewaniem. To z jego ust padają słowa warte zapamiętania: „nikt nie urodził się przypadkowo (…). Dla każdego z nas jest jakiś plan. Naszym zadaniem jest ten plan odkryć”. Poznamy Petera Jacksona, reżysera „Władcy Pierścieni”, który już w wieku 9 lat zaczął kręcić własne filmy. Nie mogło oczywiście zabraknąć Joanny D’Arc, która poprowadziła francuską armię.

Usłyszymy historie osób, którym niesprawność nie przeszkodziła realizować swoich marzeń. Jessica Cox, mimo braku rąk, spełniła swoje marzenia i nauczyła się pilotować samolot, a Sophie Pascoe została mistrzynią paraolimpijską. Poznamy także bohaterów, którzy mimo uprzedzeń walczyli ze stereotypami i stawali się pionierami w danych dziedzinach. Przykładem jest czarnoskóry Eric Underwood, który odnalazł swoje szczęście w balecie. Na jego cześć stworzono pierwsze buty baletowe w kolorze czarnym, przeznaczone dla osób czarnoskórych. W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć osób dość kontrowersyjnych, chociażby Thomasa Neuwirtha, znanego większości jako Conchita, która wygrała Eurowizję. Na kartach książki przeczytamy o takich organizacjach, jak Projekt Niewinność, który walczy o wolność dla niesłusznie oskarżonych, czy Białe Hełmy, które narażają życie, aby ratować innych. Wśród listy bohaterów pojawiły się także polskie akcenty w postaci Ireny Sendlerowej i Witolda Pileckiego.

Po raz kolejny Ben Brooks oddał w ręce czytelników książkę, która stanowi idealny punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem odnośnie do wiary w siebie, odwagi i siły w dążeniu do spełniania marzeń. Historie w niej zawarte pokazują, że warto walczyć z przeciwnościami losu, nie poddawać się w walce ze stereotypami, głęboko zakorzenionymi przekonaniami czy też niezrozumieniem społecznym. Nieważne czy jest się dziewczynką, czy chłopcem, jaki ma się kolor skóry bądź skąd się pochodzi, ważne by być sobą. Te krótkie biografie pomagają nam, rodzicom, w budowaniu poczucia wartości dziecka, otwierają przed nim świat i pokazują, jak różni są ludzie i z jakimi przeciwnościami walczą. Książka niesie także przesłanie dla rodziców, że każde z naszych dzieci jest wyjątkowe i tę wyjątkowość należy pielęgnować, a także o nią walczyć.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” to książka, w której nie znajdziecie rozbudowanych biografii czy też historii ubarwionych literacko. Autor wyciągnął kwintesencję z życiorysów bohaterów i na jej podstawie stworzył historie, które mają przekazywać to, co najważniejsze. To pozycja, która może pomóc w budowaniu wartościowych cech u dzieci. Pokaże również, jak nie zrażać się nieprzychylnymi komentarzami czy krytyką. Jak pokonywać ograniczenia i, jak powiedział Adam Rippon, „po prostu być sobą”.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska