Tajemnice przeszłości

Wojtek Wojtek
22.03.2019
Okładka książki Milcząca ofiara Caroline Mitchell

„Wygląda na to, że przeprowadzimy się do Leeds – powiedziałam, wiedząc, że Alex prawdopodobnie już wybrał nieruchomość do kupienia. – Pokochasz nowy dom – zapewnił mnie, po czym z widoczną na twarzy ulgą wyciągnął rękę i ścisnął moją dłoń. Uśmiechnęłam się nerwowo, skupiona na myśli o zwłokach, które zakopałam w naszym ogródku za domem”.

Półki księgarskie uginają się od różnego rodzaju thrillerów. Można wręcz powiedzieć, że na ten gatunek zapanowała prawdziwa moda. Oczywiście, jak zwykle bywa w takich przypadkach, niektóre z nich są doskonałe, inne zaś przeciętne.

Na szczęście „Milcząca ofiara” z całą pewnością zalicza się do tej pierwszej kategorii. Jej autorką jest Caroline Mitchell. Na uwagę zasługuje fakt, że była ona niegdyś policyjną śledczą, specjalizującą się w sprawach związanych z przemocą domową i przestępstwami seksualnymi.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka i z całą pewnością zalicza się do tych nielicznych, które czyta się jednym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Bez wątpienia ogromna w tym zasługa autorki, która umiejętnie buduje napięcie. Jeśli dodamy do tego ciekawe kreacje bohaterów, otrzymujemy powieść niemal kompletną.

Kolejnym ciekawym zabiegiem jest sposób opowiadania o wydarzeniach. Poznajemy je z perspektywy trzech osób: Emmy, jej męża Alexa i Luka.

Emma i Alex to szczęśliwe małżeństwo. Kochają się i mają wspaniałego synka. Autorka nie była więc oryginalna, czyniąc z bohaterów swej książki idealną rodzinę. Niestety, szybko przekonujemy się, że Emma starannie ukrywa pewien fakt ze swojej przeszłości. Okoliczności sprawiają, że to, co miało być już zamkniętym rozdziałem, wraca niczym bumerang i prowadzi do tragedii. Kamykiem, który uruchomił lawinę zdarzeń, jest awans Alexa i związana z nim przeprowadzka do innego miasta. Właśnie to napawa jego żonę grozą – wszak w ogródku za domem zakopała zwłoki.

Wspomnę jeszcze, że wydarzenia rozgrywają się w różnym czasie. Z jednej strony mamy teraźniejszość – rok 2017. Jednak Emma i Luke opowiadają także o wydarzeniach z lat wcześniejszych. Wydarzeniach, które na zawsze zmieniły ich życie. Luke, będąc nauczycielem nastoletniej Emmy, uwiódł ją i wykorzystał. Ona w akcie zemsty go zabiła, a jego zwłoki zakopała w ogrodzie. Myślicie, że to już koniec historii? Otóż nie. Akcja dopiero zdaje się nabierać tempa.

Emma, Alex i Luke – cała trójka pozornie opowiada jedną historię. Jak się jednak możemy domyślić, ktoś z tej trójki kłamie. Kim jest Emma – kochającą żoną i matką, bezwzględną morderczynią czy osobą chorą psychicznie? Kto mówi prawdę, relacjonując wydarzenia z przeszłości? Czy w pajęczynie kłamstw Alex zdoła odkryć prawdę? Czy zaufa właściwej osobie?

Opinie na okładach „Milczącej ofiary” informują, że jest to „wspaniały thriller psychologiczny”. Właściwie nie mam nic więcej do dodania. Może poza tym, że książkę faktycznie pochłonąłem w jeden dzień. W moim odczuciu to idealny przykład tego, jak powinny wyglądać emocjonujące i trzymające w napięciu thrillery.

Wojciech Sobański