rozwiń zwiń

W niewoli u Czang Kai-szeka

Okładka książki W niewoli u Czang  Kai-szeka
Zbigniew Krogulski Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
47 str. 47 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
47
Czas czytania
47 min.
Język:
polski
Tagi:
Tajwan wspomnienia zimna wojna
Średnia ocen

                2,0 2,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
2,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
617
608

Na półkach: , ,

Takich książek nie da się ocenić wyżej niż na 2 :) Co nie znaczy, że nie warto ich czytać. Fabuła powstała na faktach... jednak jej większość to akty. Więc jakie są fakty?

Chiny Ludowe nie miały własnej floty, bo większość statków i okrętów zabrał ze sobą Czang Kaj-szek, uciekając na Tajwan. Komunistyczni towarzysze wspierali więc Chiny, tworząc dwustronne kompanie. Polscy towarzysze nie byli gorsi i stworzyli Chipolbrok. SS "Praca" pływał pod polska banderą, jednak faktycznie w służbie Chin. Na 46 osób załogi 18 było Polakami. Prawdą jest, że przechwycenie statku było aktem piractwa, bo został zatrzymany na wodach międzyterytorialnych. Podejrzewano, że statek przewoził paliwo lotnicze, a nie jak zdeklarowano "naftę oświetleniową". Poza tym transportował również drobnicę (książka wspomina o piłkach futbolowych i urządzeniach medycznych... ale to tak na 50%).

Początkowo marynarze byli przetrzymywani na statku, później ich z niego wywabiono i internowano w hotelu. część z Polaków, w tym kapitan Leonard Wąsowski, zdecydowali się poprosić o azyl.

Oczywiście wszystko wykorzystano propagandowo w komunistycznej Polsce. Azylantów odsądzano od czci i wiary, robiąc bohaterów z tych, którzy propozycje odrzucili. Bohaterski aktyw partyjny, który się zakonspirował, by 1 maja śpiewać po cichu pieśni rewolucyjne, i układać protestsongi. Później jednak, po zmieleniu przez maszynę propagandową, zostali zwolnieni z pracy, inwigilowani i szykanowani.

Książka jest oczywiście ze wszech miar propagandowa. Los zwykłej ludności, mający się rodzić opór i niechęć do Czang Kaj-szeka, solidarność z komunistami. Niektóre rzeczy są wręcz śmieszne np. autor wspomina o stadach sępów z którymi to ludność musiała walczyć o resztki z kuchni wojskowej. Tylko, ze na Tajwanie nie ma sępów lub występują bardzo rzadko. Wspina, że było bardzo gorąco i "średnia temperatura dochodziła do 50 stopni". Na Tajwanie temperatura rzadko przekracza 36 stopni.

Warto przeczytać by zobaczyć jak wygląda literatura w służbie propagandy a także poznać ten ciekawy epizod polskiej historii morskiej. Dla zainteresowanych:

https://historia.dorzeczy.pl/186865/2/uprowadzenie-statkow-prl-przez-tajwan.html

Takich książek nie da się ocenić wyżej niż na 2 :) Co nie znaczy, że nie warto ich czytać. Fabuła powstała na faktach... jednak jej większość to akty. Więc jakie są fakty?

Chiny Ludowe nie miały własnej floty, bo większość statków i okrętów zabrał ze sobą Czang Kaj-szek, uciekając na Tajwan. Komunistyczni towarzysze wspierali więc Chiny, tworząc dwustronne kompanie. Polscy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Posiadam
    1
  • 🎩 Przygodowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W niewoli u Czang Kai-szeka


Podobne książki

Przeczytaj także