rozwiń zwiń

Utylitaryzm ; O wolności

Okładka książki Utylitaryzm ; O wolności
John Stuart Mill Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Klasyków Filozofii
Tytuł oryginału:
Utilitarianism; On liberty
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8301143339
Tłumacz:
Amelia Kurlandzka, Maria Ossowska
Tagi:
wolność utylitaryzm etyka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
396
360

Na półkach: ,

Wzięliśmy ową skromną książeczkę na warsztat w czasie kiedy za naszymi oknami szacowne stowarzyszenie Nigdy Więcej niemal odesłało sędziego Marciniaka do gwizdania meczów w okręgówce zaś w pewnym programie o proweniencji łączącej satyrę i publicystykę dokonała się rzeź załogi odpowiadającej za część satyryczna, uznaliśmy owe przedziwne i nie bardzo pasujące do naszych prostodusznych wyobrażeń o wolności okoliczności za dobry pretekst do powrotu do korzeni oraz odświeżenia sobie założeń na których miał polegać liberalizm w starych księgach ojców założycieli.

Tym bardziej, że interesowała nas opinia kogoś, kto uprawiał ideologie wolnościową zanim jeszcze jej codzienne nieuprawianie oznaczać zaczęło niechybną śmierć towarzyską dla mieszkańców miasteczka Wilanów i innych prawdziwie wielkomiejskich obszarów naszego pięknego kraju.

Ostatecznie nasze intuicje zostały potwierdzone, Ojcowie założyciele widzieli szaniec indywidualnej wolności, wyrażony dystansem cudzego łokcia od naszych żeber jako zdecydowanie większą odległość niż chcą ją dziś widzieć rozmaici aktywiści.
Z pewnością przekraczającą słabe żarty w telewizji czy konferansjerke na imprezie dla kuców.

Nie przewidzieli też zupełnie, że filozofia użyteczności osobistej uznająca za rzeczy wartościowe te które niosą ze sobą przyjemność i brak cierpienia stanie się w czasach ich spadkobierców tak straszliwie napompowana i wszechogarniająca, że powoli zaczyna przypominać swoją własną karykaturę.

Wydaje się, że również rozwój indywidualizmu w którym Mill upatrywał szansy dla postępu społecznego człowieka, w swojej dzisiejszej, monstrualnej coraz bardziej narcystycznej postaci nie wzbudziłby jego entuzjazmu.

Koniec końców uważamy, ze w stowarzyszeniu nigdy więcej tez winni sobie zorganizować zbiorowe czytanie Milla, aby ostatecznie nigdy więcej nie wydarzyło się to przed czym przynajmniej nominalnie zdaje się nas owa instytucja ochraniać.

Wzięliśmy ową skromną książeczkę na warsztat w czasie kiedy za naszymi oknami szacowne stowarzyszenie Nigdy Więcej niemal odesłało sędziego Marciniaka do gwizdania meczów w okręgówce zaś w pewnym programie o proweniencji łączącej satyrę i publicystykę dokonała się rzeź załogi odpowiadającej za część satyryczna, uznaliśmy owe przedziwne i nie bardzo pasujące do naszych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    261
  • Przeczytane
    124
  • Posiadam
    17
  • Filozofia
    11
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • CZAS POWSTANIA: XIX wiek
    1
  • NAUKI HUMANISTYCZNE
    1
  • Filozofia/Etyka
    1

Cytaty

Więcej
John Stuart Mill Utylitaryzm ; O wolności Zobacz więcej
John Stuart Mill Utylitaryzm ; O wolności Zobacz więcej
John Stuart Mill Utylitaryzm ; O wolności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także