rozwiń zwiń

Stuartowie. Anglia 1603–1714

Okładka książki Stuartowie. Anglia 1603–1714
Barry CowardPeter Gaunt Wydawnictwo: Astra historia
928 str. 15 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Stuart Age: England, 1603–1714
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2020-08-28
Data 1. wyd. pol.:
2020-08-28
Liczba stron:
928
Czas czytania
15 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367276566
Tłumacz:
Magdalena Loska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
726
115

Na półkach: , ,

Tytułem wstępnej najważniejszej uwagi - tytuł ten nie jest biografią 6 kolejnych władców Anglii. Myślę, że wiele osób mogło się nabrać polskim tytułem. Angielski brzmi: The Stuart Age: England 1603-1714. Czyli autorów interesuje Anglia jako taka, w znacznie mniejszym stopniu poszczególni monarchowie. Autorzy skupili się na: sporach religijnych, finansach i gospodarce, sprawach społecznych (np. fundusz na najuboższych), reformach ustrojowych, w późniejszych czasach - sporach wigów z torysami. Nie będzie więc to pozycja zupełnie prosta i przyjemna dla każdego. Z pewnością będzie łatwiejsza dla czytelników, którzy znają kontekst dziejowy XVII wieku (przebieg i cele wojny trzydziestoletniej, wojen Ludwika XIV w Niderlandach itd.). Autorzy bowiem skupili się prawie wyłącznie na sprawach wewnętrznych Anglii (i częściowo Wielkiej Brytanii).

Z ciekawych spraw Coward i Gaunt opisali:
1) Rozwój opinii publicznej (propagandowe broszurki ilustrowane (bardzo ciekawe zamieszczone również w książce), prasa ("Papierowa wojna" 1642 roku), pamflety, często prowadzące do mylnych przeświadczeń np. o jakiejś szczególnej sile papistów (ok. 3-4% społeczeństwa) zagrażających całemu porządkowi społecznemu i wolności w Anglii czyli np. zmierzaniu króla Karola II, przy poparciu katolików, do absolutyzmu. Czy też bary w których spotykały się poszczególne partie).
2) Przedstawienie stopnia samodzielności poszczególnych królów poprzez wgląd w ich finanse. Paradoksalnie po antykrólewskiej wojnie domowej mocniejsi, bo bardziej niezależni od ustaw podatkowych parlamentu. Sporo miejsca poświęcone poszczególnym sternikom finansów (Cecil, Cranfield, Weston, Cottington, Danby, Godolphin, Harley).
3) Rozwój idei unii ze Szkocją (nieudane próby Jakuba I, wiek później spory o kolonię szkocką na przesmyku Darien 1699r., w końcu wojna o sukcesję hiszpańską przekonała Anglików o konieczności unii, która zapobiegłaby ew. otwarciu jakiegoś kolejnego frontu jakobickiego przez Ludwika XIV).
4) Krytyka rządów Elżbiety I (nomen omen Wielkiej)
jako przyczyny problemów finansowych i parlamentarnych Jakuba I i Karola I.
5) Dobry i zrozumiały opis laudianizmu, purytan, prezbiterian, kwakrów (wówczas bardzo radykalnych). Spory o predestynację i obrządki w kościele.
6) Dobry opis polityczny epoki wojny domowej i rządów parlamentu i Cromwella. Lewellerzy, clubmeni, wpływ armii na Cromwella i niemożność dogadania się z parlamentem, póki społeczeństwo ponosiło znaczne koszty utrzymania wojska. Zapomniany sukces Cromwella - zdobycie Jamajki cukrowej wyspy (wówczas krytyka za nieudany atak na Hispaniolę).
7) Wpływ odwołania przez Ludwika XIV edyktu nantejskiego na sprzeciw anglików wobec rządów katolika Jakuba II (w tym na gospodarkę).
8) Lata 1694-1714 jako okres obowiązywania wyborów nie rzadziej niż co 3 lata - czyli okres niestabilności parlamentu i kolejnych rządów. W tym okresie również ciekawy opis, tego co doprowadziło do ponad półwiecznej dominacji wigów nad torysami.
9) Rehabilitacja niektórych władców. Wyważony pogląd na Jakuba I i królową Annę (często dotąd przedstawianych przez historyków w bardzo niekorzystnym świetle). Jakub I rex pacificus król pokoju, który na nieszczęście Europy nie zapobiegł wojnie trzydziestoletniej (o tym również w książce "Anglia a Polska w pierwszej połowie XVII w."). Zaskakujący opis sporej samodzielności finansowej i sprawności Karola II (mniej zależnego od subsydiów Ludwika XIV niż dotąd sądziłem). Próba zrozumienia kompletnie nie rozumianych przez ówczesnych i przez to obalonych władców: Karola I i Jakuba II.
10) Troszkę zbyt skrótowo moim zdaniem opisana jest część o Wilhelmie Orańskim (Chwalebna rewolucja wymusiła również na nowym władcy pewne ustępstwa wobec parlamentu, więc być może wpływ króla na Anglię nie wydawał się aż tak znaczny by zaskoczyć czymś czytelnika, zaś polityka zewnętrzna dość skrótowo potraktowana przez autorów).

Na końcu książki znajduje się dość bogate kalendarium stulecia Stuartów (co wydarzyło się w poszczególnych miesiącach lat).

Tytułem wstępnej najważniejszej uwagi - tytuł ten nie jest biografią 6 kolejnych władców Anglii. Myślę, że wiele osób mogło się nabrać polskim tytułem. Angielski brzmi: The Stuart Age: England 1603-1714. Czyli autorów interesuje Anglia jako taka, w znacznie mniejszym stopniu poszczególni monarchowie. Autorzy skupili się na: sporach religijnych, finansach i gospodarce,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    111
  • Posiadam
    23
  • Przeczytane
    17
  • Historia
    13
  • Teraz czytam
    2
  • Stuartowie
    2
  • Niesamowite książki
    1
  • Anglia historia
    1
  • Renesans
    1
  • EBOOK/SCAN
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stuartowie. Anglia 1603–1714


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne