rozwińzwiń

Bitwa pod Narwą 1700. Początek upadku szwedzkiego mocarstwa

Okładka książki Bitwa pod Narwą 1700. Początek upadku szwedzkiego mocarstwa Margus Laidre
Okładka książki Bitwa pod Narwą 1700. Początek upadku szwedzkiego mocarstwa
Margus Laidre Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364023613
Tagi:
Karol XII Piotr Wielki Wielka Wojna Północna Szwecja Rosja
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
396
377

Na półkach: , ,

Znakomita praca z historii wojskowości. Opisuje początek III Wojny Północnej, głównie z pkt. widzenia Szwedów i Estonii. Wbrew tytułowi, jest tam trochę też o równoległym oblężeniu Rygi, o zakulisowej dyplomacji, o eliminacji Danii z konfliktu i o... wojennym szczęściu.
Dobrze opisane realia wojskowości w tym okresie, rola jakości i szkolenia armii. Ciekawie opisane jest też udział naszego Augusta w początkowej fazie konfliktu, gdy jego pozycja naprawdę była równa - dopiero przebieg wojny zweryfikował ten układ i zepchnął Rzeczpospolitą do rangi III kategorii.

polecam ze względu na ciekawą tematykę i świetne pióro Autora

Znakomita praca z historii wojskowości. Opisuje początek III Wojny Północnej, głównie z pkt. widzenia Szwedów i Estonii. Wbrew tytułowi, jest tam trochę też o równoległym oblężeniu Rygi, o zakulisowej dyplomacji, o eliminacji Danii z konfliktu i o... wojennym szczęściu.
Dobrze opisane realia wojskowości w tym okresie, rola jakości i szkolenia armii. Ciekawie opisane jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1145
942

Na półkach: , ,

Praca estońskiego historyka koncentruje się na pierwszych kilkunastu miesiącach Wielkiej Wojny Północnej, opowiedzianej z punktu widzenia Szwedów, ale także z estońskiej perspektywy. Trochę wbrew tytułowi, książka nie opowiada tylko o bitwie pod Narwą, ale także o oblężeniu Rygi przez Sasów oraz starciu nad Dźwiną w 1701 roku. Jest to dobra pozycja popularnonaukowa, z pewnością spodoba się tym, którzy w takich pracach wolą rozkoszować się kwiecistym językiem niż opisami taktyki i manewrów wykonywanych na polu bitwy z licznymi przypisami u dołu strony. Jednocześnie, jest to trochę książką o wszystkim. Z jednej strony mamy opisane trzy wymienione przeze mnie starcia, z drugiej zaś autor przerywa narrację prezentując szeroką panoramę zagadnień dotyczących szwedzkiej armii, takich jak nawyki żywieniowe, choroby i ich leczenie czy jak na wojnie prezentował się królewski dwór. Wydaje się, że tłumaczenie mogłoby być trochę lepsze, autor dość często stosował chyba skróty myślowe, do tego kilka pojęć zostało dość niefortunnie przetłumaczonych. Kiepsko również prezentuje się sprawa z mapami. W każdym razie jest to całkiem przyjemna opowieść, którą mimo pewnych niedociągnięć można polecić czytelnikom.

Praca estońskiego historyka koncentruje się na pierwszych kilkunastu miesiącach Wielkiej Wojny Północnej, opowiedzianej z punktu widzenia Szwedów, ale także z estońskiej perspektywy. Trochę wbrew tytułowi, książka nie opowiada tylko o bitwie pod Narwą, ale także o oblężeniu Rygi przez Sasów oraz starciu nad Dźwiną w 1701 roku. Jest to dobra pozycja popularnonaukowa, z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
689
37

Na półkach: ,

Bardzo dobra pozycja z historii wojskowości. Obejmuje pierwszy okres (1700-1701) Wielkiej Wojny Północnej, czyli walki toczone w Inflantach. Bardzo intersującą charakterystyka systemu wojskowego istniejącego w tym czasie w Szwecji, wiele unikatowych informacji o organizacji i funkcjonowaniu armii szwedzkiej. Przy tym pozycja napisana dobrym, potoczystym stylem. Jedyny poważny zarzut to mapy, a raczej ich brak. Kilka reprintów map z epoki może być ciekawostką, ale nie kartograficznym przewodnikiem po inflanckiej kampanii. Ten brak map to niestety powtarzający się problem w wielu publikacjach wydawnictwa Infort Editions. Dobra pozycja dla interesujących się problematyką wojskową.

Bardzo dobra pozycja z historii wojskowości. Obejmuje pierwszy okres (1700-1701) Wielkiej Wojny Północnej, czyli walki toczone w Inflantach. Bardzo intersującą charakterystyka systemu wojskowego istniejącego w tym czasie w Szwecji, wiele unikatowych informacji o organizacji i funkcjonowaniu armii szwedzkiej. Przy tym pozycja napisana dobrym, potoczystym stylem. Jedyny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    8
  • historia
    3
  • Historia
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • 2021
    1
  • Oświecenie
    1
  • Historia nowożytna
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa pod Narwą 1700. Początek upadku szwedzkiego mocarstwa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne