rozwiń zwiń

Raport W

Okładka książki Raport W
Gaetan Nocq Wydawnictwo: Marginesy komiksy
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Le rapport W. Infiltré à Auschwitz
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2020-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-30
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366500068
Tłumacz:
Krzysztof Umiński
Tagi:
Pilecki komiks historia
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Judasz Jeff Loveness, Jakub Rebelka
Ocena 7,6
Judasz Jeff Loveness, Jaku...
Okładka książki Czarne nenufary Michel Bussi, Didier Cassegrain, Fred Duval
Ocena 7,9
Czarne nenufary Michel Bussi, Didie...
Okładka książki Eileen Gray. Dom pod słońcem Zosia Dzierżawska, Charlotte Malterre-Barthes
Ocena 6,6
Eileen Gray. D... Zosia Dzierżawska,&...
Okładka książki Sapiens. Powieść graficzna. Narodziny ludzkości. Tom 1 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Ocena 7,8
Sapiens. Powie... Daniel Casanave, Yu...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1118
569

Na półkach: , , , ,

Mam wrażenie, że postać Witolda Pileckiego zagubiła się gdzieś w świadomości Polaków na przestrzeni lat. Ja sama pamiętam, że usłyszałam o nim po raz pierwszy wiele lat temu, gdy przygotowywałam się do olimpiady z historii. Nawet jednak i wówczas jego nazwisko pojawiło się bardziej w kontekście pewnego ewenementu tudzież ciekawostki. „To ten, który dobrowolnie dał się zamknąć do Auschwitz!”. Nie było w tym jednak żadnego kontekstu. Coś tam niby świtało, że to dzięki niemu na zachód przedostały się informacje dotyczące tego, co działo się w obozie, ale wciąż więcej było pytań aniżeli odpowiedzi.

W ostatnich latach nazwisko Pileckiego przedostało się jednak do, niech mi będzie wolno tak to ująć, ‘historycznego mainstreamu’. Duża w tym zasługa ogromnego sukcesu biografii rotmistrza napisanej przez Jacka Fairweathera, a zatytułowanej „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz”. Książka może pochwalić się bardzo wysoką oceną na Goodreads oraz nagrodą Costa Awards tak dla najlepszej biografii, jak i najlepszej książki roku 2019. Sukces wydawniczy rozsławił Witolda Pileckiego na świecie, ale i sprawił, że w Polsce sobie o nim przypomniano i coraz więcej się o nim wie. A to bardzo, bardzo, bardzo dobrze.

Dla tych, którzy jednak jeszcze nie wiedzą przypomnę, że Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego walczącym w wojnie z bolszewikami oraz w kampanii wrześniowej ‘39. Po tym czasie aktywnie działał on w konspiracji. Był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku – po długim czasie planowania i przygotowań – świadomie dał się złapać w łapance. Miał przy sobie wówczas oryginalne dokumenty wystawione na nazwisko Tomasza Serafińskiego. Pilecki dostał się do Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu (którego głównym zamysłem było pierwotnie wszczęcie powstania w obozie) oraz pisał raporty, które różnymi kanałami były transportowane poza jego więzienie. W 1943 roku uciekł wraz z dwoma kolegami. Obozowe Gestapo zaczęło już wówczas podejrzewać, że w Auschwitz działa jakieś podziemie i byli na tropie wiodących postaci ruchu oporu. Sytuacja Pileckiego zaczynała się zatem robić szalenie niebezpieczna.

Rotmistrz brał udział w Powstaniu Warszawskim, później dostał się do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Polski starał się odtworzyć swoje kontakty i dalej działał, tym razem w starciu z nowym, rosyjskim okupantem. W 1947 został jednak ujęty. Był okrutnie torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Skazano go ostatecznie na śmierć, zarzucono mu m. in.próby przygotowania zbrojnego zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, zorganizowanie trzech składów broni. Zginął w 1948 przez strzał w tył głowy. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

Gaetan Nocq o Pileckim dowiedział się od francuskiej historyczki. To ona praktycznie wcisnęła mu w ręce słynny „Raport” Pileckiego i kazała mu go przeczytać. Nocq wywiązał się z zadania w jedną noc i natychmiast uznał, że chce przenieść historię rotmistrza na karty komiksu, choć od początku miał świadomość tego, że to nie będzie łatwe zadanie. Wywiązał się jednak z niego znakomicie.

Fabuła komiksu skupia się przede wszystkim na pobycie Pileckiego w Auschwitz, choć miejscami mamy kilka retrospekcji. To jednak jego próby budowy ruchu oporu w obozie, przekazywanie informacji oraz codzienna, trudna obozowa egzystencja są osią całej historii. Kreska Nocqu jest ostra, oszczędna. Kolory są wyraziste, ale i one nie występują mnogiej palecie barw...Ok, nie jestem graficzką i kompletnie nie znam się na rysunku, więc uznajmy po prostu, że przestanę się kompromitować i niech stanie na tym, że komiks narysowany jest ładnie i może się podobać, o.

Nie można traktować tego komiksu jako kompendium wiedzy o Witoldzie Pileckim. Nie można też postrzegać go tak tylko w odniesieniu do pobytu rotmistrza w Auschwitz. Jest to jednak na pewno bardzo ciekawy wstęp do bliższego zapoznania się z biografią tego nietuzinkowego, szalenie odważnego człowieka. Ja na pewno będę chciała dowiedzieć się więcej.

Mam wrażenie, że postać Witolda Pileckiego zagubiła się gdzieś w świadomości Polaków na przestrzeni lat. Ja sama pamiętam, że usłyszałam o nim po raz pierwszy wiele lat temu, gdy przygotowywałam się do olimpiady z historii. Nawet jednak i wówczas jego nazwisko pojawiło się bardziej w kontekście pewnego ewenementu tudzież ciekawostki. „To ten, który dobrowolnie dał się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    90
  • Chcę przeczytać
    58
  • Posiadam
    20
  • Komiksy
    6
  • 2020
    3
  • Komiks
    3
  • Z biblioteki
    3
  • 2022
    3
  • Komiksy
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Raport W


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Morderca w mojej głowie #9 Hajime Inoryuu, Shouta Itou
Ocena 7,5
Morderca w moj... Hajime Inoryuu, Sho...

Przeczytaj także