rozwiń zwiń

Polska w Europie i świecie 1918-1939

Okładka książki Polska w Europie i świecie 1918-1939
Zbigniew LandauJerzy Tomaszewski Wydawnictwo: TRIO historia
335 str. 5 godz. 35 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
TRIO
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
335
Czas czytania
5 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
8374360097
Tagi:
II Rzeczpospolita
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
14
14

Na półkach:

Książka z całej serii, porównującej Polskę do innych krajów europejskich poprzez wieki.

Komparatystyka to chyba jedna z najtrudniejszych dziedzin historiografii. Główny problem: uzyskanie porównywalnych danych. Taki przykład: skolaryzacja. Porównajmy kraje A i B. 1) Dla kraju A mamy rocznik statystyczny, dla kraju B dane te nie są ujęte w rocznikach, trzeba znaleźć prace szczegółowe; 2) dla kraju A mamy dane za okres 1924-1925, dla kraju B za okres 1935-1938; 3) w kraju A obowiązek szkolny był dla dzieci w wieku 7-14 lat, w kraju B w wieku 6-16 lat; 4) w kraju A 95% dzieci chodziło do szkół publicznych, w kraju B tylko 55%, a reszta do szkół prywatnych, głównie kościelnych, gdzie formuła nauczania była inna; 5) w kraju A na 1 nauczyciela przypadało 50 dzieci, w kraju B 300 dzieci, z oczywistą różnicą co do jakości nauczania. I jak to zestawić, żeby miało sens? A to są tylko dwa kraje; a co, jesli chcemy przedstawić kraj A na tle krajów B, C, D, E i F?

Autorzy korzystali głównie z części międzynarodowej polskich roczników statystycznych oraz z podobnych wydawnictw Ligi Narodów i afiliowanych organizacji, oraz niektórych monografii zagranicznych. Które przedstawiają dane wybiórczo i na podstawie rozbieżnych metodologii.

Skutek: praca jest nierówna. Najlepsze są części ogólne (terytorium, ludność, urbanizacja) i poświęcone gospodarce (zwłaszcza przemysł i handel, z rolnictwem gorzej) oraz finansom. Z tymi poświęconymi kwestiom społecznym (szkolnictwo, bezrobocie) gorzej, a niekiedy znacznie gorzej (opieka zdrowotna, mieszkalnictwo).

Obraz ogólny, jako wyłania się z książki, generalnie nie jest zaskoczeniem. Ale w niektórych aspektach jest. Jeśli porównujemy II RP nie do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, czyli najbrdziej rozwiniętych krajów świata, tylko np. do Hiszpanii (podobne terytorium, ludność, peryferyjna lokalizacja) to wychodzi, że Polska była tylko nieco z tyłu, a w niektórych dziedzinach (transport kolejowy, alfabetyzacja, radiofonizacja) nawet nieco z przodu.

Książka z całej serii, porównującej Polskę do innych krajów europejskich poprzez wieki.

Komparatystyka to chyba jedna z najtrudniejszych dziedzin historiografii. Główny problem: uzyskanie porównywalnych danych. Taki przykład: skolaryzacja. Porównajmy kraje A i B. 1) Dla kraju A mamy rocznik statystyczny, dla kraju B dane te nie są ujęte w rocznikach, trzeba znaleźć prace...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    12
  • Historia
    5
  • XX wiek
    2
  • Polska
    2
  • * Nie posiadam
    1
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    1
  • Bardzo
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • Międzywojnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska w Europie i świecie 1918-1939


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne