rozwiń zwiń

Outsiderzy. Studia z socjologii dewiacji

Okładka książki Outsiderzy. Studia z socjologii dewiacji
Howard Saul Becker Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Socjologiczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Socjologiczna
Tytuł oryginału:
Outsiders. Studies in the Sociology of Deviance
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301160319
Tłumacz:
Olga Siara
Tagi:
Becker Outsiderzy Socjologia Dewiacje Etykietkowanie
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
382
198

Na półkach: ,

Outsiderzy/dewianci to bardzo "problematyczne" jednostki i grupy społeczne. Są oni nieoczywiści i często bliżsi nam niż chcemy sami to przyznać. Z drugiej strony moralny dyskurs i systemy formalne i nieformalne etykietuje ich, nadając im negatywną i mocno stereotypowaną konotację.
Zawsze mnie to pojęcie się nie podobało, głównie dlatego że większość ludzi odwołuje się (nieświadomie) do statystycznej metody jego określania. Coś jest "nienormalne", bo jest odstępstwem od normy. Bardzo to prymitywna i utrwalająca status quo metodologia.
Miło było więc przeczytać autora, który w kwestii outsiderów postulował "powrót do rzeczy samych". Powrót do socjologii interakcji z realnymi podmiotami. I to bezpośrednio, a nie przez kwestionariusze (nie negując jednak empirycznej metodologii).
Takim autorem jest Howard S. Becker. Na łamach swojej stosunkowo krótkiej książki prezentuje swoją interakcjonistyczną teorię dewiacji. Charakteryzuje ją, jak to interakcjonistów symbolicznych, pragmatyzm i fenomenologiczne podejście. Becker sprawia czytelnikowi wrażenie takiego sprytnego kolegi z klasy. Język nie jest stosunkowo wybiórczy i łatwo można go przyswoić.
Momentami lektura przypomina czytanie reportażu na temat ruchów społecznych (istota interakcjonizmu).
Nie oznacza to że nie ma w pracy krzty naukowej pracy.
Wręcz przeciwnie, autor podaje wiele badań na poparcie swoich tez, czy to innych autorów czy swoje na palaczach marihuany oraz muzykach. Jest jednak świadomy ograniczeń metodologicznych analizowania dewiacji, więc utrzymuje ostrożnie tylko te wnioski, których jest stanowczo pewien. Pozostawia jednak sporo przestrzeni do dalszej analizy w przyszłości.
Jeżeli miałbym coś zarzucić pracy, to to że w pewnym momencie wywiady z "dewiantami" robią się monotonne. Wynika to po prostu z powtarzalnych praktyk i zjawisk zachodzących między członkami danej grupy społecznej. Nie odebrało to jednak przyjemności z lektury i wiedzy jaką zdobyłem, gdyż książka jest podzielona na krótkie rozdziały i jak wspomniałem wcześniej, krótka.
Czytelnik więc nie zdąży się szybko znudzić błyskotliwą, żywą analizą Beckera.

Outsiderzy/dewianci to bardzo "problematyczne" jednostki i grupy społeczne. Są oni nieoczywiści i często bliżsi nam niż chcemy sami to przyznać. Z drugiej strony moralny dyskurs i systemy formalne i nieformalne etykietuje ich, nadając im negatywną i mocno stereotypowaną konotację.
Zawsze mnie to pojęcie się nie podobało, głównie dlatego że większość ludzi odwołuje się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    53
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    7
  • Socjologia
    5
  • Ulubione
    1
  • Studia v.2
    1
  • 2014
    1
  • Do kupienia
    1
  • Mniejszości
    1
  • Chcę mieć
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Outsiderzy. Studia z socjologii dewiacji


Podobne książki

Przeczytaj także