rozwiń zwiń

Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

Okładka książki Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej
Krzysztof Brzechczyn Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
281 str. 4 godz. 41 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
281
Czas czytania
4 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-932188-0-6
Tagi:
IPN Instytut Pamięci Narodowej komunizm polityka historia
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Między pracą organiczną a walką o niepodległość. Myśl filozoficzna w Wielkopolsce w okresie zaborów Krzysztof Brzechczyn, Andrzej Wawrzynowicz
Ocena 0,0
Między pracą o... Krzysztof Brzechczy...
Okładka książki Filozofia na uniwersytecie w Poznaniu: Jubileusz 90-lecia Bolesław Andrzejewski, Krzysztof Brzechczyn, Karolina Budzińska, Tadeusz Buksiński, Anna Jamroziakowa, Andrzej Klawiter, Barbara Kotowa, Krzysztof Łastowski, Anna Leśniewska, Roman Murawski, Andrzej Nowak, Andrzej W. Nowak, Piotr Orlik, Jerzy Pogonowski, Andrzej Przyłębski, Tomasz Raburski, Marek Sikora, Marek Smolak, Antoni Szczuciński, Zbigniew Tworak, Andrzej Wawrzynowicz, Sławomira Wronkowska, Krystyna Zamiara, Paweł Zeidler
Ocena 3,0
Filozofia na u... Bolesław Andrzejews...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
83

Na półkach:

Zbiór studiów i materiałów pod redakcją Krzysztofa Brzechczyna jest publikacją "na czasie", nie zatrącającą powielaniem i samopodobieństwem prawd wtórnych oraz naddatkiem hipostazowania takowych poprzez porządkowanie dziejów wedle haseł, sloganów i banałów. Wszelkie prace i opracowania traktujące o historii współczesnej Polski, a skupione wokół problematyki "solidarnościowej" ze środkiem ciężkości pozostającym w dziedzinie uczestników rozmów przy Okrągłym Stole wydają się być wciąż zaczątkiem zaledwie prezentacji tego wycinka dziejów w sposób godzien kształtować podręczniki i kolejne pokolenia bez niedomówień, wątpliwości oraz braków dowodów potwierdzających hipotezy i przypuszczenia. Charakter wydawnictwa zdaje się niejednokrotnie przypominać w pracach kolejnych autorów, że obrana tematyka wyznacza i zawęża oczywistą cezurę do dwudziestoletniego okresu za czym stanowi dodatkowy przyczynek do badań na polu komparatystyki diachronicznej czy filozofii języka i jego najnowszych przemian przenikając niejako istotę zagadnienia w odniesieniu do czynników kształtujących świadomość bytu obywatela polskiego państwa w nowych warunkach jakie poczęły utrwalać się po roku 1989 za sprawą, m.in. wolnych mediów i samorządów.

Zasadniczym i nadrzędnym dla zbioru jest pewien skromny zbiór pojęć i terminów, które w okresie zmian i przemian nabrały pewnego odświętnego znaczenia by we właściwym czasie stać się pełnoprawnymi składowymi powszechnej skarbnicy polskiej leksyki. Takim przykładowym słowem, które w swej warstwie znaczeniowej stało się postrzegane jako idealizowany symbol wyzwolenia spod jarzma komunistycznego ustroju stał się "przełom." Zjawiskowość wynikająca z dociekań natury języka i lingwistyki stosowanej, tudzież koncepcji racjonalności komunikacyjnej wyjaśnia po części istotę więzi międzyludzkich owych czasów.

"Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej" podzielono na trzy obszary tematyczne czy też oglądy wynikające z zajętego stanowiska:
I. "Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej"
II. "Wybrane aspekty przełomu 1989 roku w Polsce. Interpretacje i przebieg"
III. "Przełom 1989 roku w świadomości społecznej."
Przedmowa Krzysztofa Brzechczyna pozwala wstępnie zorientować się, co do podejmowanych problemów badawczych. "Horyzont konceptualno-problemowy" jawi się odbiorcy poprzez odpowiedzi na pytania z których podstawowym i najważniejszym dla historyków wydaje się pozostawać: znaczenie i charakter czy też mechanizm przemian ustrojowych zachodzących w Polsce (1988-1991) oraz ich oddziaływanie na kraje uwikłane w zależność od narzucanego modelu państwowości totalitarnej. Zbiór zachowuje przy tym w czytelny sposób istotną dla historii ciągłość wskazując na rolę i rozumienie dziejów transformacji ustrojowej przez ludzi, którzy w tamtym czasie dopiero pojawili się na świecie. Takim niemal podsumowaniem z rzeczowym spojrzeniem młodego pokolenia jest praca Marty Maciszewskiej pt. "Po co nam wasza Solidarność? O Solidarności z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi."

Przekrojowo ukazana tematyka i wybór prac zawartych w tomie zdaje się w owym układzie korespondować z pewnym kanonem estetycznym jaki sprzyja przyjętej refleksji, a przedstawionym przez Małgorzatę Lisiewicz w publikacji pt. "Dylematy Narodowej Galerii Sztuki pod koniec XX wieku, czyli wpływ przełomu społeczno-politycznego lat 1989-1991 na kształtowanie się polskiej tożsamości narodowej." Myślę, że taki sugerowany punkt wyjścia do rozważań nad tomem wyjaśnia poczucie braku jasnych odpowiedzi na wiele postawionych pytań; jak w "Przedmowie": "Pytania te zakreślają horyzont konceptualno-problemowy przedstawionej pracy. Nie wszystkie zgromadzone w niej artykuły w sposób wyczerpujący i bezpośredni nań odpowiadają. Ale, co ważniejsze, prowokują do zadawania takich pytań i stawiania problemów."

Część pierwsza "Interpretacji upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej" pozwala na zaczątek zrozumienia lub retrospekcję własnych przeżyć i wspomnień w odniesieniu do przemian zachodzących "za płotem." Poczucie pozostawania we wspólnotowym bloku z właściwymi dla komunistycznego ustroju tworzonymi barierami i podziałami zostało przedstawione w sposób klarownie wyjaśniający zróżnicowanie tempa przemian i dynamikę wydarzeń. Zauważalne niewspółzachodzenie i rozbieżności jakie odróżniają charakter przemian w NRD, Czechosłowacji, Polsce, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii jak też podobieństwa i analogie wyszczególniono w omówieniu modelu komunistycznej państwowości każdego z tych krajów (w domyśle nazewnictwa: byłych). Zdefiniowanie tych wyróżników socjalistycznej tożsamości pozwala na całościowe zaprezentowanie następnych symptomów rozkładu ideologicznego systemu komunistycznego. Owa erozja znajduje swoje analizy w rozpatrywaniu skutków rewolucji rumuńskiej (Konrad Białecki - "Dlaczego zgasło słońce Karpat? Geopolityczne i wewnętrzne uwarunkowania upadku dyktatury Nicolae Ceausescu"), czyli w omówieniu z sygnalizowanym wątkiem antycypującym jak też traktując o przełomie i kształtujących się postawach intelektualistów niemieckich (Magdalena Latkowska - "Intelektualiści niemieccy wobec przełomu w 1989 roku"). Pobieżny skrót wyjaśnia zatem bogaty wachlarz ujęć jakie pozwalają rozpatrywać upadek systemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Część pierwsza zawiera też prace Dragosa Petrescu i Janusza Okrzesika.

W drugiej części przedstawiono "Wybrane aspekty przełomu 1989 w Polsce. Interpretacje i przebieg." Autorzy podejmują się analizy okresu przemian i czasu rozmów przy Okrągłym Stole dorozumiewając niejako w oparciu o koncepcje będące omówieniem struktury per analogiam (Janusz Goćkowski - "Inżynieria społeczna przywracająca normalność ustroju życia zbiorowego") jak też wykazanie zasadności i potrzeby negocjacji w formie rozmów przy Okrągłym Stole rozważając dany obszar porozumienia w przełożeniu na model racjonalności komunikacyjnej Jurgena Habermasa (Dariusz Dobrzański - "Porozumienie przy Okrągłym Stole. Próba modelu). Artykuły składające się na część drugą stanowią też prace Krzysztofa Brzechczyna, Rafała Reczka, Marcina Kluzika i Pawła Antkowiaka.

Badania przedstawione w części trzeciej można określić jako prezentację odbioru przełomu 1989 roku i recepcję zjawisk oraz wydarzeń w świadomości pokoleń. Świadomość jest przy tym rozróżniana przez autora na: historiograficzną, artystyczną i pamięć artystyczną. Rozprawy są mimo oczywistej wartości nadrzędnej jaka przyświeca wszystkim zebranym materiałom pracami odznaczającymi się pewną odrębnością sfery tematycznej ukierunkowanej na wygenerowanie i opis politycznych postaw oraz ich odczytywanie w pewnym przesłaniu zawartym w dziele sztuki. Nieprzystającym do części może wydać się Przemysława Janiszewskiego "Historiograficzne interpretacje przemian ustrojowych w Polsce" ze względu na charakter pogłębionego studium. Nowa jakość i wartość w polskiej kinematografii (Dobrochna Dabert - "Doświadczenie przełomu 1989 roku w polskim kinie") oraz bilans zasobu językowego w cieniu paradygmatu lingwistycznego (Agnieszka Kula - "Okrągły Stół w społecznej świadomości ostatnich dwudziestu lat. Perspektywa językoznawcza") rozprawiają w niejednorodny sposób o wpływie zmian na postrzeganie i efekt dostrzegalny w odzwierciedleniu ducha czasów. Część trzecią dopełniają Monika Grzelka, Małgorzata Lisiewicz, Adam Mielczarek i Marta Maciszewska.

Oczywistym wydaje się za warte przypomnienia, że brak odpowiedzi na niektóre z postawionych pytań tłumaczone już było we wstępie specyficznym charakterem otwartości prac nad historią najnowszą. Tezy przedkładane z przydatkiem wzmocnienia o źródłosłów i bibliografię pobudzają intuicyjne wrażenie obcowania z historią i pozwalają na konfrontację z innymi podobnymi publikacjami w możliwie szerokim zakresie i ujęciu.

Nowatorstwo badawcze autorów prac pod redakcją Krzysztofa Brzechczyna zyskało wiele uznania i wysokich not. Wydawnictwo pod znakiem Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbiór studiów i materiałów pod redakcją Krzysztofa Brzechczyna jest publikacją "na czasie", nie zatrącającą powielaniem i samopodobieństwem prawd wtórnych oraz naddatkiem hipostazowania takowych poprzez porządkowanie dziejów wedle haseł, sloganów i banałów. Wszelkie prace i opracowania traktujące o historii współczesnej Polski, a skupione wokół problematyki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne