rozwiń zwiń

Historia filozofii. Tom 7. Od Fichtego do Nietzschego

Okładka książki Historia filozofii. Tom 7. Od Fichtego do Nietzschego
Frederick Copleston Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Cykl: Historia filozofii (PAX) (tom 7) filozofia, etyka
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Historia filozofii (PAX) (tom 7)
Tytuł oryginału:
History of philosophy
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788321118154
Tłumacz:
Jerzy Łoziński
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
580
249

Na półkach: ,

O Heglu:

"Odwoływanie się do mistycznych intuicji i odczuć było dlań odrażające, przynajmniej jeśli chodzi o filozofię. [...] Był przekonany, że treść, prawda, istnieją dla filozofii jedynie w systematycznej i pojęciowej formie. [...] rzeczywistość [...] można pojąć jedynie poprzez jej racjonalną rekonstrukcję" (143).

"[...] intelektualny ogląd nie oznacza dla niego [Hegla] mistycznego oglądania ciemnej i nieprzeniknionej przepaści, miejsca, w którym znikają wszelkie różnice, lecz raczej: uznanie przez rozum antytez jako momentów jednego wszechogarniającego życia Absolutu" (149).

"Choć bowiem umysł ludzki jest skończony, jest on jednocześnie więcej niż skończony i może osiągnąć pozycję, w której będzie jakby narzędziem poznawania przez Absolut" (149). "[...] filozofia domaga się, by myślenie dialektyczne podniosło rozsądek do poziomu rozumu (do poziomu myślenia spekulatywnego), który potrafi uchwycić tożsamość w zróżnicowaniu" (155).

"To nie przez zanurzenie się w mistycznej nocy można poznać Absolut. Można go poznać wyłącznie dzięki zrozumieniu określonej treści, samorozwijającego się życia Absolutu w przyrodzie i w duchu" (150).

Absolut przekracza / nie przekracza / myślenie pojęciowe.

"[...] Hegel odrzucał pogląd [...] że Absolut adekwatnie można opisać wyłącznie w terminach negatywnych, a [...] pozytywnie ująć można - jeśli w ogóle jest to możliwe - tylko w mistycznej intuicji. Hegel był przekonany, że spekulatywny rozum może zgłębić wewnętrzną istotę Absolutu, która przejawia się w przyrodzie i w dziejach ludzkiego ducha" (166).

O Heglu:

"Odwoływanie się do mistycznych intuicji i odczuć było dlań odrażające, przynajmniej jeśli chodzi o filozofię. [...] Był przekonany, że treść, prawda, istnieją dla filozofii jedynie w systematycznej i pojęciowej formie. [...] rzeczywistość [...] można pojąć jedynie poprzez jej racjonalną rekonstrukcję" (143).

"[...] intelektualny ogląd nie oznacza dla niego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25
  • Chcę przeczytać
    21
  • Posiadam
    12
  • Filozofia
    4
  • Mądre książki do przeczytania
    1
  • Moje, chcę przeczytać
    1
  • 2) Filozofia
    1
  • Cyfrowe
    1
  • 2 0 1 8
    1
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia filozofii. Tom 7. Od Fichtego do Nietzschego


Podobne książki

Przeczytaj także