rozwiń zwiń

Fortyfikacje

Okładka książki Fortyfikacje
Jarosław Chorzępa Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Przewodnik po Polsce turystyka, mapy, atlasy
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Seria:
Przewodnik po Polsce
Wydawnictwo:
Carta Blanca
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360887042
Tagi:
fortyfikacje umocnienia twierdze historia Polski
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: , ,

Fortyfikacje i ogólnie pojęte umocnienia o charakterze militarnym są tematem o tyle interesującym, że o ile swoją karierę zaczęły w zamierzchłej starożytności i znane są właściwie od zawsze (choćby Jerycho ok. 9000 lat temu), o tyle schyłek Drugiej Wojny przynosi praktycznie koniec epoki budownictwa obronnego na skalę znaną z poprzednich stuleci. Autor „Fortyfikacji” skupia się na złotym wieku tego rodzaju budowli, kiedy to powstawało ich najwięcej, były najbardziej rozbudowane i jednocześnie musiały wytrzymywać najcięższe próby. Okres do oświecenia został tylko ogólnie nakreślony dla ukazania tendencji rozwojowych i podobnie rzecz się ma z czasami współczesnymi, gdzie tradycyjne fortece straciły na znaczeniu ustępując broni pancernej oraz lotnictwu.

Nie do końca wiadomo jaki miał być charakter książki Jarosława Chorzępy. Po pierwsze jest to przewodnik, w którym podzielono na regiony opisywane budowle i konstrukcje tak, aby ułatwić czytającemu zwiedzanie. Co do tego nie mam zarzutów, bo faktycznie ułatwia to zadanie układania wycieczek. Druga odsłona to bez wątpienia opracowanie historyczne, ponieważ siłą rzeczy każdy obiekt ma jakieś swoje dzieje, przebył pewną podróż w czasie. Najczęściej jest o czym opowiadać i to niezależnie czy mówimy o dolnośląskich bastionach z czasów Bonapartego kiedy to jego marszałkowie przepędzali Rosjan pod Iławą lub Frydlandem czy też słynnym MRU bądź bardziej już współczesnej linii Mołotowa wcale nieźle zabudowanej. Jeszcze inny charakter „Fortyfikacji” objawia się po zagłębieniu w konkretne opisy, ponieważ okazuje się, że charakterystyka co poniektórych fortów obejmuje również drobiazgowe informacje techniczne jak wyposażenie stacjonujących żołnierzy tudzież parki artyleryjskie zlokalizowane wewnątrz umocnień.
Jest to o tyle wadą, że utrudnia odbiór całokształtu pracy. Informacje o kalibrach montowanych armat nie służą planowaniu wyjazdów turystycznych, z kolei podrzucanie wiadomości dotyczących bliskich rejonom umocnionym zagajników, lasów i parków nijak ma się do naukowej idei książki. Dla pewnego usystematyzowania autor powinien pozostać przy jednym typie opisów, a nie czerpać z kilku gatunków, co z pewnością wyszłoby temu niby-albumowi na dobre.

Reszta elementów składowych jest bez zarzutu. Logiczny układ kolejnych rozdziałów, obrazowy i przyjazny język piszącego (bez wpadania w zawiłości architektoniczne, choć pewnych naleciałości nie udało się uniknąć), prześwietne fotografie, które przykuwają wzrok i mocno podnoszą ocenę, a także mnóstwo ciekawostek z minionych czasów uatrakcyjniających lekturę. Krótko mówiąc: świetne wprowadzenie w świat fortyfikacji i budownictwa militarnego, którego wiele pamiątek jest nadal do podziwiania na terenie naszego kraju.

Fortyfikacje i ogólnie pojęte umocnienia o charakterze militarnym są tematem o tyle interesującym, że o ile swoją karierę zaczęły w zamierzchłej starożytności i znane są właściwie od zawsze (choćby Jerycho ok. 9000 lat temu), o tyle schyłek Drugiej Wojny przynosi praktycznie koniec epoki budownictwa obronnego na skalę znaną z poprzednich stuleci. Autor „Fortyfikacji” skupia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    6
  • Na regale
    1
  • Albumy
    1
  • Przewodniki
    1
  • Turystyka/geografia/podróże
    1
  • 0- Posiadam -0
    1
  • Architektura obronna
    1
  • Do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fortyfikacje


Podobne książki

Przeczytaj także