rozwiń zwiń

Bolesław II Szczodry. Tragiczne losy wielkiego wojownika 1040/1042 - 2/3 IV 1081 albo 1082.

Okładka książki Bolesław II Szczodry. Tragiczne losy wielkiego wojownika 1040/1042 - 2/3 IV 1081 albo 1082.
Norbert Delestowicz Wydawnictwo: Avalon historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Avalon
Data wydania:
2016-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-10
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377301722
Tagi:
Piastowie średniowiecze Polski
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1237
120

Na półkach: , , , ,

Co za licho wywołało ten podtytuł: "Tragiczne losy wielkiego wojownika"? Bałam się zabrać za tę biografię, węsząc panegiryk dla Szczodrego, zainspirowany propagandową laurką Galla Anonima, ale na szczęście to rzetelna praca naukowa. Może to jakaś prowokacja z tym podtytułem.

Na pewno nie jest to propozycja dla tych, których odstraszają przypisy czasem i na całą stronę. Ani dla tych, którzy oczekują podania na tacy prostego scenariusza panowania Bolesława Szczodrego. Autor postępuje bardzo uczciwie i wobec mizerii podstawy źródłowej najczęściej prezentuje wniosek, że nic pewnego stwierdzić się nie da, a własne propozycje przedstawia bardzo ostrożnie - szczególnie w porównaniu do wcześniejszych historyków biorących na warsztat trzeciego króla Polski. Dzięki temu praca nie zawiera w sobie fantazji, które przeszły do powszechnej świadomości: jaki to Bolesław Szczodry był kozak, bo stawiał się cesarzowi, a i podbijał ościenne kraje przez narzucanie im władców, bo najsilniejszym był władcą wówczas w całej okolicy i sam papież prosił go o porządkowanie spraw politycznych w regionie. Autor prezentuje, w jaki sposób te wcześniejsze teorie się narodziły - czasem dosłownie z nicości (z "przemilczeń" w liście papieskim na przykład, które skrywają rozbudowaną koncepcję polityki europejskiej), wskazuje wielość ich słabych punktów, konfrontuje panegiryk Galla ze źródłami państw ościennych. W zasadzie więcej tutaj historii Rusi niż panowania Szczodrego, ale jest to niezbędne, aby móc pokusić się o propozycję chronologii wydarzeń oraz wykazanie ich przyczyn. Kwestie węgierskie, jak na konieczność posługiwania się literaturą nie-węgierskojęzyczną, także zaprezentowane zostały bardzo dobrze, co cieszy mnie tym bardziej, że do tej pory w pracach o Szczodrym (i biskupie Stanisławie) autorzy wykazywali ich nikłą znajomość, całkowicie polegając na Gallu i jakichś dziwnych informacjach podręcznikowych. Niektórzy pokusili się wręcz o stwierdzenie, że skoro źródła węgierskie nie wspominają pomocy Szczodrego, to stało się tak dlatego, aby nie pokazać, że węgierscy królowie jedli mu z ręki, bo godzi to w dumę narodową - co, oczywiście, w całkowitym odwróceniu zaprezentować można następująco: źródła polskie (Gall) wyolbrzymiają rolę Szczodrego wobec Węgier, aby nakarmić narodową dumę. Argument zresztą o tyle chybiony, że węgierskie źródła nie przemilczają obcej pomocy - także polskiej - w wielu innych wypadkach.
Poza tym praca przedstawia najnowszy stan badań, co w wielu szczegółach jest kluczowe i dezaktualizuje a przynajmniej stawia pod znakiem zapytania wnioski wcześniejszej historiografii.

To może nie jest dobra zachęta do przeczytania tej biografii, ale to naprawdę porządna pozycja rozprawiająca się z wieloma historiograficznymi mitami, narosłymi przez dziesięciolecia/wieki często na zasadzie analogicznej do rozkwitającego od pewnego czasu turbosłowiaństwa. Jeśli źródeł jest mało, a niektóre dają podstawy do snucia teorii o wielkiej potędze (czy to Gall, czy Kadłubek) - to potęga była tak wielka, że wraże siły z pewnością niszczyły jej ślady w innych źródłach. A jeśli kraj (król) upada, to na pewno zaważyły o tym czynniki zewnętrzne...

(Wracając na koniec do tytułu - nie rozumiem, dlaczego datę urodzenia podaje autor na okładce jako 1040/42, skoro w tekście sam stwierdza, że wedle obecnego stanu badań Szczodry urodzić mógł się najwcześniej w 1041).

Co za licho wywołało ten podtytuł: "Tragiczne losy wielkiego wojownika"? Bałam się zabrać za tę biografię, węsząc panegiryk dla Szczodrego, zainspirowany propagandową laurką Galla Anonima, ale na szczęście to rzetelna praca naukowa. Może to jakaś prowokacja z tym podtytułem.

Na pewno nie jest to propozycja dla tych, których odstraszają przypisy czasem i na całą stronę. Ani...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    14
  • Biografie
    4
  • Historia
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Ulubione
    2
  • Dynastia Piastów
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne