Przestrzeń dzieł wiecznych. Eseje o tradycji kultury śródziemnomorskiej

Zygmunt Kubiak Wydawnictwo: Znak inne
83-7006-408-6
Znak
esej kultura kultura śródziemnomorska antyk
inne
83-7006-408-6
esej kultura kultura śródziemnomorska antyk

Wreszcie znalazłem "miejsce", w którym mogłem poczuć się nieco bardziej jak w domu. To Polska Śródziemnomorska. "Przestrzeń dzieł wiecznych" to taka porządna dawka zdrowego, świeżego humanizmu. Przez te krótkie medytacje, jak o nich pisze sam Kubiak, można przez chwilę spotkać się z tym, co w europejskiej kulturze wielkie, cenne, życiodajne.
Zarazem czytając niektóre z...

Moim zdaniem najlepsza książka Pana Zygmunta. Taką, którą zawsze chce się mieć na stoliku nocnym, pod głową w nocy lub w podróży przyciskać do serca. Jeśli Czesław Miłosz głosił postulat lektur budujących, a Adam Zagajewski wyznawał potrzebę przebywania na wyżynach ducha, to tylko Kubiakowi udaje się to bez ceregieli i górnolotnych deklaracji. Po przeczytaniu tej książki,...

• Starożytność
  • Historia