Ikigami #3

2010-11-01
2009-11-10
Radosław Bolałek
manga

Kolejny tom i kolejne dwie opowieści o dramacie jaki przeżywają ludzie, gdy dowiadują się, że zostały im dokładnie 24 godziny życia. Jedni kompletnie się załamują i w akcie rozpaczy postanawiają wkroczyć na drogę przestępstwa. Inni ruszeni głosem serca decydują się wykorzystać swoje ostatnie chwile na pomoc innym oraz zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Manga nie przestaje mnie zadziwiać głębią moralnych i etycznych przemyśleń , które zaprzątają umysł głównego bohatera Fujimoto. Na nim ciąży bowiem przykry obowiązek doręczania zawiadomień o śmierci. Będąc na pierwszej linii tych, którzy są świadkami ludzkich dramatów coraz bardziej zaczyna wątpić w sensowność tak prowadzonej polityki państwa. Nie mogę doczekać się, co przyniesie następna część.

2016

Podobnie jak w dwóch poprzednich albumach, autor dzieli tutaj historię na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy młodego chłopaka Naokiego, który od dłuższego czasu nie opuszcza swojego pokoju, będąc typowym „hikikomori”. Powód jego zachowania jest dosyć mocno złożony, a dzień otrzymania przez niego Ikigami, może stać się końcem jego cierpienia. Tym razem twórca mangi mniejszą uwagę skupia na samym „wybrańcu systemu”, starając się pokazać jego życie przez pryzmat jego rodziny. Głownie matki, która od wielu lat zajmuje się polityką i wspiera ona na każdym kroku politykę „roz-kraju”. Moment otrzymania przez jej syna „informacji o śmierci” traktuje ona jako doskonałą okazję do lepszego wypromowania się podczas trwającej kampanii wyborczej. Motorō Mase w naprawdę dobrym stylu pokazuje więc tutaj zgniliznę polityczną, która potrafi całkowicie zdegenerować ludzkie uczucia i zniszczyć komórkę rodzinną. Mocno nieobliczalne zachowanie chłopaka, jest tutaj jedynie pretekstem do coraz mocniejszego zadawania sobie pytania, czy państwo może decydować o życiu i śmierci swoich obywateli.

W drugiej zaserwowanej w albumie opowieści, mamy okazję zobaczyć dwójkę rodzeństwa (Ilzuki i Sakura). Młody mężczyzna zajmujący się dosyć szemranymi interesami stara się szybko zarobić pieniądze dla swojej niewidomej młodszej siostry. Moment otrzymania przez niego „ikigami” jest dla niego szokujący, jednak staje się on bodźcem, który może zmienić życie niewidzącej dziewczyny. Tym razem w całą sprawę dość mocno angażuje się Takimoto Fujimoto (dostarczyciel Ikigami),który powinien zachować mocną wstrzemięźliwość i nie okazywać emocji (takie są założenia działania systemu). Coraz mocniej zaczyna on jednak wątpić w nieomylność polityki roz-kraju, zastanawiając się nad działaniem całego systemu.

Tak jak zostało to już wspomniane na samym początku trzeci tom serii Ikigami, podobnie jak dwa wcześniejsze albumy, to wciągający i mocno emocjonalny obraz utopii z pozoru szczęśliwymi obywatelami. Cały scenariusz nakreślony jest przez twórcę w taki sposób, aby odbiorca sam zdecydował o tym, czy działanie „systemu” jest prawidłowe i czy politycy mogą bawić się w „Boga”. W historii coraz większą rolę ogrywają również rosnące niepewności głównego bohatera, który nie jest pozbawiony empatii i cierpi tak samo, jak i osoby, którym dostarcza „kartę śmierci”. Buzujące w nim emocje mocno udzielają się czytelnikowi, dobitnie pokazując tym samym, że manga nie jest zaliczana do grona tych łatwych, prostych i przyjemnych i jej „urok” dostrzeże raczej dojrzały czytelnik.

Cała recenzja na:

W tym tomie mamy tylko dwie historie, ale za to głębiej przedstawione motywy i działania postaci. W drugiej części główny bohater silnie angażuje się w ostatnią dobę życia skazanego na śmierć, co będzie się wiązać z konsekwencjami. Obie historie są dobre pod względem budowania postaci. Druga nawet powiedziałabym wzruszająca :) Warte przeczytania nawet jako wyrwane z kontekstu.

Wybory w każdym kraju to bardzo nerwowy czas dla polityka. Tak też jest z Takimoto Kazuko, która od kilku lat czynnie wspiera politykę roz-kraju, a w tym roku startuje jako kandydatka na radną dzielnicy. Wiece, przemówienia, zebrania to jej życie. W wir polityki wciągnięta jest cała jej rodzina na tyle, an ile może: mąż chodzi za nią krok w krok i jest na każde zawołanie, a dorosły syn… nie przeszkadza i tak jest najlepiej. Jednak kiedy młody Takimoto, zwykle ograniczający się do siedzenia w swoim pokoju i graniu na konsoli jak na prawdziwego hikkimori przystało, otrzymuje Ikigami, wreszcie może na coś się przydać w kampanii wyborczej. Zgodnie z życzeniem matki pojawia się na wiecu, ale nikt nie spodziewał się do czego to doprowadzi.

Już po sprawie problematycznego Takimoto Fujimoto ma coraz większe wątpliwości, czy roz-kraj to dobry system pokazujący wartość życia, jednak kolejne dostarczenie okazuje się jeszcze trudniejsze. Ilzuki i Sakura to rodzeństwo, które wychowywało się w sierocińcu. Trudne dzieciństwo bez rodziców było jeszcze gorsze do zniesienia z powodu ciągłego dokuczania chłopcu w szkole. Wiecznie wściekły na świat Ilzuka trafia do podejrzanej grupki, która zajmuje się wyłudzeniami i szemranymi interesami. Do tego Sakura, przez wypadek, w którym stracili rodziców, jest niewidoma i niedługo osiągnie wiek, w którym opuści sierociniec. Wszystko, co robi Ilzuka, jest właśnie dla ukochanej siostry. Jednego jednak nie może jej dać: pełni zdrowia. Czy Ikigami, które dostanie, może coś zmienić? W końcu osobie, która je otrzyma, nie można niczego odmówić – takie jest prawo!

Więcej na http://www.monime.pl/ikigami-tom-3/

Pomysł ze "szczepionką", czyli główna koncepcja, na której opiera się manga, jest pozbawiona logiki, niestety.
No i ta odcinkowość. Każda kolejna część to nowa historia, w którą trzeba się wgryźć.
Plusem mangi są ekspresyjne obrazki. Wreszcie postacie mają azjatyckie rysy twarzy.

1920

Drug historia wywołała u mnie lekkie wzruszenie.

Drug historia wywołała u mnie lekkie wzruszenie.

• Manga
  • Komiksy