Buba. Sezon ogórkowy

Okładka książki Buba. Sezon ogórkowy Barbara Kosmowska
Okładka książki Buba. Sezon ogórkowy
Barbara Kosmowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Buba (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Buba (tom 2)
Wydawnictwo Literatura
2008-01-01
2008-01-01
buba

Przeczytałam z wielką chęcią. Książka i mądra, i zabawna. Wnosi wiele optymimu.

Przeczytałam z wielką chęcią. Książka i mądra, i zabawna. Wnosi wiele optymimu.

1931

Autorka chyba dobrze się bawiła, wymyślając fabułę. I ten nastrój się udziela.

Autorka chyba dobrze się bawiła, wymyślając fabułę. I ten nastrój się udziela.

Powieść to drugi tom opowiadający dalsze losy Buby – nastoletniej brydżowej mistrzyni. Niestety życie nastolatki zaczyna przypominać grę w karty – raz wygrana a raz przegrana.
Buba i Miłosz rozstali się, a miejsce dziewczyny zajęła szczupła i długonoga Rebeka. Dziadek, na którego zawsze mogła liczyć nastolatka teraz został pochłonięty przez wirtualny świat, zapomina o wnuczce, zaprzestaje gry w ogóra – przynajmniej tej w prawdziwym świecie i jako „Blondyneczka” czatuje z „Eksplozją Seksu”. U Olki – starszej siostry Agnieszki dalej nie jest kolorowo, młoda kobieta przechodzi kolejny kryzys w małżeństwie, a na dodatek jest w drugiej ciąży. Mama Buby dalej nie za bardzo interesuje się córką, jest bardzo zajęta pracą i podekscytowana możliwością zekranizowania powieści. Tata dziewczyny, którego nie satysfakcjonuje obecna praca ciągle siedzi zamknięty w swoim pokoju i wirtualnym świecie. Pojawia się także wiele nowych postaci takich jak Pan Klemens, Pan Protek, czy Sierota – kolega z klasy Buby, który tak naprawdę ma na imię Staś i wcale nie jest sierotą.
Czy Buba poradzi sobie z nowymi problemami? Czy dziewczynie uda się przywrócić dziadka ze świata wirtualnego do tego rzeczywistego? Kim okaże się tajemnicza „Eksplozja Seksu” z którą tyle pisze starszy pan? Czy Buba dalej będzie grać w karty? Czy do życia nastolatki ponownie zapuka miłość? Czy w sezonie ogórkowym naprawdę tyle może się zdarzyć?
Barbara Kosmowska w swojej powieści ukazuje świat nastolatków takim, jaki jest naprawdę – nie pozbawiony problemów, trudnych relacji rodzinnych, nowych przyjaźni i znajomości, a także pierwszych miłości. Książka opisuje dalsze losy nastolatki poznanej w pierwszej części, poznajemy także nowych znajomych dziewczyny i bliżej członków jej rodziny. Powieść wciągająca, zdecydowanie warta uwagi z wieloma zwrotami akcji, humorystycznymi wstawkami i nowymi przygodami, a także problemami młodych ludzi.

Po przeczytaniu książki "Buba" Barbary Kosmowskiej chciałam poznać dalsze losy głównej bohaterki
(mojej imienniczki, a raczej pseudowniczki / ksywkowniczki ;-)
Wypożyczyłam więc w bibliotece tom pt. "Buba. Sezon ogórkowy"
(też Barbary Kosmowskiej i Wydawnictwa Literatura),
mniemając że tytuł wziął się od znanego wyrażenia frazeologicznego, związanego ze zwolnieniem tempa
w życiu kulturalnym i politycznym.
Po biegu wydarzeń w pierwszym tomie należałoby się trochę odpoczynku i sielanki.
Ale nie, życie Buby wcale nie zwolniło, wręcz przeciwnie!

A tytuł jest związany z grą karcianą "w ogóra", w którą dziadek Buby tak chętnie ją angażował.
Teraz zaś woli grać online na komputerze...
Nie tylko on zresztą, ojciec Buby także. Może dlatego, że nie satysfakcjonuje go obecna praca?
Matka Buby nadal rzadko bywa w domu, bardziej zajęta promocją (a nawet ekranizacją) kolejnego
swojego romansidła.
Aga zniknęła z horyzontu, Miłosz i Mańczakowie też.
Bartoszowa też nie zawsze jest w domu.
Dokładka została :-)
Przyjechała też babcia Buby :-\

Na początku książki Buba snuje się smutna i zniechęcona - przeżywa rozstanie z chłopakiem.
Dialogi rodzinne trochę straciły na ostrości, chociaż atmosfera w domu wcale nie stała się milsza.

Na początku więc powoli, jak żółw ociężale, snuje się, snuje akcja ospale.
Potem pojawiają się nowe postaci, akcja przyspiesza, wątki się splatają, sprawy się komplikują.
Niektóre wydarzenia przewidujemy, inne nas zaskakują.
Aga zniknęła z horyzontu, bo miała problem z... narkotykami,
Miłosz - bo zapatrzył się w Rebekę,
Bartoszowa zajęła się doglądaniem Bubowego siostrzeńca,
a Mańczakowie obrazili się na Bubowego dziadka.

Buba za to zaprzyjaźnia się z panem z ławeczki popijającym napoje procentowe
oraz z Sierotą, który ma na imię Staś i wcale sierotą nie jest, za to okazuje się....
Oj, zagalopowałam się. Więcej nie powiem ;-p

Dopiszę tu tylko jeszcze coś à propos tytułu i sezonu ogórkowego:
Buba zagrała "w ogóra" ze Stalinem!
- Ja pannie powiem, że Stalin będzie grał jutro z Czarnym Zenkiem, ale mówiąc to, czuję do siebie
żal niewysłowiony i nie pragnąłbym widzieć panny w "Rysiu".
(...)
- Świetnie. Będę na pewno. Mam też trochę pieniędzy, żeby zainwestować. Uczciwie zarobiłam - pochwaliła się
Buba, nie wspominając jednak o swym żerowaniu na łakomstwie bliskich.
- Upierałbym się, ażeby panna Buba przemyślała sobie tę sprawę. Stalin to Stalin. Niejeden pomnik mu wystawili.
- Nawet gołębie na te pomniki się nie dały nabrać...*

W czasie lektury wiele razy wybuchałam głośnym śmiechem. Uwielbiam to! :-)

Czy Barbara Kosmowska planuje trzeci tom? Jestem pierwsza do czytania! :-)

(mojej imienniczki, a raczej pseudowniczki / ksywkowniczki ;-)
Wypożyczyłam więc w bibliotece tom pt. "Buba. Sezon ogórkowy"
(też Barbary Kosmowskiej i Wydawnictwa Literatura),
w...

Każda z książek ma w sobie coś, co sprawia, że na myśl o niej, człowiekowi robi się cieplej na sercu. Barbara Kosmowska napisała wspaniałe książki, bardzo podobne rodzinną atmosferą i optymizmem do słynnej „Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Ta dylogia spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego mola książkowego – jest humor, prawdziwymi i zabawni bohaterowie, ciekawie poprowadzona akcja i problemy, z którymi borykają się nie tylko współcześni nastolatkowie. Kosmowska porusza bowiem tematy uniwersalne, co sprawia, że jej powieści nie tracą na aktualności i są czytane z wielką przyjemnością przez wszystkich niezależnie od wieku. Polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/12/przedstawiam-bube-mistrzynie-ogora.html

2 cz przygód Buby.... Ciekawa i wciągająca polecam na odpoczynek po ciężkim dniu w szkole, lub poprawę humoru!:D

Sto razy gorsza od pierwszej części

Sto razy gorsza od pierwszej części

To już druga część perypetii tytułowej Buby. Drogi Buby i Miłosza rozeszły się- miejsce Buby zajęła szczupła Rebeka, wyjęta prosto z młodzieżowego pisma. Dziadek pochłonięty przez internet, szusujący po stronach internetowych jako ,,Blondyneczka'', czatujący z ,,Eksplozją Seksu''. Olka drugi raz w ciąży, mały kryzys w małżeństwie, za sprawą biznesmena Ksawerego, który jest chłopakiem jednej z koleżanek Buby. Pan Protek również zabłyśnie w życiu mamy Buby, podekscytowanej możliwością ekranizacji jej książki. W życiu Agi również nie zabraknie przygód. Szpital, ośrodek odwykowy- to tylko dwie rzeczy z wielu, z którymi dziewczyna będzie musiała się zmagać.
Ogółem ta część opowiada o perypetiach większego grona bohaterów, nie tylko samej Buby. Jednak ona również ostro musi grac o sprawiedliwość, rentę mamusi pana Klemensa i również garnitur tego jegomościa. Koniec końców i tak wsparcie znajduje w swoich bliskich, m. in. w nowo poznanym Sierocie.
Książka podobała mi się, mam ją na własność i chętnie do niej wracam- jak do wszystkich książek które posiadam.

2 czesc opowiadania o Bubie. Ksiązka napisana przez profesjonalistke.
Czego chcieć wiecej?
Daje dyche, bo ta książka jest stanowczo za nisko oceniona.
Ludzie, docenmy to, co dobre. Nie zawsze ciekawa historia musi być o związku, zdradzie lub morderstwie.

2 czesc opowiadania o Bubie. Ksiązka napisana przez profesjonalistke.
Czego chcieć wiecej?
Daje dyche, bo ta książka jest stanowczo za nisko oceniona.

• Z dzieciństwa

Barbara Kosmowska Buba. Sezon ogórkowy Zobacz więcej