Chińska sieć zła

Okładka książki Chińska sieć zła Benedict Rogers
Okładka książki Chińska sieć zła
Benedict Rogers Wydawnictwo: Zona Zero reportaż
reportaż
The China Nexus: Thirty Years In and Around the Chinese Communist Party’s Tyranny
Zona Zero
2023-09-23
2023-09-23
2022-10-21

Książka ciekawa, aczkolwiek momentami zbyt dygresyjna. Sprawia wrażenie, jakby autor nie był pewien czy ma pisać pamiętnik czy też skupić się na merytorycznym omówieniu działań władz chińskich. Powoduje to, że całość jest nierówna w odbiorze - są fragmenty bardzo ciekawe i dające do myślenia, jak również bardzo nudne i nic nie wnoszące.

Niezwykle ciężko się to czyta. Autor zasypuje czytelnika niezbyt pasjonującymi historiami gdzie, z kim i przy czym się spotkał, które tylko zwiększają objętość książki. Dodatkowo bierze jako pewnik przypadkowo zasłyszane gdzieś niepotwierdzone informacje, aby tylko "przywalić" władzom w Pekinie. Gdyby w jakiejś książce zamieszczano podobne opowieści na temat Wielkiej Brytanii, to z pewnością zostałaby okrzyknięta mianem dezinformującej. Ale co wolno wojewodzie....

Poza tym autor ma typową zachodnią perspektywę, czyli chciałby narzucać wszystkim liberalno-demokratyczny ustrój znany z jego ojczyzny. Zasadniczo nie interesują go kulturowo-społeczne uwarunkowania, dlatego chce przeszczepić na teren Chin, Tybetu, Mjanmy czy Hongkongu system, który niekoniecznie mógłby się tam sprawdzić.

Nie mówiąc już o tym, że cała książka jest pisana pod z góry przyjętą tezę. Jak można bowiem pisać o Ujgurach i nie wspomnieć o ich niezwykle dużej reprezentacji w Państwie Islamskim? Czy naprawdę autor patrzy na Tybet i Dalajlamę wyłącznie przez różowe okulary (pada tam nawet sformułowanie o walce dobra ze złem),nie wiedząc, że nie tylko według "chińskiej propagandy" panował tam wcześniej system niewolnictwa i feudalizmu? Czy w Wielkiej Brytanii także można bez konsekwencji przekraczać nielegalnie granicę, tak jak robił to autor w przypadku Chin i Mjanmy, dziwiąc się potem, iż jest wydalany z chińskiego terytorium?

Nie dość, że "Chińska sieć zła" ma niską wartość merytoryczną, to jeszcze jest bardzo słabo wydana. Właściwie nie ma marginesów, i akapitów, a sam druk wygląda jakby komuś właśnie kończył się tusz w drukarce... Zwyczajnie szkoda na to czasu.

• Do kupienia
  • Z polecenia G.
  • Priorytety
  • Na 2024
  • Historia/Reportaż

Dodaj cytat z książki Chińska sieć zła