Samookaleczenia nastolatków

Okładka książki Samookaleczenia nastolatków Sheri Van Dijk
Okładka książki Samookaleczenia nastolatków
Sheri Van Dijk Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The DBT Skills Workbook for Teen Self-Harm: Practical Tools to Help You Manage Emotions and Overcome Self-Harming Behaviors
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-11-22
2022-11-22
Jolanta Bartosik
psychologia psychoterapia DBT

Chciałabym nie musieć sięgać po pozycję... niestety...

Jako osoba dorosła zmagająca się z samookaleczaniem, z całego serca polecam. Mimo wieku.
Fajnie, że taka pozycja jest i że pomaga.

Przewodnik oparty na najbardziej skutecznym z perspektywy nauki nurcie terapii - odłam CBT - DBT.
Jasno opisane metody, przykłady i miejsca na ćwiczenie.

Nie mogę powiedzieć, że moje samookaleczenia zniknęły, co najwyżej lekko się ograniczyły. Myślę jednak, że książka na pewno nie zaszkodziła. Może być dodatkiem do terapii.

Jeżeli czyta to inna osoba zmagająca się z tym lub jakimkolwiek innym problemem psychicznym - zrób ten pierwszy krok. Twoje życie jest warte kontynuacji.

Chciałabym nie musieć sięgać po pozycję... niestety...

Fajnie, że taka pozycja jest i że pomaga.

Jasno opisane metody, przykłady i miejsca na ćwiczenie.

Nie mogę powiedzieć, że moje...

Skrzywdzić samego siebie.

Samookaleczenia to trudny temat i problem dotykający wielu osób nie potrafiących poradzić sobie z natłokiem przytłaczających emocji. Szczególnie trudny wymiar zjawisko to przybiera w przypadku nastolatków - młody wiek obfituje wszak w sytuacje stresujące oraz w natłok myśli i odczuć, mogących złożyć się na trudną do ogarnięcia mieszankę wybuchową. Jak opanować to destrukcyjne zachowanie i wrócić na właściwe tory, w których przestajemy samych siebie krzywdzić? Tego dowiemy się z najnowszej książki Sheri Van Dijk.

Krzywdzenie samego siebie w wymiarze fizycznym bardzo często oznacza, że dana osoba nie radzi sobie z natłokiem wewnętrznych przeżyć. Odczuwa ból, którego nie jest stanie opanować i szuka w efekcie sposobu na zamanifestowanie własnej niemocy. Często zdarza się, że owa niemoc połączona jest z negatywną samooceną, czego skutkiem jest niechęć do samego siebie i chęć ukarania się. To najprostszy schemat sytuacji, w której podejmuje się decyzję o tym, aby wyrządzić sobie fizyczną krzywdę w ramach "kary" za to, że z czymś sobie nie radzimy.

Samookaleczanie świadczy przede wszystkim o tym, że przeżywa się intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala dać tym emocjom upust. Są one o tyle destrukcyjne, że dają poczucie, iż jest się do niczego, że nie radzimy sobie z życiem lub że samego siebie nienawidzimy. Samookaleczenia mogą być spowodowane przez niszczycielską mieszankę rozpaczy, wstydu, smutku, lęku, gniewu i poczucie winy (lecz nie tylko).

Niezależnie od powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część nas rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. nie zawsze jednak ta wiedza przekłada się na realia, w których sami robimy sobie (fizyczną) krzywdę. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznamy się z nimi w tym poradniku.

Podstawową metodą pracy nad problemem samookaleczeń są w niniejszej książce elementy terapii DBT. Jest to terapia dialektyczna, która zawiera wszystkie elementy poznawczo-behawioralnej. Modyfikuje się w niej zarówno zachowanie jak i myślenie. Jak we wszystkich terapiach Trzeciej Fali fundamentem jest tutaj uważność (mindfulness),czyli oduczanie się dysfunkcyjnych nawyków myślowych poprzez koncentrowanie się na "tu i teraz".

Dzięki książce można nieco rozwinąć cztery ważne umiejętności: wspomnianą już uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania; tolerancję na stres – która pomoże zwalczyć chęć okaleczania siebie; regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia; skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.

Przedstawione na łamach książki elementy mentalnego treningu to długa droga do celu, jednak bez wątpienia warto spróbować podjąć ten wysiłek. Droga proponowana przez Sheri Van Dijk wydaje się być sensowna, choć trudna. Niemniej jednak warto (oczywiście we współpracy z odpowiednim specjalistą).

Celem tej książki jest pomoc w zrozumieniu własnych zachowań niezależnie od tego, czy okaleczamy swoje ciało, czy też robimy coś, co ma długofalowy, autodestrukcyjny charakter. Po drugie, jej celem jest wyposażenie czytelnika w narzędzia pozwalające reagować odpowiednio na te rzeczy w życiu, które sprawiają, że uciekamy się do niezdrowych sposobów radzenia sobie z bólem i z trudnościami napotykanymi na swojej drodze. W efekcie, po pewnym okresie pracy z samym sobą, można funkcjonować w zdrowszy sposób, dokonywać autonomicznych wyborów i budować takie relacje z innymi ludźmi, w których będziemy czuć się dobrze.

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#samookaleczenianastolatków #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Skrzywdzić samego siebie.

• Studia
  • Kupiona, czeka
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Psych
  • Psychologia 2024
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Samookaleczenia nastolatków