Mądrość i humor ojców pustyni. Ilustrowane maksymy i inne duchowe skarby

Okładka książki Mądrość i humor ojców pustyni. Ilustrowane maksymy i inne duchowe skarby Jean Trolley, Camille W. de Prevaux
Jean TrolleyCamille W. de Prevaux Wydawnictwo: Wydawnictwo AA religia
religia
La sagesse des pères du désert. Maximes et autres pépites spirituelles illustrées
Wydawnictwo AA
2022-10-02
2022-10-02
Joanna Kokowska

Ta książka zaskoczyła mnie... wnętrzem 😉 Jest bowiem wydana w formie komiksu. I dzięki temu można ją przeczytać w kilkanaście minut.

Warto jednak poświęcić jej nieco więcej czasu, by móc przemyśleć każdą z zawartych w niej sentencji. Bo każda kryje jakąś mądrość.

"Mądrość i humor ojców pustyni" to ilustrowane anegdoty i sentencje przypisywane mnichom i pustelnikom żyjącym w czwartym wieku. Jest więc to zabawnie przedstawiona wielowiekowa mądrość chrześcijańska.

"Ja ją przywabię, zaprowadzę na pustynię i przemówię do jej serca" - tak w Księdze Ozeasza mówił Bóg do Oblubienicy, z którą utożsamiać może się każdy z nas.

Tak też zapewne przemówił do mnichów i mniszek, którzy od IV w. żyli w odosobnieniu i ascezie na pustyniach Egiptu, Syrii czy Palestyny. Różne były historie ich życia, różne charaktery, wszyscy jednak odpowiedzieli na "wezwanie pustyni". Czego na niej szukali? Może głębokiej relacji z Bogiem w samotności i oderwaniu od świata? Może pokory, harmonii duchowej i sensu życia? Zapewne każdy znalazł na niej coś innego, bo "pustynia", pozornie pusta, ma do zaoferowania wiele.

Namiastkę tego, jak wiele, pokazuje "Mądrość i humor ojców pustyni", książka, która w niekonwencjonalnej formie komiksów przekazuje czytelnikom anegdoty i sentencje sławnych mnichów. Czyta i ogląda się ją z wielką przyjemnością również dlatego, że wielebnych ojców prezentuje w sposób pozbawiony zbędnego patosu i gloryfikacji. Owszem, byli święci i wciąż inspirują, ale byli też "ludzcy" i to pozwala skrócić dzielący nas dystans!

Bo ojcowie ci, choć żyli z daleka od pokus tego świata, musieli z nimi walczyć, stawiali więc czoła pysze, żądzy zemsty czy namiętności. Dzięki temu ich mądrość opiera się na wiarygodnym świadectwie życia, z którego każdy z nas może korzystać.

Mnie samą najbardziej poruszyła historia nawiązująca do biblijnych sióstr Marii i Marty. Abba Sylwan dał w niej nauczkę pewnemu bratu, który gardził fizyczną pracą, a pragnął się skupić tylko na modlitwie. Dlatego nie został zawołany na obiad. Kiedy miał o to pretensje, Sylwan powiedział mu: "Jesteś, bracie, istotą uduchowioną i nie potrzebujesz strawy podlegającej zepsuciu. My musimy pracować, ale ty wybrałeś najlepszą cząstkę. Czytasz przez cały dzień i możesz się obejść bez jedzenia".

Mocne, prawda?

I jeszcze to dające do myślenia dopowiedzenie: "Marta jest Marii niezbędnie potrzebna, gdyż to dzięki pracy Marty Maria mogła zasłużyć na pochwałę Chrystusa ".

Przyznaję, że przeczytałam te niepozbawione humoru komiksy za jednym posiedzeniem, ale z całą pewnością do nich wrócę, bo każdy z nich zasługuje na osobny czas i uwagę.

Szczerze polecam!

Przyznać się muszę, że od czasu do czasu słucham apoftegmatów ojców pustyni na youtube. Ucieszyłam się gdy od wydawnictwa AA dotarł do mnie przesyłka „Mądrość i humor ojców pustyni”. Myślałam, że to będą krótkie teksty, więc jakieś było moje zdziwienie, gdy otworzywszy po raz pierwszy książkę okazało się , że mam do czynienia z wersją komiksową.
Ojcowie Pustyni to pierwsi mnisi, którzy żyli na Pustyni Egipskiej między IV a VI wiekiem. Pozostała po nich olbrzymia kolekcja apoftegmatów. Prowadzili oni samotne życie, zamieszkiwali jaskinie lub starożytne grobowce. To co ich łączyło to asceza. Rezygnowano z dotychczasowego życia, majątku, małżeństwa, przyjemności życia na rzez ubóstwa i narzuconej surowej dyscypliny opartej na modlitwie, pracy, postach, praktykach pokutnych i ubóstwie.
Apoftegmat to krótka, cięta, dowcipna wypowiedź znanej postaci. Spotykany był już w okresie starożytności klasycznej. Zbudowane są według tego samego schematu: uczeń zapytał, a starzec odpowiedział. Są apoftegmaty opisujące krótkie scenki z życia. Apoftegmat monastyczny charakteryzuje się cechami: zawiera pytanie w jaki sposób mam dążyć do zbawienia; nauczyciel odpowiadający posiada jakiś charyzmat; młodszy wobec starszego musi zachować posłuszeństwo, gdy otrzymał słowo od mnicha.
Siła apoftegmatów tkwi w autentyzmie i uniwersalizmie. Uczą nas w jaki sposób podejmować decyzje mądre. Poruszają pytania trudne, niełatwe, uniwersalne, adekwatne nawet do współczesnego życia. W tej pozycji za sprawą prostych i klasycznych, komiksowych rysunków poznajemy wybranych mnichów i mniszki, ascetów, pustelników. Moim zdaniem ta książka nigdy nie może się znudzić. Polecam.

Ojcowie Pustyni to pierwsi...

Mądra i zabawna książeczka.

Mądra i zabawna książeczka.

Odświeżający, pokrzepiający humor! I trochę perełek dla ducha.
Możliwe, że jeszcze nie wszystkie odnalazłam.
Zachęta, by sięgnąć do oryginału.

Odświeżający, pokrzepiający humor! I trochę perełek dla ducha.
Możliwe, że jeszcze nie wszystkie odnalazłam.
Zachęta, by sięgnąć do oryginału.

• Religia
  • Pogodne