Blue Lock tom 1

Okładka książki Blue Lock tom 11 Muneyuki Kaneshiro, Yusuke Nomura
Blue Lock tom 11 Muneyuki Kaneshiro,...
Okładka książki Blue Lock Vol. 28 Muneyuki Kaneshiro, Yusuke Nomura
Blue Lock Vol. 28 Muneyuki Kaneshiro,...
Okładka książki Blue Lock tom 10 Muneyuki Kaneshiro, Yusuke Nomura
Blue Lock tom 10 Muneyuki Kaneshiro,...
Okładka książki Blue Lock Vol. 27 Muneyuki Kaneshiro, Yusuke Nomura
Blue Lock Vol. 27 Muneyuki Kaneshiro,...

"Blue Lock" to zaskakująca sportówka, bo nie uczy o pięknie gry zespołowej, tylko pokazuje zaciętą i niezdrową rywalizację.
Historię napisał Muneyuki Kaneshiro, który ma już na swoim koncie kilka innych tytułów.
Ilustracje do mangi stworzył Yusuke Nomura, który ma na swoim koncie jedną mangę. Swoją drogą, jego kreska jest fantastyczna.
To świetnie zapowiadający się tytuł.

To świetnie zapowiadający się tytuł.

Przyznam się, że z mangą spotkałam się po raz pierwszy dwa lata temu i pamiętam moje zdziwienie, gdy wyjęłam z paczki pierwsze książki. Ten kto kiedykolwiek miał w ręku mangę na pewno wie o co chodzi.

Kolekcja w pokoju córki się rozrasta, więc powiedziałam sobie, że sprawdzę w czym tkwi ten fenomen.

Wybrałam pierwszy tom serii sportowej "Blue Lock" i mimo tego, że nie przepadam za piłką nożną to powiem, że jest to wciągająca lektura. Aż sama się dziwię. Ale chyba ta "inność" jest dla mnie taka intrygująca.

Ale... o czym jest ta seria?
Mamy tu odosobniony obóz treningowy Blue Lock, w którym 300 młodych napastników piłkarskich konkuruje o tytuł najlepszego napastnika i miejsce w japońskiej reprezentacji narodowej. Koncept selekcji i treningu jest zaskakujący i innowacyjny, dostarczając świeżości i unikalności.

Na razie poznaję bohaterów, ale na pierwszy plan wychodzi Isagi i przypuszczam, że na nim głównie skupi się cała uwaga. Prócz niego jest tam też wielu innych chłopców, którzy rywalizują w tej grze. Ich wewnętrzne konflikty, motywacje oraz stopniowa ewolucja dodają głębi historii. Presja sukcesu, rywalizacja i dążenie do bycia najlepszym tworzą warstwę emocjonalną, a projekt Blue Lock bada, jak indywidualizm i współpraca wpływają na osiągnięcie celu.

Styl artystyczny i kreska są dopracowane i dynamiczne, szczególnie w scenach meczowych. Detale idealnie oddają ruch i tempo gry.

Manga ta jest skierowana głównie do młodych czytelników i fanów piłki nożnej, ale może również przyciągnąć zainteresowanych tematami rywalizacji, dążenia do doskonałości i ludzkimi emocjami.

To było dla mnie ciekawe doświadczenie.

Wybrałam pierwszy tom serii sportowej "Blue Lock" i mimo tego, że nie...

2029

PopKulturowy Kociołek:

Wszystko zaczęło się początkiem lat 90., kiedy to w Japonii uruchomiona została pierwsza profesjonalna liga piłkarska. Od tego momentu piłka nożna z każdym kolejnym rokiem zaczęła przyciągać coraz większą uwagę mieszkańców KKW, a ich drużyna narodowa wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na światowych turniejach. Zawodnikom z Nipponu daleko jednak jeszcze do osiągnięcia piłkarskiego raju. Nadzieja i marzenia w narodzie są jednak na tyle silne, że większość wierzy w osiągnięcie największych sukcesów. To właśnie taka tematyka jest motywem przewodnim serii Blue Lock.

Krajowy związek piłki nożnej postanawia dokonać wielkiej piłkarsko-szkoleniowej rewolucji, która przybliży go do celu wygrania Mistrzostw Świata. Z grona obiecujących młodych zawodników zostaje więc wybranych 300 piłkarzy, którzy wezmą udział w tytułowym projekcie Blue Lock. ”Specjalnym” szkoleniu, które wyłoni jednego, najlepszego napastnika w kraju, który poprowadzi reprezentację do największych zwycięstw. Jednym z kandydatów jest Yoichi Isagi, młody chłopak, który chce zostać gwiazdą. Jego konkurencja jednak nie śpi i będzie on musiał wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, aby ostatecznie pozostać na placu boju/boisku.

Powyższy opis fabuły każdemu, kto ostatnich lat nie spędził całkowicie odizolowany od dóbr popkultury, jasno będzie kojarzył się z popularnym motywem Battle Royale. Tytuł jest bowiem niczym innym jak “walką sportowców”, która wyłoni „najlepszego”. Czy historia więc jest zaskakująca i innowacyjna? Kilka lat temu prawdopodobnie taka by była. Dziś mamy jednak na rynku zatrzęsienie najróżniejszych BR. Nie należy jednak pozycji momentalnie skreślać. Na podstawie pierwszego tomu trudno bowiem wyrokować, w jaką stronę potoczy się fabuła. Część pierwsza jest bowiem dość ogólnym przedstawieniem historii i bohaterów.

Tym, co na pewno wyróżnia się w recenzowanym tomiku to ciekawe poruszenie tematu “gwiazd”. Z jednej strony widzimy, że piłka nożna jest sportem drużynowym (w którym musi ze sobą ściśle współpracować grupa zawodników). Z drugiej zaś każda drużyna (również narodowa) posiada jedną mocno wyróżniającą się “gwiazdę”, która bierze na siebie siłę gry i prowadzi klub/kraj do sukcesów. Pojawia się więc tu pytanie, czy największa gwiazda musi być „sportowym egoistą” i czy tak jest w rzeczywistości?

PopKulturowy Kociołek:

Nie przepadam za piłką nożną, jednak ogromy hype związany z wychodzącym anime "Blue Lock" sprawiło, że postanowiłam zapoznać się z tą historią. Bez większego zaangażowania zaczęłam oglądać, żeby dopiero po kilku odcinkach zacząć coraz bardziej się interesować. Bo trzeba przyznać, to jest zdecydowanie nietuzinkowa historia, o czym manga jeszcze bardziej dowodzi.

Przede wszystkim nie jest to typowa sportówka, bo "Blue Lock" nie stawia na współpracę w drużynie, tylko na czysty egoizm. Program, który ma stworzyć najlepszego napastnika i dać Japonii realną szansę na wygranie mistrzostw świata jest z całą pewnością kontrowersyjny, biorąc pod uwagę egocentryczne metody rozwoju.

Całość jest niezwykle intensywna. Osoby zaangażowane w realizację tego programu mają łączy pasja zakrawająca o szaleństwo sprawia, że mam ochotę się wycofać, bo sama czuję się atakowana ich poglądami.

Nie mamy szansy jeszcze bliżej poznać wszystkich chłopaków, jednak ci, którzy mieli więcej skupionych na nich paneli zdecydowanie są interesujący.

Może ta manga nie leży specjalnie w moim guście, ale jest w niej coś innego, intrygującego. Zdecydowanie nietypowy i bardzo ciekawy pomysł z dobrą realizacją.

Przede...

Piłka nożna nie interesuje mnie tak bardzo, że gdybym miał wybrać: oglądanie meczyku czy oglądanie schnącej farby na ścianie siedziby klubu dyskusyjnego o zeszłorocznym śniegu, najpewniej wybrałbym to drugie. ALE pierwszy tom "Blue Lock" zapowiada naprawdę niezły shonen, bardzo odmienny od tego, co widziałem na kartach "Kuroko" czy "Haikyuu". Twórcy mistrzowsko budują napięcie - w sposób, który bardziej niż ze sportówkami kojarzy mi się raczej z... rasowymi thrillerami! Jestem bardzo zaintrygowany i chętnie wrócę po więcej.

W Polsce od wielu lat zastanawiamy się co zrobić by kadra narodowa godnie reprezentowała nas na Mundialu i Mistrzostwach Europy. Przenieśmy się do Japonii. Żaden kibic piłki nożnej nie powie, że poziom tamtejszego futbolu jest wysoki, a jednak Japończycy regularnie od 1998 r. meldują się na Mistrzostwach Świata i są wielokrotnym mistrzem Azji. Zdają sobie sprawę z tego, że istnieje dla nich szklany sufit, którego nie są w stanie przeskoczyć. Znalazł się jednak ktoś, kto uważa inaczej, proponując specjalny program, który ma wyłonić najlepszego napastnika w kraju. Tak zaczyna się niezwykła manga zatytułowana Blue Lock.

Blue Lock – manga, która wyrywa się ze schematu
Nie znajdziecie tu żadnej schematycznej historii rodem z wielu sportowych mang. Nie przeczytacie tu o szkolnej drużynie, która marzy o wygraniu krajowego mistrzostwa jak to ma miejsce w wielu tytułach. Muneyuki Kaneshiro oraz Yusuke Nomura zapraszają was do poznania bardzo oryginalnej fabuły, w której liczy się nie drużyna, a indywidualność.

Jako wielki miłośnik piłki nożnej musiałem sięgnąć po Blue Lock. Już pierwsze strony mangi przekonały mnie do dalszego czytania. Zauważyłem tam bowiem pewne podobieństwo do stanu polskiej piłki. Mamy spotkanie najważniejszych figur w japońskim futbolu i okazuje się, że co się dla nich liczy? Oczywiście, kasa! Nie interesują ich sukcesy rodzimych klubów, ani jak najlepsze wyniki reprezentacji. Znajomy obrazek, prawda?

Na szczęście tutaj odnajduje się osoba pełna pasji, która jest w stanie zmienić zdanie tych „leśnych dziadków”. Jest nią Anri Teieri, nowa pracownica Japońskiej Unii Futbolu. Nie jest w stanie znieść żartowania sobie panów z trenerów i zawodników. W końcu coś w niej pęka i w przypływie złości przedstawia im plan, który doprowadzi kadrę do zdobycia Mistrzostwa Świata!

Blue Lock - przykładowa strona
Ciekawi bohaterowie i pełne (nie)zdrowych emocji współzawodnictwo
Na pierwszy tom Blue Lock składają się raptem cztery rozdziały. Poznajemy pierwszych graczy, którzy biorą udział w programie, a także nadzorującego go trenera. Jako, że wybór najlepszego napastnika ma nastąpić drogą eliminacji, autorzy przedstawiają nam pierwsze zadania skierowane do uczestników, obrazując nam z jaką presją będą musieli się zmierzyć. Wbrew pozorom, dla wielu z nich jest to wręcz walka o śmierć i życie, a na szali leży ich piłkarska kariera.

Głównym bohaterem mangi wydawnictwa Waneko jest Yoichi Isagi. Podejrzewam jednak, że wraz z kolejnymi rozdziałami i pojawieniem się nowych postaci czytelnicy mogą znaleźć własnych faworytów. Twórcy Blue Lock już na pierwszy rzut oka przedstawiają bowiem interesujących, bardzo różniących się od siebie graczy. Jedni są świetnie zbudowani, wysocy i muskularni, drudzy doskonale wyszkoleni technicznie, a jeszcze inni to chociażby ten typ osoby, który opisałbym określeniem „cicha woda brzegi rwie”. Ciekawie prezentuje się również pan trener Jinpachi Ego, który zdaje się emanować negatywną aurą.

Oryginalna historia, wysokie stawki oraz szerokie spojrzenie na rolę i zadania napastników przekonały mnie do tego tytułu. Jeśli chodzi o warstwę wizualną, według mnie Blue Lock póki co niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jest naprawdę przyzwoicie, a najlepiej wyglądają te fragmenty mangi, w których odpowiadający za rysunki Yusuke Nomura skupia się na emocjach bohaterów w trakcie stresujących wyzwań. Z poszczególnych okienek wylewają się wtedy pokłady złości, czy strachu, ale także arogancji lub zażenowania.

Blue Lock - przykładowa strona
Podsumowanie
Pierwszy tom Blue Lock to świetnie napisany początek oryginalnej, futbolowej historii. Fabuła zarysowuje się nieszablonowo, rysunki są żywe i dynamiczne, a czytelnik szybko daje się wciągnąć ciekawy kto odpadnie z rywalizacji, a kto przejdzie do kolejnego etapu. Rozpoczyna się gra, od której prędko nie oderwę wzroku i podejrzewam, że z wami będzie podobnie.

Blue Lock opowiada o losach grupy młodych piłkarzy wyselekcjonowanych do specjalnego programu. Japońskie stowarzyszenie piłki nożnej chce w końcu odnieść sukcesy na mistrzostwach świata. W kraju brakuje jednak naprawdę wybitnego i skutecznego napastnika. Dlatego też planem jest trening 300 utalentowanych młodzieńców, tak by na koniec szkolenia jeden z nich został idealnym piłkarzem.

Mamy więc oryginalną mangę sportową, gdzie “uwięzieni” bohaterowie mierzą się z serią wyzwań, podczas których walczą o swoją przyszłość i byt w piłkarskim świecie. Z tej perspektywy Blue Lock jest niczym wiele tytułów o grupce osób uwięzionych w grze jakiegoś szaleńca. Komiks przypomina trochę poprzedni tytuł Muneyuki Kaneshiro: As the Gods Will. Z tym, że krew i flaki zostały zamienione w pogadanki o kopaniu piłki, nie ma trupów i wszystkie wyzwania to trening futbolowy. Daje to jednak interesujący efekt i Blue Lock bliżej do thrillera niż pogodnej historii o sporcie.

Blue Lock to niespodziewana premiera od wydawnictwa Waneko. Nikt się nie spodziewał kolejnej sportówki na polskim rynku po Kapitan Tsubasa oraz Haikyu!! a jednak Waneko zaskoczyło. Jest to manga sportowa która kręci się wokół tematyki piłki nożnej. Historia opowiada o Yoichim Isagim gdzie jego szkolna drużyna przegrywa ważny mecz Narodowych Mistrzostw Szkół Średnich. Po porażce dostaje on tajemniczy list z którego dowiaduje się że został zakwalifikowany do programu Blue Lock. 300 napastników ma przejść Blue Lock by jeden z nich został najlepszym napastnikiem w Japonii i by zwycięzca poprowadził kraj na szczyt mistrzostwa.
Osobiście lubię grać w piłkę nożną jednak nie jest to mój ulubiony sport i nie jestem w nim aż tak dobra. Mimo wszystko Blue Lock okazało się interesujące bardziej niż się spodziewałam. Pierwszy tomik jest szczególnie emocjonujący, szczególnie jedna scena wywarła na mnie wrażenie i czytało się to naprawdę świetnie. Kreska jest dynamiczna, ładna i doskonale oddaje emocje bohaterów jak i samą dynamikę tego sportu. Mogłoby być trochę więcej wyjaśnień odnośnie tego sportu jednak liczę że w następnych tomikach będzie tego więcej. Jeśli ktoś lubi piłkę nożną i mangi to myślę że powinien zainteresować się Blue Lock, mi się podobało i oby dalsze tomy były na tym samym poziomie.

GRACZE-EGOIŚCI

Kyouretsu! Mouretsu! Dynamic!
Let's go! Go! Dai Panic!
Makeru to tsuyoku naru
Minohodo shirazu ni wa koukai toka genkai toka nai mon
Souzetsu! Chouzetsu! Dynamic! Let's go!
Yes! Renda Kick!
Abisete mushaburui sugee koto ga matterunda ze!
- Kazuya Yoshii

Wydawało się, że czasy dla mang o piłce nożne, przynajmniej w naszym kraju, minęły lata temu, wraz z końcem emisji nad Wisłą anime „Kapitan Tsubasa”, jednej z pierwszych japońskich produkcji puszczanych w Polsce. Bo ani nie znalazł się już inny podobny hit, ani próby reaktywacji serialu też się u nas nie przyjęły jakoś za bardzo. A tu proszę, nie dość, że ostatnio „Tsubasa” pojawił się na rynku w formie mangi, to jeszcze jednocześnie dostajemy „Blue Lock”, nowy mangowy hit o kopaniu piłki, który fanom tematu i shounenów przypadnie do gustu.

Rok 2018. Japonia przegrywa w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, odpadając w 1/8 finału. Koniec? Dopiero początek. Japońska Unia Futbolu nie chce się tak łatwo poddać, tworzy więc specjalny program treningowy, a do niego wyznacza 300 napastników wciąż chodzących do liceum. Najlepszych, z najlepszych, ale i egoistycznych. Bo egoizm, jak twierdzi trener Ego, jest kluczowy. Tak zaczyna się ciężka harówka by stać się… Właśnie, graczem czy egoistą?

GRACZE-EGOIŚCI

Kyouretsu! Mouretsu! Dynamic!
Let's go! Go! Dai Panic!
Makeru to tsuyoku naru
Minohodo shirazu ni wa koukai toka genkai toka nai mon
Souzetsu! Chouzetsu! Dynamic! Let's go!
Yes! Renda Kick!
Abisete mushaburui sugee koto ga matterunda ze!
- Kazuya Yoshii

• Manga