Ich Troje. Biografia

Okładka książki Ich Troje. Biografia Jacek Łągwa, Anna Świątczak, Michał Wiśniewski
Okładka książki Ich Troje. Biografia
Jacek ŁągwaAnna Świątczak Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2022-07-26
2022-07-26
9788382026399

W moje ręce trafiła książka opowiadająca historię zespołu, który na naszym rynku działa już 27 lat. Kto nie zna Ich Troje ? W latach największej świetności grupa ta,” na ogromną i niespotykaną po dziś skalę, zawładnęła masowa wyobraźnia Polaków” Czerwonowłosemu wokaliście trzeba przyznać rację, że jego zespół ma na swoim koncie „niebotycznie przekraczające najśmielsze marzenia współczesnych muzyków liczby sprzedanych płyt” . Zastanawiam się dlaczego biografia? Autorami są Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa i Ania Świątczak – czy nie powinna to być autobiografia?
Książka jest dojść spora (486stron) z dużą ilością czarno-białych zdjęć. Jak się powiedziałam pod jej koniec powstała jako podsumowanie 25 lat istnienia zespołu. Plany były inne: mieli hucznie świętować na trasie koncertowej po całej Polsce, niestety pandemia na to nie pozwoliła. Wykorzystali więc te dwa lata „uziemienia” na spisanie swojej historii.
Jest to głównie historia zespołu, choć nie obyło się bez prywatnych wątków, ale bardzo skąpych. Burzliwe życie artystów przedstawione jest jednak bardzo łagodnie. Przyznają się do niektórych ekscesów i nadużywania alkoholu itp. Najwięcej miejsca jest poświęcone nieprzychylności dziennikarzy i innych osób z branży. Pada dużo nazwisk.
Michał Wiśniewski ma to COŚ. Potrafił porywać tłumy i swoim głosem oczarowywać. Starał się być miłym i ufał ludziom co nie wyszło mu chyba na dobre. Dużo się o nim dowiedziałam z tej książki. O jego muzycznej działalności nie tylko w Ich Troje, o grze w filmie i teatrze, udziału w programach telewizyjnych, biznesach i pasjach.
„Ta książka to zapis naszej muzycznej przygody. Z wielu powodów nie może ona, a nawet nie powinna zawierać niektórych faktów, ze względu na dobro naszych rodzin, dzieci… Michał Wiśniewski pozostawia sobie na przyszłość własna opowieść, kiedy już nastąpi spokój za oknem, a emocjonalne wichry przestaną wiać. Wierzy, że poprzez własną opowieść uleczy siebie, może trochę innych, zrozumie więcej, a przede wszystkim przegoni demony przeszłości, które prześladowały go od dziecka…”
Dla fanów Ich Troje ta biografia będzie z pewnością nie lada gratką. Zespół ma swój fan club, z którym stara się regularnie spotykać a najbardziej zagorzali fani na końcu książki opowiedzieli swoje historie.
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Klub Twórczych Mam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2022/09/mama-czyta-ich-troje-biografia.html

Nie mogę powiedzieć o sobie, że byłam, jestem bądź będę fanką zespołu Ich troje. Zdecydowanie jednak mogę przyznać, że nigdy ten zespół nie był mi obojętny.
Gdybym urodziła się trochę wcześniej być może Ich troje byłoby grupą, w której piosenkach byłabym zakochana po dziś dzień. Jako rocznik '92 wychowałam się na muzyce disco polo, słysząc o Ich troje, nie przywiązując się do tej nazwy jakoś szczególnie. Świadomie zaczęłam ich słuchać kiedy wokalistą była już Ania Świątczak i pewnie też dlatego jest ona moją ulubioną artystką ze wszystkich, które śpiewały w zespole.
Miałam możliwość uczestniczenia w Opolu na 30 leciu zespołu. Był ogień, była moc i dużo pozytywnej energii. Mimo tylu lat bycia na scenie jeszcze wciąż czuć, że zespół chce działać, iść do przodu chociażby ze względu na swoich oddanych fanów, których mam wrażenie stale przybywa.
Podoba mi się okładka książki, dobór zdjęć i chronologia wydarzeń. Ode mnie 8/10.
PS. Ocena biografii nigdy nie dotyczy oceny czyjegoś życiorysu, lecz sposobu wydania.

Zespół Ich Troje zna każdy. Chociaż słowo "zna" powinno być w cudzysłowie... bo większość osób, w tym też ja, zna Ich Troje głównie z telewizji, gazet i internetu. A dzięki tej książce można poznać szczegółową historię nie tylko samego zespołu, ale też poszczególnych członków. Poszczególnych, bo są tutaj wymienieni wszyscy: i obecni i poprzedni członkowie. Są tutaj przytoczone też prywatne opowieści członków zespołu. Niektóre wydarzenia pamiętam właśnie z gazet, ale o niektórych dowiedziałam się dopiero właśnie z tej książki. Ja postanowiłam kupić i przeczytać tę książkę, bo należałam do fanów Ich Troje, ale myślę, że nawet najwięksi przeciwnicy zespołu skusiliby się ją przeczytać ;) Według mnie ta książka jest dla każdego, bez brania pod uwagę odczuć co do zespołu Ich Troje ;)

Dość ciekawa książka, opisująca dzieje grupy Ich Troje. Czytało mi się bardzo dobrze, nie wnikała bardzo w prywatność. Jedynie miałam wrażenie, że jest chwilami zbytnio ugładzona.

Czy ktoś z was nie zna zespołu "Ich Troje"? Chyba nie ma w Polsce takiej osoby. Jako fanka tego zespołu postanowiłam przeczytać książkę "Ich Troje. Autobiografia". Nie zawiodłam się, a wręcz miło zaskoczyłam. W tej książce znalazłam mnóstwo zdjęć. To mi się bardzo podoba w biografiach i autobiografiach.
Z książki tej dowiedziałam się prawdy o całym zespole Ich Troje. Michał, Jacek i Ania opowiadają w niej o swoich wzlotach i upadkach. Dowiedziałam się, kto na nich żerował, kto im podstawiał nogi i jak na nich reagowali zwykli ludzie. Pamiętam, jak to kiedyś było. Ten, kto się przyznawał do słuchania tego zespołu, był ble, niedobry itd. Słuchałam i słucham tego zespołu. Podoba mi się charyzmatyczny lider. Nie obchodzi mnie jego życie prywatne, ponieważ to jego, a nie moje życie. Ma prawo robić, co chce. Interesuje mnie jedynie muzyka.
Wiadomo nie od dziś, że z zespołu co jakiś czas odchodziły wokalistki. Widocznie tak musiało być. A dlaczego tak było, dowiecie się z książki "Ich Troje. Autobiografia".
Byłam 2x na ich koncercie w Bydgoszczy. Mam autograf Justyny, która była bardzo miła. Michał Wiśniewski niestety po koncercie szybko odjechał. Szkoda.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie były początki zespołu Ich Troje, odsyłam do tej książki.
Z książki dowiecie się również, jak wyglądało powstawanie kolejnych płyt. Poznacie mnóstwo ciekawostek dotyczących tego zespołu.
Idealna książka dla wszystkich fanów Ich Troje.
Czy jesteście lub byliście fanami tego zespołu? Czy raczej staliście i stoicie po przeciwnej stronie?

Z książki tej dowiedziałam się prawdy o całym zespole Ich Troje....

"Historia tego zespołu jest jak opowieść o statku, który pływał od portu do portu, walczył ze sztormem, uderzał o góry lodowe, zmieniał pasażerów i miał jednego kapitana, który nawigował raz lepiej, raz gorzej, ale zawsze na tyle wyraziście, że nie można było pozostać obojętnym na kurs, który obierał"

Muzykę "Ich Troje" kojarzą chyba wszyscy. Przed jednych uwielbiana, przez drugich traktowana, jako ta gorszej kategorii, już od 27 lat rozbrzmiewa w polskich domach, rozgłośniach radiowych, na koncertach. Biografia zespołu, którą miałam okazję przeczytać to niewątpliwy ukłon w stronę zespołu, jej twórców, wokalistek, które przez lata się w nim zmieniały, lecz przede wszystkim, w mojej ocenie, to hołd dla wytrwałości, pracowitości i determinacji Michała Wiśniewskiego, Jacka Łągwy, Anny Świątczak i poprzedzających ją wokalistek zespołu. Książka nie należy do najcieńszych, liczy blisko 500 stron, lecz czyta sie ją naprawdę bardzo, bardzo szybko. Treść wypełniona jest licznymi wypowiedziami członków zespołu, ich wspomnieniami i odniesieniami do ówczesnej sytuacji Polski, Polaków, ich bieżących problemów, od których "Ich Troje" odciągało swoją muzyką. Całość przeplata też mnoga ilość fotografii, które pozwalają powrócić do lat 90', wczesnych 2000', czy też tych bliżej współczesności, już po roku 2010. To naprawdę solidna dawka historii, szczerych opowieści o sukcesach, porażkach, błędnych decyzjach, które na naszych oczach wpływały na muzyczną scenę Polski. Na pewno wyróżnić muszę w niej dużą dbałość o szczegóły, odniesienia do poszczególnych piosenek, których genezy poznawałam z ogromnym zainteresowaniem, czy wstawki dotyczące prywatnych sytuacji z życia członków zespołu, które niejednokrotnie weryfikowały jego funkcjonowanie. Wspomnieć muszę również o naprawdę pięknym, starannym wydaniu, które dodatkowo uprzyjemniło mi czytanie tej książki. Nie wiem, czy kojarzycie, że w sierpniu, w telewizji można było obejrzeć piękny jubileusz grupy, który z powodu pandemii odsunął się trochę w czasie i zamiast być świętem 25-lecia, pojawił się po latach 27, który jednak naprawdę pokazywał radość wszystkich członków zespołu, ich pasję i miłość do siebie, swoich fanów, swojej muzyki. Jeśli nie mieliście okazji go obejrzeć, szczerze Wam go polecam! Zachęcam również do przedstawionej biografii zespołu, która ucieszy niejednego fana "Ich Troje"

Muzykę "Ich Troje" kojarzą chyba wszyscy. Przed jednych uwielbiana,...

Właśnie skończyłem czytać i jestem pod wrażeniem. Książka wciągająca, czyta się z zapartym tchem. Może dlatego że sam chciałem poznać niektóre fakty z życia zespołu, którego słucham od samego powstania i pierwszej płyty. Podoba mi się ta szczerość i prawdziwość i żadne kolorowanie.

Książka dobrze napisana. Wyczerpuje temat grupy. Ale przyznam, ze dalej nie rozumiem fenomenu tego zespołu, osoba Wisniewskiego tez nie mój typ. Dam 8 gwiazdek ale dla piosenek 0.

Co mi się w tej książce podobało? Szczerość i prostolinijność. Owszem, można by się przyczepić,że autorzy w negatywnym świetle przedstawiają pewne osoby czy zdarzenia. Ale czy w innych książkach tego typu nie znajdujemy podobnych działań? Pewne wątki można byłoby bardziej rozwinąć, np. kwestie Magdy F. Ogólnie dzięki tej lekturze można odbyć pewną podróż sentymentalna na przestrzeni tych wszystkich lat. Ciekawy obraz zmieniającego się show biznesu. Zdecydowanie polecam

Czy ich lubicie czy nie, Ich Troje jako grupa muzyczna odcisnęła swoje piętno na polskiej scenie i popkulturze. Czy warto jednak poznać ich biografię? I tak i nie.

Nie mam pojęcia, kto napisał tą książkę. Nie ma wymienionego autora, a forma wskazuje, że całość nie została napisana przez członków zespołu, chociaż treść trochę już tak. To pierwszy minus - nie oczekujcie obiektywnego reportażu, raczej dość luźnych wspominek z dość arbitralnymi decyzjami dotyczącymi tego o czym warto wspomnieć, a o czym nie. I to ważne, żeby o tym pamiętać, bo całość jest zwyczajnie laurką, pisaną pod tezę, że Ich Troje to fenomenalny zespół, który był niezasłużenie krytykowany - nie ma znaczenia, czy się z tym zgadzacie czy nie, to po prostu sposób w jaki książka została napisana.

Całość nie czyta się źle, chociaż momentami skróty myślowe, omijanie trudniejszych tematów i peany na cześć Wiśniewskiego czy zespołu potrafią zmęczyć. Fani na pewno będą zadowoleni, a Ci, którzy tak jak ja liczyli na coś bardziej zbliżonego do reportażu raczej się rozczarują. Dużą zaletą biografii jest ilość zdjęć wszelakiego typu zamieszczonych w książce, ale… Czemu tam nie ma podpisów? Czasem da się wyrozumieć z kontekstu, co widać na zdjęciu, ale w wielu przypadkach będziecie musieli zgadywać na co patrzycie i jest to trochę absurdalne.

Najbardziej rozbudowaną i najciekawszą częścią jest ta o wczesnych etapach rozwoju grupy i ona też zajmuje większą część książki - ostatnia dekada dla Ich Troje najwyraźniej wyglądała właściwie tak samo we względnie równych interwałach. Wokalistka odchodzi, szukają nowej, wokalistka przychodzi, mała trasa, problemy finansowe, ale fani utrzymują zespół na powierzchni. Kółko się kręci.

Patrząc na "Ich Troje. Biografia" z punktu widzenia literatury… to nie jest dobra pozycja. Nie oferuje ani za wiele faktycznej treści, ani rzetelnej analizy i nie czaruje formą. Niemniej jednak dla fanów zespołu może być ciekawą opcją poznania historii grupy od strony, którą grupa chce pokazać. Co kto lubi, ja się osobiście rozczarowałem.

• Biografie
  • Przeczytane 2022