Laurowy pean

Julia Gambrot Wydawnictwo: Lira literatura piękna
Lira
2022-06-03
2022-06-03

Historia ogólnie bardzo ciekawa, tajemnicza posiadłość, tajemniczy spadek i bohaterka, Laura, która jeszcze nie wie co ją czeka. Książka trochę dawała klimat Rebeki i Frankensteina i naprawdę przez cały czas czytania byłam mocno zaangażowana. Też Laura jest ginekolożką, więc dużo było opisób chorób, leczenia i ciekawostek jak kiedyś wyglądało leczenie w zakresie ginekologi, ale w po drodze było też całkiem sporo ciekawostek medycznych, jak wynaleziono jakiś średek leczniczy na choroby, jak wyglądała antykoncepcja już w starożytnym Egipcie, wiele bardzo interesujących medycznych informacji. Jedyne co mnie rozczarowało to zakończenie, okazało się że Laura miała wszystkie informacje pod nosem, ale niebumiała ich połączyć w całość, nie była dociekliwa. Też miałam wrażenie, że końcówka była trochę pośpieszona, byle już zamknąć wszystkie wątki trylogii. Ten tom nadal jednak trzymał poziom i dobrze się go czytało 👍🏻

Ciekawa książka, dużo historii z życia ginekologa z dawnych czasów, ciekawy wątek kryminalny.

Najlepsza z wszystkich części! Książka zawiera w sobie elementy powieści przygodowej, thrillera i kryminału. Nie zabrakło oczywiście historii medycyny. Główną bohaterką jest ginekologiem. Można dowiedzieć się jak wyglądało położnictwo prawie sto lat temu. Zakończenie pozostawia niedosyt i chęć kolejnych przeczytania kolejnych części!

Niestety, dawno już książka nie dłużyła mi się tak jak "Laurowy pean". W mojej ocenie to najsłabsza książka serii. Jest przekombinowana, nieco chaotyczna. Wstawki z historii medycyny - za dużo ich i nie wnoszą niczego do życia bohaterów. Łacińskie nazwy chorób, ich opisy podobnie. Sama historia Laury, jej rodziny i znajomych gubi się niestety w gąszczu niepotrzebnych wstawek :(

Spadek, który otrzymała Laura, był taką tajemniczą zagadką, że ja nawet pod koniec książki nie mogłam połapać się, o co chodzi :P Ale sama historia bardzo mnie wciągnęła, jest dobrze poprzeplatana pracą Laury, chociaż w jej pracy nie brakowało smutnych wydarzeń.

Historia przejmująca,nastrojowa i wspaniała.
Pełna tajemniczości,mroczna,powieść historyczna w medycyną w tle.
Dobra książka.

Historia przejmująca,nastrojowa i wspaniała.
Pełna tajemniczości,mroczna,powieść historyczna w medycyną w tle.
Dobra książka.

Podobnie jak w poprzednich tomach mamy morderstwa, mamy grozę, nie do końca zdefiniowane uczucia głównej bohaterki i ciężką pracę w szpitalu.
Morderca, przeklęty dom, tajemnicza kobieta i nie do końca zdefiniowane własne uczucia oto z czym musi zmierzyć się Laura Kader, która sama nie wie czy czasem nie popada w szaleństwo.
Podoba mi się klimat i historie opisane przez autorkę. Postaci wydają mi się jak by nie zawsze do końca były prowadzone konsekwentnie ale któż z nas nie ulega nieprzewidywalnym emocjom.
Książki przypadły mi do gustu, wciągnęły intrygami i po cichu zastanawiam się czy będzie czwarty tom, no bo przecież jest jeszcze jedna przyjaciółka, Iris.

Podoba mi się klimat i historie opisane przez...

Bohaterką trzeciego tomu serii o lekarkach z początku XX wieku jest już nie studentka ani młoda pani doktor, a dojrzała kobieta - matka, żona i... kochanka. Nie zmienia się natomiast to, że na kartach powieści możemy przeczytać o wielu medycznych przypadkach, historii chorób i sposobach leczenia, a także o zwyczajach i życiu w latach 20. XX wieku w Niemczech (chociaż na jakiś czas wracamy także do Breslau, wtedy jeszcze nie polskiego). Poza tym mamy do rozwiązania razem z Laurą i pozostałymi bohaterami kilka zagadek. W tym tomie wątek kryminalny jest chyba lepiej przemyślany, skonstruowany i zajmuje więcej miejsca niż w poprzednich częściach. Przede wszystkim wyjaśnienie jest wyjątkowo zaskakujące i niecodzienne. Oprócz głównej zagadki jest też parę pobocznych tajemnic, a sensu niektórych z nich dowiadujemy się dopiero na samym końcu książki. Muszę przyznać, że autorka umiejętnie wplotła pewne elementy tej układanki już w poprzednie powieści, a teraz wszystkie wskoczyły na swoje miejsce. Oprócz tego nie mogło zabraknąć aury tajemniczości i początkowo niewytłumaczalnych zdarzeń oraz wątku miłosnego. Spotykamy się także chociaż na moment z postaciami z wcześniejszych tomów. Był to bardzo miły powrót do tej serii. Nie jest to może literatura wysokich lotów, ale czyta się przyjemnie.

Czytałam dwie poprzednie powieści Autorki. Ta jest zdecydowanie najsłabsza. Powiedziałabym, że mamy tu 20% dobrej powieści, 20% interesujących wiadomości z historii medycyny a resztę obciąć, skrócić i wyrzucić.
I nawet te informacje z historii medycyny - same w sobie bardzo ciekawe, ale w tej powieści są jak kwiatek do kożucha. Gdyby wypływały w np, rozmowach Laury z pacjentkami lub córkami, może nie wyglądałyby jak fragmenty przepisane skądinąd.

Tematyka ciekawa szczególnie dla zainteresowanych historią medycyny. Fragmenty dotyczące opisów operacji i zabiegów nadają książce styl popularnonaukowy(ich język nie współgra z treścią fabularną).

• Audiobooki
  • Egzemplarz recenzencki