Bestia z pałacu Buckingham

2022-04-07
2019-01-01
Karolina Zaremba

Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki 143-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
143-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Kto nie zna książek autora Williams David ten niech żałuje, bo tyle radości w czytaniu ich to tylko w Wydawnictwie Mała Kurka. Nie wiem, jak to autor robi, że z każdą książką, jaką mamy z Helenką (moją córką) przyjemność czytać mamy tyle zabawy i radości, że głowa mała. Tym razem chciałybyśmy pochwalić się takim tytułem jak „Bestia z pałacu Buckingham”, ale zanim o książce zapraszam na podróż w czasie ku przyszłości, a dokładnie do roku 2120 r. Nie ma chyba dziecka, które nie zna jednego z najsłynniejszych Pałaców na Świecie, a jest nim Pałac Buckingham, w którym odgrywa się akcja. Zanim przejdę dalej to musicie wiedzieć, że Londyn nie jest tym miastem, które możecie podziwiać na wycieczce szkolnej lub podczas odwiedzania rodziny.
Miasto zaczyna popadać w ruinę. Jeszcze chwila, a nie zostanie nic, czym można by było dysponować./zarządzać. Opisów książki jest pełno w internecie, więc zapraszam, żeby zapoznać się z opisem, a tym bardziej zapraszam na stronę wydawnictwa, gdzie można zapoznać się nie tylko z tym tytułem, ale każdym tego autora. Kolejnym mega plusem dla książek z tego wydawnictwa to czcionka, jaka jest w każdej książce. Jeżeli twoje dziecko uczy się dopiero poznawać literki, to tutaj poradzi sobie z samodzielnym czytaniem. Kolejny raz przed wami mnóstwo obrazków i zwrotów, dzięki którym mały czytelnik, ale i ten większy będzie miał radość z odzwierciedlenia różnych westchnięć, ochów, achów, mlaskań itp.
Wracając do treści to muszę zadać niektórym pytanie! Kto powiedział, że dzieci nie potrafią uratować kraj? Pałac, rodziców? Mowa o Księciu Alfredzie, który jest molem książkowym, który nie opuszcza swojego pokoju, a może raczej fortecy, w jaką zmienił się jego dom, czyli Pałac Buckingham. Dlaczego tak się stało? Gdzie podziewają się rodzice Alfreda? Czy mały chłopiec jest w stanie uratować swoje królestwo? Nie możemy z Helenką zdradzić, ale możemy uprzedzić, że będzie bardzo wesoło, ale i bardzo smutno, będzie chwilami sytuacja, która przyprawia o ciarki na plecach, ale też takie, które wymagają mega odwagi od nas. Nie ufajcie nikomu, nie dajcie się wciągnąć w czyjś zły plan, który ma na celu zniszczyć wszystko, co królewskie.
Ile to w swoim życiu słyszałeś, czytałeś o potworach, stworach tych dobrych, jak i tych złych? Tutaj spotkasz takiego, który będzie odgrywał olbrzymią rolę, ale nie powiemy czy dobrą, czy złą. Będzie magia i będzie podróż w czasie, a to wszystko, by ratować rodziców. Tatę, który jest pod złym urokiem oraz mamę która została wydalona z Pałacu. Chciałybyśmy opowiedzieć więcej co się dzieje, ale pozbawiłybyśmy was zabawy oraz przygody może najważniejszą w waszym życiu. Z Helenką czekamy na wasze relacje. Jesteśmy pewne, że historia Alfreda przypadnie wam do gustu.

Zapraszam w małą podróż w czasie - lądujemy w Londynie w roku 2120. Pałac Buckingham nadal stoi, jest jednak w opłakanym stanie, a miasto to jedna wielka ruina. Ludzie walczą o przetrwanie i z każdym dniem wzrasta ich oburzenie wobec władzy.

Król, który bezpiecznie przebywa w pałacu i wiedzie w miarę spokojne życie, nie przejmuje się poddanymi. Jego syna - księcia Alfreda dziwi postawa ojca. Ale gdy zsyła on Królową do więzienia w Tower, to chorowite dziecko otoczone stoami książek próbuje odnaleźć w sobie odwagę by uratować ukochaną mamę.

Z każdą stroną okazuje się, że dwunastoletni następca tronu ma o wiele więcej do zrobienia.

Pierwsze co rzuca się w oczy to okładka - z chłopcem i wielką bestią - gryfem. Jest ona utrzymana w tym samym stylu graficznym, co poprzednie publikacje tego autora. A w środku - cudowna wyklejka; jej tajemnicę odkryjemy podczas czytania opowieści. Podobnie jak w innych książkach David'a Walliams'a opublikowanych przez Wydawnictwo Mała Kurka, pojawia się krótka notka o bohaterach wraz ze szkicami ich postaci. A sama czcionka? Majstersztyk - zawsze mnie to bawi, cieszy i zachwyca w książkach skierowanych do dzieci i młodzieży - typografia. Tekst w książce jest tak zaprojektowany by cieszyć oko, ale i podkreślić emocje oraz sytuację w jakiej znajduje się bohater. Okazuje się, że wybór czcionki, frontów i krojów pisma wzbogaca książkę, dając jej całkiem inny wymiar.

A treść? Przenosimy się do przyszłości, która niestety nie rysuje się w różowych barwach. Świat chyli się ku upadkowi, ludzie głodują, a mimo to niektórzy i tak chcą przejąć władzę nad światem. Potrafią ranić, niszczyć i psuć wszystko wokoło by tylko uzyskać wpływy. Stać się kimś. Dobrze zgadliście - mowa o bestii.

Przygotujcie się na masę emocji - rodzicielską miłość oraz chłód wobec dziecka, przyjaźń z nianią, zabawne komiczne sytuacje przeplatane grozą oraz strachem o rodzinę, przed potworem ale także przed nieznanym, które można spotkać na każdym kroku. Ale także poznanie czym jest wieź, ludzka godność oraz walka o lepsze jutro dla siebie i innych ludzi.

Książka wciąga i bawi. Ale ta publikacja także straszy!

Uwaga! W książce pojawia się też mój ukochany Raj ze swoim biznesem słodyczowym :)

Recenzja ukazała się na blogu - https://pani-z-biblio.blogspot.com/

• Samodzielne
  • Po angielsku