Okładka książki Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Tom 1. Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola Wojciech Roszkowski
Wojciech Roszkowski Wydawnictwo: Biały Kruk historia
historia
Biały Kruk
2021-04-07
2021-04-07
religia duchowość historia Jezus Bóg chrześcijaństwo święci męczennicy apostołowie średniowiecze cesarstwo rzymskie Jerozolima pismo święte papież inkwizycja schizma krucjata

Ta pozycja to historia chrześcijaństwa pisana z pozycji apologetycznych. Nie polecam jej osobom, które poszukują ścisłego i krytycznego warsztatu historycznego. Nie zawsze też czyta się ją łatwo. Na przykład, Autor często posługuje się nazwami geograficznymi obowiązującymi w przeszłości, co przy kompletnym braku map w książce wymaga dodatkowego wysiłku.

Biorąc jednak pod uwagę powyższe zastrzeżenia, książka wydaje się warta polecenia. Wierzącym - aby zrozumieć korzenie swojej wiary, niewierzącym i wątpiącym - aby zrozumieć Kościół i ludzi do niego należących. Znajdziemy tam przekrój istotnych zagadnień, wydarzeń i postaci chrześcijaństwa w starożytności i wiekach średnich.

Biorąc jednak pod...

Jedna z lepszych książek profesora Roszkowskiego. I jedna z ważniejszych na mojej półce.

CHRZEŚCIJAŃSTWO PRZEZ WIEKI

Nie jestem fanem literatury historycznej – łagodnie rzecz ujmując. Pisałem o tym wiele razy i napiszę znów. Nie, żebym po nią nie sięgał, czasem zdarza mi się zrobić to z własnej woli (jak choćby dobrze bawiąc się przy seriach typu „Strrraszna Historia”),czasem nie. Ale nawet w tym, drugim przypadku zdarzają się przyjemne zaskoczenia, a jednym z nich jest niniejsza książka. Może, jak na rozległość tematu, nie imponuje objętością (tym bardziej, gdy zobaczycie, jak bogato ilustrowana jest w środku),ale może właśnie dzięki temu tak udana, bo nienużąca i mająca do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko historię o rodzeniu się i rozwijaniu religii chrześcijańskiej.

Od narodzin Jezusa, do upadku Konstantynopola. Taką drogę przemierzamy wraz z autorem, poprzez dzieje chrześcijaństwa, w pierwszym tomie jego opracowania. Co nas czeka w trakcie tej podróży? Obserwujemy wydarzenia prowadzące do ukrzyżowania, patrzymy na losy Jego uczniów i pierwszych chrześcijan. Obserwujemy zburzenie świątyni jerozolimskiej, jak powstawał kanon Pisma Świętego, a także poznajemy intelektualistów Kościoła. Wszystko to powoli przybliża nas do takich wydarzeń, jak reforma gregoriańska, losów Dziewicy Orleańskiej i wreszcie wspomnianego już upadku Konstantynopola. Nie zabraknie tu oczywiście także spojrzenia na chrześcijaństwo w Polsce tamtego okresu i tym podobnych kwestii.

CHRZEŚCIJAŃSTWO PRZEZ WIEKI

Piękna książka. Autor w krótkich rozdziałach prezentuje zwięźle ujęte informacje o osobach, zdarzeniach, najważniejszych elementach historii chrześcijaństwa. Książka dla każdego kogo interesują pierwsze wieki chrześcijaństwa aż do upadku Konstantynopola. Każdy z rozdziałów można czytać osobno. Zdecydowanie polecam

Lubię czytać książki, które dotyczą historii chrześcijaństwa. Dzieje religii, która bierze swój początek od nauczania i życia Jezusa Chrystusa, są fascynujące. Na przestrzeni XXI wieków, historię Kościoła współtworzyło mnóstwo ciekawych postaci. Ludzi grzesznych i świętych. Byli wśród nich wybitni politycy, naukowcy, artyści, ale również złoczyńcy, heretycy czy osoby prowadzące rozwiązły tryb życia. Dzieje chrześcijaństwa, pokazują nam jak krucha może być granica, między świętością a bezbożnością. Między pokorą a pychą, czy wreszcie między prawdziwą wiarą, a zwykłym bałwochwalstwem.

Najnowsza książka Wojciecha Roszkowskiego, to opowieść o świętościach, upadkach i nawróceniach, które występowały od zarania dziejów chrześcijaństwa. Kościół, który założył Chrystus, od samego początku swego istnienia zmagał się z różnymi kryzysami i wyzwaniami. Wystarczy w tym miejscu przypomnieć postawę apostołów i ich zachowanie, po aresztowaniu ich Mistrza i Nauczyciela. Współczesne problemy Kościoła, patrząc z perspektywy XXI wieków, nie są czymś wyjątkowym. Na przestrzeni różnych epok, przeważała raz strefa „sacrum”, a innym razem „profanum”. Moim zdaniem, najpiękniejszą cechą chrześcijaństwa jest ciągła nadzieja na podnoszenie się ze swoich upadków i słabości. To samo możemy odnieść do historii dziejów Kościoła, który pomimo ogromnych przeciwności, wciąż znajdował nowe siły i możliwości, aby kontynuować misję, którą zlecił jego członkom, Jezus Chrystus.

Narracja książki, rozpoczyna się od historii krzyża, który stał się dla chrześcijan: „symbolem bezgranicznej miłości Boga do człowieka, który Swego Syna posłał na ziemię, by przywrócił ludziom nadzieje w sens życia i umarł za nich w mękach, by zmazać ich grzechy". W kolejnych rozdziałach, czytelnik zapoznaje się z wybranymi sprawami i sylwetkami osób, które współtworzyły dzieje Kościoła. Warto podkreślić, że autor skupia się w swojej narracji, przede wszystkim na katolicyzmie. Dlatego też, dużo miejsca w książce, zostaje poświęcone kształtowaniu się doktryny i teologii katolickiej. Są to bardzo interesujące części pracy, ponieważ w przystępny sposób wyjaśniają czytelnikom – uważających się za katolików – w co wierzą i dlaczego.

„Świętości, upadki i nawrócenia”, to praca, która jest przede wszystkim skierowana do katolików, którzy chcą poznać historię religii, którą wyznają. Czytając publikację, czytelnik może odnaleźć wiele analogii do współczesności. Historię Kościoła, nie tworzyli wyłącznie ludzie święci i wybitni. Byli również ci, którzy sprzeniewierzyli się nauczaniu Chrystusa, powodując rozłamy i zgorszenie. Poznając ich losy i decyzje, człowiek ma szansę odnaleźć wiele ciekawych inspiracji, ale również pouczeń, które może wykorzystać w swoim życiu. Pytanie tylko, czy będzie chciał to uczynić. To, jednakże, zależy już wyłącznie od jego własnej woli.

Warto przeczytac

Warto przeczytac