Breaking and Entering: The Extraordinary Story of a Hacker Called “Alien”

Okładka książki Breaking and Entering: The Extraordinary Story of a Hacker Called “Alien” Jeremy N. Smith
Jeremy N. Smith Wydawnictwo: Eamon Dolan/Houghton Mifflin Harcourt biografia, autobiografia, pamiętnik
Eamon Dolan/Houghton Mifflin Harcourt
2019-01-14
2019-01-14

Niniejsza pozycja to bardzo ciekawy reportaż i biografia w jednym. Autor jest dziennikarzem. Hakerkę o której jest ta książka spotkał na zawodach sportowych w których ich dzieci brały udział. Nawiązała się między nimi znajomość. Spotykali się częściej podczas zawodów sportowych ich dzieci, aż w końcu okazało się iż znajoma dziennikarza, matka regularnie przywożąca dzieci na zawody sportowe ma dość ciekawą "hakerską" przeszłość. Autor zaproponował Alien że napisze o jej życiu ksiązkę. Wyraziła zgodę i w ten oto sposób powstała ta książka.
Alien pochodzi w rodziny żydowskiej. Jej rodzicie prowadzili mały biznes. Alien po zakończeniu szkoły średniej postanowiła podjąć studia na prestiżowej uczelni MIT -- Massachusetts Institue of Technology. Właśnie część książki dotycząca studiów była najciekawsza dla mnie. W MIT działają różne grupy studenckie, nierformalne. Już na samym początku swoich studiów "Alien" zapoznała się z grupą hakerską. Okazuje się, że "hakowanie" nie tylko ma coś wspólnego z nowymi technologiami i komupterami. Grupa hakerskich studentów z MIT na przykład organizowała nocne ekspedycje gdzie wchodzili w różne zakazane miejsca na terenie uczelni i tam uwieczniali swoją obecność wpisem mazakiem na ścianie. Tak na przykład wchodzili do budynków uczelniany przeznaczonych do rozbiórki, czy też na przykład eksplorowali tunele przez które biegły instalacje centralnego ogrzewania, czy nawet, co było dość niebezpieczne wspinali się w szybach wind. Oczywiście były też inne akcje hakerskie organizowane przez tą grupę studentów związane z konsumpcją narkotyków czy też prawdziwym hakowaniem komputerowym.
Te doświadczenia na uczelni MIT wprowadziły Alien w środowisko hakerskie. Alien stała się hakerką. Odkryła mentalność hakerską. Hakerski stan ducha stał się nieodłączną częścią jej osobowości.
Alien niejeden raz otarła się o śmierć, na przykład wspinając się po wysokim gzymsie budynku jej akademika lub też wspinając się w szybie windy. Podczas studiów straciła też bliskiego przyjaciela, który niestety podczas hakerskiej sztuczki zmarł.
Książka jednak nie kończy się na hakerskich wybrykach Alien podczas jej studiów. Poznajemy jej dalszą drogę życiową -- Od studentki hakerki do prężnie działającej bizneswoman prowadzącą własną firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Bardzo ciekawa książka. Opisuje współczesną biografię kobiety hakerki, ale również jej drogę życiową oraz budowanie solidnej kariery zawodowej. Aspekty ludzkie też są mocno wyeksponowane w tej książce. No i subkultura studencka oraz tradycja hakerska uczelni MIT, to też ciekawe wątki tej książki. Cieszę się, że natrafiłem na tą książkę.