Nadzieja mimo wszystko

2020-11-10
2020-11-10
literatura polska

Okładka książki Ewangelia według św. Mateusza Curtis Mitch, Edward Sri
Ewangelia wedł... Curtis Mitch, Edwar...
Okładka książki Bóg. Cisza. Prostota. Brat Marek z Taizé w rozmowie z Piotrem Żyłką Piotr Żyłka, Brat Marek z Taizé
Bóg. Cisza. Pr... Piotr Żyłka, Brat M...
Okładka książki Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie Aneta Kuberska-Bębas, Grzegorz Strzelczyk
Wolność, wiara... Aneta Kuberska-Bęba...
Okładka książki Miłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady Joanna Podsadecka, Józef Tischner
Miłość w czasa... Joanna Podsadecka, ...

Znalazłam w tej książce proste odpowiedzi na trudne pytania. W dobie kryzysu wiary, wartości pozostaje nadzieja. Niekoniecznie ta naiwna, że "wszystko będzie dobrze", ale ta, że warto być dobrym człowiekiem. No i kwestia czasu, w którym żyjemy. Trwamy w czasie, co nie znaczy, że możemy go sobie podporządkować. Dodatkowym atutem są fotografie.

Sprzedajcy twierdzi ze ksiazka ma 244 stron. Jest to prawda. Ale w ksiazce 100 stron stanowia zdjecia. Druku jest 144 stron. Gdybym chcial kupic album z zdjeciami to byl kupil album z zdjeciami. A ja chcialem kupic ksiazke do czytania a nie album do poogladania zdjec. Wielka szkoda ze redakcja Znak tak podeszla do tematu bo kazde slowo ks Tischnera jest na wage zlota. Wielka szkoda i zmarnowana okazja do przekazania mysli ks. Tischnera

🍀,,Nadzieja mimo wszystko” to zbiór artykułów i wystąpień ks. profesora Józefa Tischnera, mało znanych, nie włączonych wcześniej do żadnych z jego książek. Jak o sobie mówił ,,najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan.

🌞Wybrane teksty przez Wojciecha Bonowicza prowadzą przez różne obszary (etyka, ojczyzna, śmierć),na których toczy się spór o nadzieję.
To NADZIEJI cały czas ludzie szukają, niezależnie od tego, w jakim żyją okresie, jakie mają wykształcenie i ile mają lat. To nadzieja według Tischnera jest wiarą, że człowiek będzie umiał rozwiązać spory, które sam tworzy, że wyjdzie z nich mądrzejszy. To nadzieja buduje trwałą i silną wspólnotę.

🥸Zaprezentowane felietony i teksty są idealne na każdy czas, choć każdy może je odmiennie odebrać, mogą mieć inna wartość w zależności od perspektywy.
Czytając teksty Tischnera należy pamiętać ze zawierają duża dawkę filozoficznych i psychologicznych przemyśleń, spojrzenie na życie po ludzku. Zatem zdecydowanie warto czytać ją powoli, by samodzielnie wyciągać wnioski.

🪴Słowa Tischnera choć pochodzą z różnych dekad, nawet z lat ’70, dzisiaj poruszają aktualnością i uniwersalnością.

Skąd się bierze w człowieku nadzieja? Myślę, że to bardzo intrygujące pytanie i ciężko znaleźć na nie konkretną, jednoznaczną odpowiedź. Nawet sam autor książki „Nadzieja mimo wszystko”, ks. Józef Tischner, nie udziela czytelnikowi dokładnej odpowiedzi. Ale jednak spróbujmy zastanowić się nad tym tematem. Porozmawiajmy o NADZIEI.

Ks. Józef Tischner, ksiądz katolicki, filozof, publicysta, profesor PAT-u. Autor takich książek jak „Etyka solidarności” czy „Filozofia Miłości”. Także wiele jego esejów oraz wypowiedzi zostało już zebranych i wydanych w różnych publikacjach. Warto do nich wracać, ponieważ niosą za sobą ponadczasowe treści…

„Nadzieja mimo wszystko” to właśnie jeden z takich zbiorów, zawierający mało znane artykuły oraz wystąpienia ks. Józefa Tischnera, które pochodzą z różnych lat, nawet z lat 70. A jednak nadal zachowują swą aktualność. Czytając tę książkę, niejednokrotnie miałam wrażenie: „przecież współcześnie nadal tak się dzieje”. Można by pomyśleć, że świat niewiele się zmienia. Nie zmieniają się ludzkie dramaty i problemy. Zmieniają się tylko główni bohaterowie.

Myślę, że podobnie jest z Nadzieją. Ludzie stale jej szukają, niezależnie od tego, w jakim żyją okresie, jakie mają wykształcenie i ile mają lat. Sama często się łapię na tym, że mówię komuś: „Mam nadzieję, że Ci się uda”. Jednak nigdy wcześniej nie zastanawiałam się głębiej nad jej znaczeniem, wydawała mi się ona taka oczywista… Nadzieja może być różnie rozumiana. I podobnie jest z tekstami ks. Józefa Tischnera – są one idealne na każdy czas, choć każdy może różnie je odbierać, dla każdego mogą mieć inną wartość.

Czytając teksty ks. Tischnera, trzeba jednak pamiętać, że są to przede wszystkim bardzo głębokie teksty, powiedziałabym – takie „do zastanowienia się”. Nie da się przeczytać ich w jeden wieczór czy w ciągu kilku godzin. A nawet jeśli się da – czytanie ich w takim tempie mija się z celem. Niewiele wyniesiemy z książki, którą przeczytamy bezrefleksyjnie i na szybko, dlatego na „Nadzieję…” z pewnością warto poświęcić trochę więcej czasu. Nie musimy się od razu zgadzać ze sposobem myślenia ks. Józefa Tischnera, ba – nawet wskazane jest, abyśmy myśleli trochę inaczej, abyśmy myśleli samodzielnie i samodzielnie wyciągali wnioski – do tego dąży każdy filozof.

Dla mnie zbiór tekstów ks. Tischnera „Nadzieja mimo wszystko” to bardzo wartościowa książka. Książka, do której z pewnością będę wracała, gdy tej nadziei będzie mi brakowało, gdy nie będę rozumiała tego, co dzieję się wokół i gdy po prostu – będę miała dość tego pośpiechu. Ona zdecydowanie pozwala mi zwolnić i wyciszyć się.

Ks. Józef Tischner, ksiądz katolicki,...

Na Tischnera dobry jest każdy czas. Starałem się czytać po jednym tekście. Przeważnie w pociągu, o bardzo wczesnym poranku. Nie bardzo się przy tym spiesząc. W posłowiu Wojciech Bonowicz zwraca uwagę na obecny, kończący się już rok. Miesiące zamieszania związanego z Covidem i wyborami prezydenckimi. Wybory minęły, pandemia z nami pozostaje wraz z samotnością, izolacją, pracą zdalną i coraz gorszymi nawykami które obserwuję . Tak, obserwuję co dzień w sklepie, w internecie, w słowie i w spojrzeniu. Nie tylko w polityce. Tischner nazywał taką postawę "wymianą heroizmu na tupet". Zaprezentowane teksty, felietony mogą być na każdy dzień. Nawet nie czytane w całości. Po kawałku, po kilka zdań. Chociaż teraz po koniec roku smakują wybornie. Przecież to proste i wymaga tylko chwili skupienia:"Nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia. Tylko trzeba mieć cierpliwość i robić swoje". Takich zdań jest ogrom, dostajemy trochę filozofii, szczyptę psychologii i spojrzenie po ludzku i po góralsku jakby komuś to sprawiło większy kłopot. Od "Etyki solidarności" w 2008 roku, nie przeczytałem wielu tekstów ks.profesora. Może dlatego podziałały tak dobrze. W spadku po tym roku dostałem "Nadzieję..." w trudnym świecie który mam tuż obok i jeszcze na dodatek niepewną przyszłość. Z innych względów także był to dla mnie rok trudny. Dlatego Tischner i dlatego nadzieja, czego także i Państwu życzę.

W tych złych czasach Tischner przywraca nadzieję. Mimo, że artykuły lub wypowiedzi pochodzą nierzadko sprzed 30 lat - wciąż są aktualne, bardzo głębokie i dające do myślenia.

Ładnie wydana, krótka, dla osób "początkujących", żeby zapoznać się ze stylem księdza. Dużo filozofii i tematów do przemyśleń.

• Do kupienia
  • Domowa biblioteka