Niebezpieczne litery

wydano nakładem autora
2020-07-22
2020-07-22
typografia

Popularnonaukowy utwór, napisany prostym językiem, zrozumie go student filologii polskiej jak i człowiek nieobeznany z fachowym nazewnictwem. Sporo ilustracji - to książka do oglądania i czytania.

Autor z jednej strony próbuje przedstawić te – w większości naprawdę ciekawe – historie czytelnikowi, który z typografią nie miał zbyt wiele do czynienia, ale z drugiej miałem wrażenie, że żyje w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym typografia zyskała rolę tak wielką, że całość książki ma – mówiąc eufemistycznie – dziwny i bardzo nienaturalny wydźwięk. Ktoś nieznający historii mógłby nawet odnieść wrażanie, że kroplą, która przepełniła czarę goryczy między III Rzeszą a resztą zachodniej Europy była różnica między frakturą a antykwą. Oprócz powyższych wad, w książce brakło chociaż jednego akapitu o foncie Latin Modern / Computer Modern, który jest kluczowy dla oprogramowania (La)TeX i wykorzystywany w prawie wszystkich pracach z dziedziny matematyki, fizyki czy innych pokrewnych.

To książka specjalistyczna, skierowana głównie do ludzi zajmujących się projektowaniem graficznym, składem publikacji, chociaż o historii krojów pisma zawsze warto poczytać.

Zajmuję się projektowaniem 20 lat, a książka pozwala mi na nowo odkryć sens przykładania starań, aby łączyć ze sobą odpowiednie kroje pisma, które nie tylko nie będą się "gryzły" graficznie, ale nawet dzięki ich połączeniu przekazywany komunikat "wybrzmi" bardziej i mocniej utkwi w umyśle odbiorcy.

To perełka na rynku na razie dostępna za free. Warto docenić wkład pracy autora, który w zamian prosi tylko o przesłanie mu opinii na temat publikacji.

• Kolejka
  • 0 📲 E-książki
  • ✔ 2020
  • Typografia i grafika

Dodaj cytat z książki Niebezpieczne litery